Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy filtropochłaniacz Maskpolu o szerokim spektrum zastosowania

Autor. PSO Maskpol

Rozwój cywilizacyjny i przemysłowy pociąga za sobą wzrost zagrożeń związanych z ilością nieprzewidzianych zdarzeń czy katastrof ekologicznych, powodujących przedostanie się do środowiska niebezpiecznych substancji chemicznych. Sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje, że nie można lekceważyć scenariuszy związanych z zagrożeniami atomowymi czy chemicznymi, do których przyczynić się mogą działania zbrojne w obrębie elektrowni atomowych lub zakładów chemicznych. To wszystko wpłynęło na zwiększenie zainteresowania na rynkach krajowych i zagranicznych zakupem filtropochłaniaczy o szerokim spektrum działania - piszą mgr Agata Mirek, mgr inż. Aleksandra Jędrak oraz dr inż. Wioletta Tyburska.

Reklama

Artykuł sponsorowany, partner publikacji PSO Maskpol SA

Reklama

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i w trosce o zdrowie i życie ludzi, PSO MASKPOL S.A. rozpoczęło prace nad zaprojektowaniem filtropochłaniacza o szerokim zastosowaniu, uwzględniając potrzeby potencjalnych użytkowników, również na rynku cywilnym. Założenia ewoluowały wraz z pierwszymi uzyskiwanymi wynikami. Przetestowano kilka rodzajów sorbentów w celu uzyskania wysokiej ochrony dla różnych substancji, przy założeniu dużych ładunków wejściowych zastosowanych substancji toksycznych. Wieloletnie doświadczenie w produkcji środków ochrony indywidualnej i wspólne wysiłki zespołów konstrukcyjnego, technologicznego i badawczego doprowadziły do powstania produktu spełniającego wymagania normy EN 14387:2021 oraz dodatkowo ochrony NBC, coraz częściej pożądanej przez zainteresowany sektor użytkowników. Opracowany nowy wyrób został oznakowany jako FP-WIKA-CBRN typu A2B2E1K1SXP3D/R.

Autor. Pixabay

W efekcie powstał filtropochłaniacz, który może mieć zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki zaczynając od obszarów produkcji rolniczej, działalności laboratoryjnej, poprzez przemysł lekki, ciężki i wydobywczy. Może być on stosowany przez służby ratownicze (np. Straż Pożarna), wojsko, policję i straż graniczną, podczas awarii i ewakuacji osób ze stref zagrożonych.

Reklama
Autor. Pexels
Autor. Pexels

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna spowodowała zwiększenie nacisku na odpowiednie wyposażenie strażaków, służb policyjnych, ochrony pogranicza, medycznych i wojskowych oraz wzrost zainteresowania środkami ochrony indywidualnej wśród przedsiębiorców i ludności cywilnej. Filtropochłaniacz WIKA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich wymienionych grup.

Organizacje pozarządowe, które do tej pory ze względu na ograniczenia koncesyjne, nie mogły nabyć filtropochłaniaczy NBC, produkowanych jedynie na potrzeby wojskowe, zdobyły możliwość odpowiedniego zabezpieczenia swoich pracowników i podniesienia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy na najbardziej zagrożonych stanowiskach.

Bezsprzeczną zaletą filtropochłaniacza WIKA jest zwiększenie poziomu ochrony o dziewięć substancji toksycznych w porównaniu z typowymi, zgodnymi z normą EN 14387, filtropochłaniaczami wielogazowymi. Dla potwierdzenia skuteczności jego działania przeprowadzono szereg badań w Laboratorium Badawczym PSO MASKPOL S.A. oraz w akredytowanych jednostkach badawczych w kraju i za granicą, tj. Centralnym Instytucie Ochrony Pracy-Państwowym Instytucie Badawczym oraz holenderskim laboratorium PROQARES, specjalizującym się w badaniach sprzętu ochronnego w zakresie różnorodnych substancji chemicznych. Bardzo zadowalające wyniki badań potwierdziły najwyższą jakość zastosowanego sorbentu i rozwiązań technologicznych. Dzięki wielopoziomowemu działaniu udało się uzyskać uniwersalny filtropochłaniacz, spełniający międzynarodowe standardy, który może skutecznie konkurować na rynkach zagranicznych. Filtropochłaniacz uzyskał Certyfikat badania typu UE Nr UE/790/2022/1437 wydanie 1.

Czytaj też

Filtropochłaniacz jest wysoce odporny na zmienne warunki środowiskowe (wilgotność i temperatura), co oznacza możliwość długiego zabezpieczenia gotowości do użycia po pierwszym otwarciu opakowania, tj. przez co najmniej pół roku, uwzględniając brak użycia filtropochłaniacza w strefie skażenia. Innego rodzaju filtropochłaniacze często tracą swoje właściwości ochronne w niespełna miesiąc po otwarciu.

