Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ Stocznia Wojenna wzmacnia współpracę z Politechniką Gdańską

Autor. PGZ Stocznia Wojenna

Na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie, które jest pokłosiem zawartej w lipcu ramowej umowy współpracy pomiędzy PGZ Stocznią Wojenną i Politechniką Gdańską. O konkretnych zamówieniach, które będą mogły być realizowane przez specjalistów Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności PG rozmawiali Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Politechnika Gdańska od wielu lat współpracuje z Marynarką Wojenną RP i Polską Grupą Zbrojeniową na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jak podała PGZ Stocznia Wojenna, w lipcu pomiędzy PG a spółką zawarta została umowa ramowa, która stanowi kolejny krok w usprawnianiu współpracy w zakresie realizacji projektów na rzecz Marynarki Wojennej RP. Natomiast 8 sierpnia na PG odbyło się spotkanie, podczas którego omawiano szczegóły zakresu tej współpracy.

Czytaj też

Autor. PGZ Stocznia Wojenna

– Umowa zapewnia Stoczni bezproblemowy dostęp do oferowanych przez CTBiO zaawansowanych systemów i urządzeń, takich jak systemy hydroakustyki, biernej ochrony okrętów czy sonarów. Już teraz są one bardzo istotne dla naszej działalności na rzecz Marynarki Wojennej RP, a ich znaczenie będzie rosnąć niemal z każdym nowym projektem – czy to modernizacyjnym, czy budową nowych jednostek – podkreślił Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej.

Reklama

– Politechnice Gdańskiej bardzo zależy na aktywnym wspieraniu rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Umowa, którą podpisaliśmy zacieśnia naszą współpracę partnerami w tym obszarze i z pewnością zwiększy jej efektywność. Dziś rozmawialiśmy już o konkretnych zamówieniach, które nasi specjaliści z Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności będą w stanie zrealizować w ramach zamówień na bazie zawartej umowy ramowej – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Czytaj też

Obecnie PGZ Stocznia Wojenna realizuje szereg projektów w zakresie budowy, remontów, serwisów i napraw okrętów. W lipcu 2021 r. podpisana została umowa ramowa na dostawę trzech fregat dla MW RP w ramach programu „Miecznik", PGZ SW jest członkiem realizującego program konsorcjum PGZ-Miecznik. Nie tak dawno, bo 24 czerwca, zawarto umowę na naprawy główne i dokowe trzech trałowców projektu 207 – ORP Necko, ORP Nakło oraz ORP Mamry.

–  Z uwagi na ścisłą i wieloletnią współpracę PGZ Stoczni Wojennej oraz Politechniki Gdańskiej zawarta umowa z pewnością ułatwi realizację usług i dostaw związanych z kontraktami realizowanych przez naszego partnera – dodał Paweł Zariczny, dyrektor CTBiO PG.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. easyrider

    Prawidłowo. Wyłożyć środki a inżynierowie góry przeniosą. Projektowanie to ich żywioł. Potrzebna tylko mentalna przemiana, że się nie da, że inni to robią, że nie mamy tego czy tamtego. Mamy czas do nadrobienia ale możemy wszystko osiągnąć bo kraj duży, piękny i z wielkim potencjałem.

    1. xdx

      Nie do końca jest jak mówisz. Współpraca owszem potrzebna ale potrzebne są przedewszystkim inwestycje w szkolnictwo i naukę, bez tego nigdy nie zbuduje się kompetencji. Trzeba zaczynać od podstaw. W polskim szkolnictwie nikt normalny nie zostaje, zostają tylko te osoby którym to jest wygodne i przeciętniaki, ci lepsi już dawno wyjechali do innych uniwersytetów lub uciekli do przemysłu (tez często obcego). Najgorsze że polscy politycy uznają to za powód do dumy iż polscy absolwenci wyjeżdżają 🙈 w innych krajach są inwestycje w naukę i nikt nie wyjeżdża- chyba żeby dodatkowy kierunek zrobić. Polska przeznacza tyle na wszystkie uniwerki ile w innych krajach jeden uniwerek ma budżetu.