Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy wyeksportowały broń za 7,5 mld euro w 2015 roku

Rząd Niemiec zezwolił w 2015 r. niemieckim koncernom na eksport broni o wartości 7,5 mld euro - poinformował w piątek minister gospodarki Sigmar Gabriel. Rok wcześniej Niemcy sprzedały broń za niecałe 4 mld euro. Katar dostanie czołgi za 1,66 mld euro. 

W rzeczywistości wartość eksportu w zeszłym roku mogła być jeszcze większa, ponieważ przedstawiony przez ministra raport nie uwzględnił zbiorowych dostaw broni i sprzętu w ramach kooperacji z krajami Unii Europejskiej i NATO. Te dane mają być uzupełnione w terminie późniejszym.

Gabriel zaznaczył, że umowa na dostawę czołgów Leopard 2A7 i haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 do Kataru o wartości 1,66 mld euro została wynegocjowana przez poprzedni rząd, a jej zerwanie oznaczałoby konieczność wypłaty olbrzymiego odszkodowania. Wielka Brytania otrzyma z kolei cztery niemieckie samoloty przeznaczone do tankowania w powietrzu za 1,1 mld euro, a Korea Południowa rakiety samosterujące Taurus KEPD 350 dla myśliwców F-15K za pół miliarda euro. 16 niemieckich haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 z zapasów Bundeswehry kupił z kolei w zeszłym roku sąsiad Polski - Litwa

Czytaj więcej: Leopardy jadą do Kataru. Niemcy zwiększają eksport uzbrojenia

Obejmując stanowisko w końcu 2013 roku, socjaldemokrata Gabriel obiecywał, że ograniczy eksport broni. W poprzednim rządzie Angeli Merkel SPD nie była reprezentowana. Za swój sukces minister gospodarki uznał ograniczenie eksportu tzw. broni małej (pistoletów maszynowych, granatów i ręcznych wyrzutni pocisków) z 47,4 mln euro w 2014 roku do 33,9 mln euro w roku ubiegłym. Polityk SPD dodał, że wcześniejsza zgoda na dostawę okrętów do Arabii Saudyjskiej zostanie ponownie zbadana. 

Niemcy są obecnie czwartym po USA, Rosji i Chinach eksporterem broni na świecie.

 PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. franca

  A Francja która sprzedała za 16 mld jest na miejscu 6 ?

 2. gosc

  Ciekawe jak sie w koncu skonczylo z tymi poligonami budowanymi przez Niemcow w Rosji. Mieli nie skonczyc ale ruscy mowili, ze sami je niby skoncza.

 3. Gamoń

  Produkowali, produkują bardzo dobry sprzęt wojskowy, a ceniony na całym świecie stąd są czwartym eksporterem broni globu.Gdyby produkowali przysłowiowe badziewie, to byliby na szarym końcu eksporterów uzbrojenia.Mam pytanie.Czy ktoś wie, a które miejsce zajmuje nasza Rzeczpospolita Polska, jako eksporter broni globu? Byłbym wdzięczny za info.

 4. swd

  Ci biedni są mają podobno bundeswere w rozsypce...tylko naiwni by w to uwierzyli.

 5. lis

  W eksportowaliby i więcej gdyby nie byli takimi naiwnymi idealistami.

 6. panzerfaust39

  Za swój mały sukces minister gospodarki uznał ograniczenie eksportu tzw broni małej pistoletów maszynowych grantów i ręcznych wyrzutni pocisków z 47,4 mln euro do 33,9 mln euro Po takiej wypowiedzi SPDowiec powinien wylecieć na zbity pysk

Reklama