Substancje z zakresu NBC testowane były przy wyższej wilgotności niż wymagana w normie EN 14387:2021, tj. przy 80%, co dla większości substancji stanowi bardziej restrykcyjne warunki użycia i wpływa na obniżenie czasu ochronnego działania. Dla takich warunków badań uzyskane wyniki potwierdzają możliwość stosowania filtropochłaniacza dla wysokich stężeń wejściowych (1000 ppm/0,1 % obj. lub nawet 5000 ppm/0,5 % obj.) przez co najmniej 45 minut w przypadku cyjanowodoru lub powyżej 120 minut dla fosforowodoru lub formaldehydu oraz powyżej 180 minut dla sarinu i iperytu siarkowego. Inne, spotykane na rynku rozwiązania filtropochłaniaczy, często dla wymienionych wyżej substancji dostarczają ochrony dla stężeń wejściowych zaledwie w granicach 100-200 ppm. Dla dwóch substancji wykonano badania w kategorii SX, co oznacza sprawdzenie trwałości adsorpcji, realizowanej poprzez znormalizowaną procedurę desorpcji. Uzyskane wyniki świadczą o trwałości procesu adsorpcji na zastosowanym sorbencie węglowym.

Czytaj też

W filtropochłaniaczu zastosowano wysokoskuteczny filtr klasy P3, który zgodnie z normą PN-EN 143, zapewnia maksymalną penetrację filtra poniżej 0,05 %. W badaniach zgodnie z wymaganiami skuteczność filtracji oceniana jest dla cząsteczek o średniej wielkości 400 nm. W Laboratorium Badawczym filtropochłaniacze zostały dodatkowo przebadane wobec cząsteczek najbardziej penetrujących, tj. o wielkości 200 nm. Uzyskano wyniki skuteczności filtracji na poziomie > 99,995 %, zatem o rząd wielkości lepsze niż wymagane. Uwzględniając możliwości badawcze Laboratorium potwierdzono również, że zatrzymuje on cząsteczki nawet o wielkości od 20 nm., co świadczy, że zastosowany filtr może skutecznie chronić również przed wszelkiego rodzaju patogenami.

Czytaj też

Dla tego samego rodzaju filtra przeprowadzono badania całkowitego przecieku wewnętrznego w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy-Państwowym Instytucie Badawczym z udziałem cząstek o wymiarach od 2 do 270 nm. Całkowity przeciek wewnętrzny jest parametrem, który uwzględnia zarówno penetrację filtra jak i przeciek związany z nieszczelnościami i dopasowaniem maski do twarzy użytkownika. Uzyskane wyniki pokazują, że całkowity przeciek nanoaerozolu do wnętrza maski przeciwgazowej nie przekracza 0,01 %, co oznacza bardzo wysoką ochronę przed patogenami o małych rozmiarach i wysokiej zjadliwości.

Reasumując, nowy filtropochłaniacz stanowi wysoką ochronę przed szeroką gamą zagrożeń przemysłowych, jak i wieloma substancjami mogącymi stanowić broń chemiczną, przed potencjalnymi patogenami również broni biologicznej oraz pyłami radioaktywnymi. Uzyskane czasy ochronnego działania wykazują, że może być on użyty do działań wymagających dłuższego przebywania w strefie skażonej, a nie tylko do ucieczki z tej strefy. Patrząc na aktualną ofertę rynkową filtropochłaniacz FP-WIKA-CBRN typu A2B2E1K1SXP3D/R stanowi jedno z najlepszych rozwiązań indywidualnej ochrony użytkownika.

Spektrum ochrony przedstawiają tabele 1 i 2.

Autor. mgr Agata Mirek, mgr inż. Aleksandra Jędrak, dr inż. Wioletta Tyburska
Autor. mgr Agata Mirek, mgr inż. Aleksandra Jędrak, dr inż. Wioletta Tyburska
Autor. Pixabay

Autorzy: mgr Agata Mirek, mgr inż. Aleksandra Jędrak, dr inż. Wioletta Tyburska

Artykuł sponsorowany, partner publikacji PSO Maskpol SA

Reklama

Komentarze (2)

  1. Rea

    Ja czekam kiedy ktoś pójdzie po rozum do głowy i urządzenia filtrowentylacyjne, drzwi przeciwodłamkowe, itp. elementy wyposażenia do budowy schronów nie będą obięte koncesją jak na broń. Teraz, nawet jak by ktoś chciał z siąsiadami zrobić sobie w bloku schron, to jest to praktycznie niemożliwe. A wystarczy poprawić parę zdań w rozporządzeniu, prostsze niż wprowadzenie zakazu wstępu do lasów i na cmentarze.

  2. Valdi

    Ktoś to czyta?

    1. Extern.

      A po co? Ja np. nie mam koncesji na obrót wyrobami o przeznaczeniu militarnym wiec i tak jako Polski cywil takiego pochłaniacza który mógłby mi uratować życie w razie użycia w Polsce broni atomowej nie mogę kupić.

Reklama