Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowoczesna łączność dla szpitali od Grupy WB

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Wspierając walkę z wirusem SARS-CoV-2, wchodzące w skład GRUPY WB spółki MindMade z Warszawy i RADMOR z Gdyni przekazały nieodpłatnie dwóm trójmiejskim szpitalom zakaźnym systemy łączności głosowej PIK wraz z terminalami. Całość została wdrożona wczasie kilkudziesięciu godzin. Co istotne, system ten może został łatwo rozbudowany i wzbogacony o dodatkowe funkcjonalności.

Niezawodne środki łączności są jednym z kluczowych czynników w walce z epidemią, oprócz niezbędnych środków ochrony osobistej, jak maseczki, kombinezony ochronne i płyny do dezynfekcji. Służą do koordynowania działań podejmowanych do ratowania ludzkiego życia. Od kilku tygodni, przekazane przez MindMade i RADMOR systemy PIK-PIM są codziennie wykorzystywane przez Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku (decyzją Ministerstwa Zdrowia przekształcony w zakaźny) i Uniwersyteckie Centrum Medycyny i Morskiej Tropikalnej w Gdyni.

Personel medyczny uzyskał dzięki nim możliwość bezpiecznej komunikacji. Niezawodna łączność przyśpieszyła działania w krytycznych chwilach i pozwoliły na ograniczenie kontaktu fizycznego między izbami przyjęć, strefami skażonymi i nieskażonymi. Dodatkowo system PIK (Platforma Integracji Komunikacji) umożliwia łączność między zespołami ratunkowymi karetek pogotowia wyjeżdżającymi do chorych a Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Co równie istotne, terminale (radiotelefony) dostarczone przez RADMOR można bez ryzyka uszkodzenia dezynfekować za pomocą standardowych, dostępnych środków odkażających.

Bardzo nas cieszy, że spółka, w której Polski Fundusz Rozwoju jest inwestorem wspiera szpitale w tym trudnym czasie pandemii i to nie tylko wyposażając je w podstawowe środki służące ochronie przed wirusem, ale także rozwiązania umożliwiające koordynację działań służb medycznych.

Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Przekazany system łączności jest polskiej produkcji, został zaprojektowany i jest wytwarzany przez spółki wchodzące w skład GRUPY WB, której udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Podobne rozwiązania mogą zostać wdrożone na znacznie większą skalę. W pierwszej kolejności warto, by trafił do placówek medycznych najbardziej zaangażowanych w pomoc osobom zarażonym koronawirusem. System łączności usprawni funkcjonowanie jednoimiennych szpitali zakaźnych. Pojawiają się namioty z wydzielonymi strefami, występują ograniczenia w ruchu i zamknięte strefy, co znacząco wpływa na pogorszenie warunków pracy oraz komunikacji personelu medycznego. Jest szczególnie uciążliwe przy niedoborze lekarzy i pielęgniarek.

Dlatego GRUPA WB proponuje rozpoczęcie projektu dotyczącego wsparcia dla sektora szpitali publicznych z oddziałami zakaźnymi poprzez dostarczanie im środków łączności grupowej w oparciu o Platformę Integracji Komunikacji (PIK). GRUPA WB zapewnia przy tym udzielenie bezpłatnej licencji na oprogramowanie na urządzenia dla użytkowników końcowych. Byłaby to kolejna implementacja PIK, po zakończonych sukcesem wdrożeniach w służbach państwowych.

Jesteśmy polskim przedsiębiorstwem, od lat wspierającym bezpieczeństwo Polski. Dostarczamy systemy teleinformatyczne polskiej energetyce i służbom porządku publicznego.
To dla nas naturalne, że w tych trudnych czasach będziemy wspierali cały personel medyczny w każdy możliwy sposób. Także dostarczając nasze systemy łączności kryzysowej tym, którzy obecnie najbardziej ich potrzebują ratując zdrowie i życie innych.

Roman Musiał, prezes zarządu spółki MindMade, która opracowała system PIK

System PIK to rozwiązanie zapewniające pewną i zabezpieczoną kryptograficznie łączność dla służb publicznych. W wersji podstawowej PIK-PIM (Przyciśnij i Mów) obejmuje komunikację głosową między użytkownikami w ramach zdefiniowanych grup, z możliwością rejestracji wszystkich zdarzeń i samej łączności między terminalami. Stanowi on jednak jedynie najprostszy z wariantów łączności jakie oferuje system PIK, który jest skalowalny i dostosowany do integracji różnych systemów łączności w sposób bezpieczny i zapewniający szeroki zakres funkcjonalności.

W wariancie pełnym Platforma Integracji Komunikacji to w pełni funkcjonalna łączność dyspozytorska wraz z konsolami, transmisją danych umożliwiająca przekaz wideo w czasie rzeczywistym, dostępem do wifi i do dodatkowych aplikacji. Łączność która jest dostępna praktycznie bez ograniczeń na terytorium całego kraju. PIK może też zapewniać dokładną lokalizację użytkowników w oparciu o nawigację satelitarną. Jest to szczególnie przydatne dla służb, których funkcjonariusze poruszają się po rozległym terenie a dyspozytor musi znać ich położenie, aby móc precyzyjnie wyznaczać zadania. Dotyczy to na przykład terenu rozległego kompleksu szpitalnego lub karetek pogotowia poruszających się po całym kraju.

Reklama

Komentarze (4)

 1. sŁUŻBA WWWWWWWW

  SŁUZBA WIĘZIENNA wybrała karabinek Berette-160 i łączność MOTOROLI gdzie mogła wybrać POLSKIEGO odpowiednika MSBS Grot i łączność WB Elektronik ---------- od takie patryjotyczny wbyór !!!!!!!!!!!!!!!!! WSZYSTKO Z MYSLĄ O POLSKIEJ gospodarce :):) --------- KUPUJ POLSKIE BO TO SIĘ OPŁACA KIEDYS TAKA KAMPANIA BYŁA PROWADZONA I JEST PRZYKŁAD JAK TO W PRAKTYCE WYGLĄDA :)

 2. gnago

  A produkcja na rynek cywilny z dedykowanym tanim sprzętem nie jest warta zainteresowania panów decydentów . tylko państwowa kroplówka?

  1. Kościuszko

   A po co ci to? Możesz swobodnie kupić np. Motorolę. Ilu masz na to chętnych baby podejmować produkcję na rynek cywilny???

 3. Służba więzienna powinna wybrać rodzimy odpowiednik MOTOROLI

  Do słuzby więziennej powinien ten rodzimy produkt trafić zamiast MOTOROLI

 4. AA

  Tak trzymać!!!

Reklama