Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PAS19: M-346FA uzbrojony przez trzy kontynenty

M-346FA. Fot. Maciej Szop/Defence24.pl
M-346FA. Fot. Maciej Szop/Defence24.pl

Na tegorocznej wystawie Leonardo można było podziwiać najnowsze samoloty szkolno-bojowe. Większy z nich, M-346 Master, w wariancie FA (Fighter Attack) został zaprezentowany już wprawdzie po raz kolejny, ale teraz pokazano go z całą kolekcją różnego rodzaju uzbrojenia: amerykańskiego, europejskiego, izraelskiego, a nawet tureckiego.

M-346FA po raz pierwszy został zaprezentowany na Paris Air Show już dwa lata temu. Tym razem pokazano go jednak ze zdjętym dziobem, odsłaniającym szyk antenowy radiolokatora Grifo-346, a pod siedmioma punktami podwieszeń (podkadłubowym i sześcioma podskrzydłowymi) i w jego najbliższej okolicy zaprezentowano całą kolekcję uzbrojenia. W tym roku znalazły się tam naprowadzane termicznie pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu Diehl Defence Iris-T i AIM-9L Sidewinder oraz naprowadzane radarowo Rafael Advanced Systems I-Derby. Towarzyszył im przeciwokrętowy pocisk średniego zasięgu MBDA Marte-ER i pociski naprowadzane powietrze-ziemia MBDA Brimstone na potrójnej szynie.

Do tego zaprezentowany został cały wybór bomb naprowadzanych laserowo i/lub na wskazania GPS. Poza popularną Mk.82, były to: turecka bomba Rocketsan Teber 81, Elbit Systems Lizard i produkowany przez Boeinga JDAM. Uzbrojenie to może być naprowadzane na cele dzięki optycznemu zasobnikowi celowniczo-rozpoznawczemu RecceLite produkcji Rafale Advanced Defence Systems.

image
M-346FA. Fot. Maciej Szopa / Defence24

Biorąc pod uwagę, że M-346FA to maszyna zdolna do przenoszenia dwóch ton uzbrojenia na siedmiu punktach podwieszeń, a nawet, dzięki zasobnikowi RecceLite, do używania uzbrojenia precyzyjnego bez zabudowanego integralnie radaru, to może to być ciekawa propozycja na lekki samolot pola walki. Jest ona obecnie skierowana między innymi także do Polski, która zamówiła już 16 Masterów w wariancie szkolenia zaawansowanego AJT. Nie jest to oczywiście konkurent dla F-35A, ale te mają zastąpić myśliwce przewagi powietrznej MiG-29, podczas gdy kwestia następców Su-22 nadal pozostaje otwarta.

image
M-346FA. Fot. Maciej Szopa / Defence24

Obecnie najbardziej zaawansowane są rozmowy dotyczące sprzedaży fabrycznie nowych M-346FA do Malezji, gdzie trwa postępowanie na lekki samolot bojowy (Light Combat Aircraft – LCA). Konstrukcja rywalizuje tam z FA-50 Golden Eagle, hinduskim Tejasem i chińsko-pakistańskim JF-17 Thunder. 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (10)

  1. Wojciech

    F-35 mają zastąpić myśliwce przewagi powietrznej MiG-29!!!! To jest dopiero dowcip roku.

  2. werte

    Jak będzie potrzeba to będzie na takie modernizacje za późno. Bo to nie jest zmiana którą można zrobić puszką z farbą. A czas w takiej sytuacji będzie się liczył bardziej niż pieniądze.

  3. werte

    Dlaczego nie zamówiono FA zamiast AJT? Czy na FA nie można się szkolić w trybie zaawansowanym? Polska potrzebuje lekkiego (i taniego) samolotu wsparcia pola walki. Ta wersja wygląda na odpowiednią. A skoro już weszliśmy w te zakupy to dlaczego bierzemy tylko maszyny bez możliwości bojowych? M-346 kosztuje ok. 20 mln dolarów. Czyli w cenie jednego F-35 mamy 5 maszyn do niszczenia czołgów, bombardowania, zwiadu czy innego typu wsparcia. Zasięg ma blisko 2000 km na dodatkowych zbiornikach 2700 km. W powietrzu może przebywać 3 lub 4 godziny (w zależności od zapasu paliwa). Jak widać można do niego doczepić co tylko się zechce i przeciwko dowolnym celom. W tym morskim. Czego chcieć więcej?

    1. Davien

      Werte, to zapraszam do Syrii gdzie w starciu z islamistami mającymi maks MANPADS i WKM-y spadło min 10 syryjskich ALbatrosów w wersji bojowej. A ty chcesz Mastery wysyłac na Buki i Tory-y że o pancyrach nie wspomne?

