Przemysł Zbrojeniowy

Osiem ofert amunicji do Minigunów

Fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w postępowaniu dotyczącym dostawy nabojów 7,62X51 mm typu DA165 (z pociskiem o masie 165grs) do sześciolufowych karabinów maszynowych M134D/G, wpłynęło osiem wniosków o dopuszczenie do udziału wraz ze stosowną dokumentacją. Docelowo jedynie trzy podmioty otrzymają szczegółowe informacje wraz z propozycją złożenia oferty.

Postępowanie realizowane przez Inspektorat Uzbrojenia dotyczy wyłonienia podmiotów, mogących dostarczyć siłom zbrojnym RP w latach 2020-2021 znaczną ilość amunicji 7,62x51 mm przeznaczonej do użycia w napędowych karabinach maszynowych M134D/G. Dokładna wielkość zamówień wraz z innymi szczegółami zostanie przekazana tylko oferentom spełniającym wymogi formalne i ekonomiczne. Obejmują one między innymi wadium wysokości 25 000 zł, środki lub zdolności kredytowe o wartości co najmniej pół miliona złotych oraz realizację w ostatnich 5 latach co najmniej trzech dostaw amunicji, każda nie mniejsza niż o wartości 130 000 zł.

W termin aplikowania, który upłynął 29.04.2020, zgłosiło się ośmiu potencjalnych wykonawców:
1. Griffin Group S.A. Defence Sp.k.
2. Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o.
3. Works 11 Sp. z o.o.
4. UMO Sp. z o.o.
5. Cenzin Sp. z o.o.
6. Mesko S.A.
7. Mildat Sp. z o.o.
8. Metalexport-S Sp. z o.o.

Obecnie trwa ocena aplikacji pod względem zgodności z wymaganiami. Do udziału w przetargu w trybie ograniczonym zostanie wezwanych maksymalnie trzech spośród oferentów spełniających wszystkie przesłanki formalne.

Amunicja, którą w niesprecyzowanych w dokumentacji ilościach chce w ten sposób pozyskać Inspektorat Uzbrojenia, przeznaczona jest do użycia w sześciolufowych karabinach maszynowych M134D Minigun o szybkostrzelności teoretycznie do 6 tys. strz./min.

Bardzo wysoka szybkostrzelność i sposób działania tej broni jest przyczyną dla której wymaga się odpowiedniej jakości amunicji. Przy 50-100 pociskach opuszczających lufy co sekundę prędkość spalania prochu jest kluczowa dla poprawnego działania i bezpieczeństwa obsługi. Ponieważ Minigun jest napędzany silnikiem elektrycznym a nie, jak klasyczny karabin maszynowy, energią gazów prochowych, szybkość działania broni jest niezależna od szybkości spalania materiału miotającego.

Zbyt wolne spalanie prochu może doprowadzić do otwarcia zamka przed zakończeniem cyklu rozprężania. To z kolei może doprowadzić do zacięcia broni, a nawet jej trwałego uszkodzenia. Dlatego do broni takiej jak M134 powinna być stosowana odpowiednia amunicja o zweryfikowanych parametrach pracy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.