Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe okręty dla Marynarki Wojennej. Są wymagania

Okręt hydrograficzny ORP Actowski fot. M. Dura
Okręt hydrograficzny ORP Actowski fot. M. Dura

Agencja Uzbrojenia ogłosiła w poniedziałek 24 czerwca zamiar przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych, których celem będzie poinformowanie wykonawców o planach i wymaganiach AU dotyczących przyszłego zamówienia Okrętu Hydrograficznego pk. „Hydrograf”.

„Hydrograf” ma być konstrukcją jednokadłubową, zdolną do nieprzerwanego przebywania na morzu w gotowości do wykonywania działań bojowych przez nie mniej niż 20 dób i posiadającą zasięg nie mniejszy niż 5 tysięcy mil morskich.

Okręt ma być zdolny do przeprowadzania pomiarów hydrograficznych, meteorologicznych i oceanograficznych również w trudnych warunkach morskich (stan morza 4.), a także posiadać zdolność do prowadzenia działań zarówno na Morzu Bałtyckim, jak i na Morzu Północnym.

Okręt powinien być wyposażony w dwugłowicowy system echosondy wielowiązkowej, system sonaru holowanego, magnetometr gradientowy, łódź pomiarową do pomiarów hydrograficznych, łódź roboczą, morski bezzałogowy statek powietrzny BSP, autonomiczny pojazd nawodny ASV, autonomiczny pojazd podwodny AUV, podwodny pojazd inspekcyjny ROV, system nawigacji podwodnej USBL, system dynamicznego pozycjonowania klasy DP2, bramownicę rafową i urządzenia dźwigowe.

Czytaj też

„Hydrograf” ma być kompatybilny z sojuszniczymi i narodowymi systemami dowodzenia i wymiany informacji, jak również spełniać wszystkie wymagania OPBMR obowiązujące dla okrętu II rangi.

Załoga docelowo będzie składać się z 48 osób. Jeśli chodzi o uzbrojenie okrętu, ma ona się składać z broni do obrony przeciwdywersyjnej oraz broni do obrony przeciwko dronom.

Reklama

Okręt powinien zapewniać możliwość wykorzystania jawnych i niejawnych systemów teleinformacyjnych i umożliwiać transmisję danych w oparciu o łączność satelitarną realizowaną w oparciu o orbity typu GEO.

Ponadto okręt musi być wyposażony w zespół radiostacji HF, UFH, VHF, a także transponder IFF.

Czytaj też

Jak informuje Agencja Uzbrojenia wstępne konsultacje rynkowe będą miały przede wszystkim charakter korespondencyjny. Ewentualne spotkania będą miały miejsce w siedzibie Agencji.

Zgłoszenie udziału we wstępnych konsultacjach należy złożyć do dnia 1 sierpnia tego roku w formie pisemnej.

Konsultacje rynkowe będą prowadzone przez grupę zadaniową wyznaczoną przez szefa Agencji Uzbrojenia. Możliwa jest współpraca grupy zadaniowej z przedstawicielami resortu obrony narodowej.

Agencja zaznacza, że podmioty uczestniczące w konsultacjach nie otrzymają wynagrodzenia za udział, w tym zwrotu kosztów związanych z przygotowaniem i udziałem w konsultacjach.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Seb66

    Aktualnie ŻADNYCH groźnych dla wrogów okrętów NIE posiadamy, a jak "ambitnie" zamówiliśmy to....całkowicie zbędne nam 3 oceaniczne eskortowce niezdolne w dużej mierze nawet do samoobrony, w dodatku w terminie tak odległym, że inni budują w tym czasie nawet lotniskowce! Za to ochoczo przemy ku flocie pomocniczej bo przed bezbronnym hydrografem zamówiliśmy AŻ DWA BEZBRONNE okręty rozpoznawcze, serię holowników, aż SZEŚĆ już nieco "zleżałych" projektowo niszczycieli min, a przecież "pilne" są jeszcze BEZBRONNE: okręt ratowniczy, zbiornikowiec floty oraz pływająca stacja demagnetyzacyjna. Nasz MW powinna zatem zmienić nazwę na Marynarkę Holowniczo-Pomocniczą, bo Wojenna to aani nie jest, ani NIE będzie! Porażające!

  2. Dudley

    Kupić używaną jednostkę offshore spełniającą wymagania odnośnie pozycjonowania i skierować do stoczni w celu dostosowania. Szybko i stosunkowo tanio, robi tak wiele krajów.