    2. werte

      Nie wiem jakie MANPADSy były w użyciu, jakie systemy obronne mają czeskie samoloty kupione przez Syrię i jak wygląda wyszkolenie pilotów syryjskich. Piloci izraelscy raczej nie uważają ich za czołówkę światową. Więc nie staram się porównywać obu maszyn i ich możliwości na takiej podstawie. A co do wysyłania na Buki czy Tory że o Pancyrach nie wspomnę to chcę je wysyłać tam gdzie taki samolot będzie potrzebny i to bez oglądania się na rzeczone Buki czy Tory że o Pancyrach nie wspomnę. Bo przeciwko Bukom czy Torom że o Pancyrach nie wspomnę to nawet w F-16 a może i w nowszych maszynach strach latać, że o śmigłowcach nie wspomnę. Co tu gadać, trzeba się Panie Davien okopać z naszymi maszynami latającymi i wystawić tylko działka. I liczyć że jakiegoś nieuważnego desantnika trafimy. Może choć tak się do czegoś to lotnictwo przyda. Bo przeciwko Bukom czy Torom że o Pancyrach nie wspomnę to ani święty Boże nie pomoże...

    3. say69mat

      Jakoś nie słyszano aby Chel ha Avir w jakichkolwiek operacjach bojowych miałoby zamiar wykorzystać potencjał samolotów M346. Choć nie jest wykluczone, że są to samoloty zmodernizowane przez przemysł lotniczy Izraela pod kątem zdolności do realizacji misji stricte bojowych.

  4. GRZECHOTKA

    samoloty M-346 Master w wariancie FA -bojowej ..Polska powinna nabyć do celów misyjnych ,jako samolot obrony wybrzeża do zwalczania różnorodnych pływadełek nawodnych i podwodnych , jako samolot WRE czy misji Baltic Air Policing....z prozaicznej sytuacji jest nim tzw koszt/efekt ...koszt samolotu jest 3 razy tańszy w eksploatacji niż używane przez nas F-16 ...a efekt uzależniony jest od efektorów i zasobników jakie przenosi ...oczywiście jest to samolot poddźwiękowy ale dopowiedzmy sobie działania bojowe a nawet misyjne np w krajach Bałtyckich tzw "kontrolne spotkania " i "manifestacja obecności" odbywa sie na prędkościach ponaddźwiękowych są to prędkości rzędu 500-700 km a o skuteczności samolotu jak każdego innego samolotu świadczą odpowiednie skuteczne efektory oraz radar a na działania jakie wymieniłem są wystarczające tym bardziej że ten samolot cały czas jest modernizowany

  5. realista

    i tu się wykładamy skoro idzie wersja bez uzbrojenia JDAM i Brimstone to opcja na zastąpienie su 22 / su 17 ... a za migi wystarczyły by block 70/72 ujednolicając 52 na mid life weź to wytłumacz osobie która wie tyle o temacie ile chłop spod sklepu ;/ ... lobby chce opchnąć zabawki to niech wysyłają na tym swoje dzieci reszta prędzej się zdystansuje niż zrobi coś sensownego

    1. Krytyk.

      Ty właśnie chcesz pełnoprawne maszyny bojowe jakimi są su-22 zastąpić zabawkami szkolno-bojowymi takimi jak na zdjęciu powyżej. A F-35 wraz z dodatkowymi F-16 (czego na razie minister nie zapowiedział ale miejmy nadzieję że zapowie bo jak nie to trzeba będzie rozwiązać jedną eskadrę z powodu braku maszyn...) jak najbardziej wzmocni potencjał SZ RP. Więc następnym razem więcej pokory i nie krytykuj tego o czym sam masz małe pojęcie...

    2. say69mat

      Weź pod uwagę realia TDW??? Czy zatem platforma M346, jest zaprojektowana aby działać jako maszyna wsparcia w obszarze TDW??? Na dobrą sprawę można maszyny rolnicze zintegrować z galerią systemów uzbrojenia. Atrybutem jest zdolność wykorzystania trawiastych lądowisk.

    3. Do Krytyka

      Ciekawe, porównujesz "pełnosprawne" (choć Bóg raczy wiedzieć co przez to rozumiesz w odniesieniu do spadających ostatnio jak ulęgałki suczek) maszyny 40-o letnie z samolotem współcześnie wytworzonym, z nowoczesnym radarem i zdolnościami stosowania wszystkich niemal rodzajów amunicji precyzyjnej?? I piszesz więcej pokory i mniej krytyki jak się człowiek nie zna? Ty niby się znasz?? Jako bajkopisarz jesteś trzeba przyznać świetny!! "Pełnosprawne" Su22 NIE modernizowane od 1984 roku?? Te co miały być wycofane do końca 2014 roku???

  6. MON wie lepiej ...

    Trzeba było poczekać i brać w tej wersji "Bieliki", a nie przepłacać za golasy nawet nie mające w pełni zamówionego pakietu symulacji uzbrojenia jaki zamawialiśmy !

    1. Marek

      Chyba jednak MON wie lepiej, bo jak zastępować posiadane SU-22 to na przykład używanymi F-16 niż mającymi śmieszny udźwig uzbrojenia zabawkami bazującymi na maszynach szkolnych, które nadają się na wojenkę prowadzoną w okolicach Burkina Faso.

  7. kjdsfkljsdkfhds

    Master szkolno-bojowy to niezły pomysł na wsparcie WOT.

  8. miras

    12 sztuk poproszę dla MWRP

  9. Niunios

    Praktycznie ten sam zestaw byl prezentowany w Radomiu na Air Show 2018 mam nawet fotki :)

  10. tom

    właściwie to jako sam następca su22 w duecie z 32 F-35 byłbym niezłym wyborem

Reklama