Niemcy: tajemniczy kontrakt na amunicję. Produkcja w Afryce

Autor. NATO Multinational Battlegroup Lithuania/X
Południowokoreańska spółka Rheinmetall Denel Munition, należąca do niemieckiego koncernu Rheinmetall, otrzymała kontrakt na dostawę 155 mm pocisków z rodziny Assegai i dwumodułowych ładunków miotających.
Odbiorcą jest nieujawnione do tej pory państwo NATO. Dostawy mają rozpocząć się już w 2025 roku i trwać do 2027 roku. Jest to największe zamówienie w historii Rheinmetall Denel Munition, jak podaje niemiecki koncern „warte kilkaset milionów euro”. Dostarczone pociski artyleryjskie Assegai 155 mm i dwumodułowe ładunki miotające mają zostać zintegrowane z systemami uzbrojenia artyleryjskiego klienta. Tego typu amunicja jest w stanie skutecznie razić cele na odległości ponad 40 km.
Czytaj też
Dr Frank Dirksen, dyrektor generalny Rheinmetall Denel Munition skomentował kontrakt: „Grupa państw użytkujących amunicję Rheinmetall Assegai szybko rośnie na całym świecie, a my cieszymy się, że kolejny klient również wybrał amunicję Rheinmetall Assegai z dostawą szybko i w wolumenie”.
Zestaw amunicji artyleryjskiej Assegai będącej przedmiotem przetargu, składa się z pocisków odłamkowo-burzących, oświetlających, oświetlających w podczerwieni, dymnych, prefragmentowanych odłamkowo-burzących (PFF) i z dodatkowym napędem rakietowym o zwiększonej donośności (V-LAP). Przedstawiciele Rheinmetall podkreślają, że spółka intensywnie inwestuje w zwiększanie zdolności produkcyjnych istniejących zakładów i tworzenie nowych zakładów produkcyjnych, które zapewniają możliwość zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na nowoczesne pociski i ładunki 155 mm. Spółka z siedzibą w Düsseldorfie postawiła sobie ambitny cel, produkcji około 1,5 miliona pocisków artyleryjskich 155 mm rocznie do 2027 roku i jest jednym z największych producentów amunicji wielkokalibrowej na świecie. Rheinmetall ma zakłady produkujące amunicję w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii (po przejęciu firmy Expal), wkrótce dołączy do nich kolejny na Litwie.
Czytaj też
Na ten moment nie znamy ani liczby zamówionej amunicji, ani konkretnej kwoty, ani klienta, jedyne to to, że jest nim członek NATO dysponujący haubicami 155 mm. Jeśli chodzi o dostawy amunicji tego typu często zda. Wiadomo natomiast, że zamówienie pobudzi sektor zbrojeniowy w RPA. Według wyliczeń spółki jej działalność ma zaangażować pośrednio 1500 krajowych dostawców i prawie 250 tys. ludzi z innych sektorów południowo afrykańskiej gospodarki. Warto jednak dodać, że zamawianie amunicji z produkcją poza NATO wiąże się z ryzykiem. Według części źródeł Polska miała po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę zamówić partię produkowanej w Afryce Południowej amunicji Rheinmetalla, ale do realizacji transakcji nie doszło z uwagi na obawy władz RPA o możliwe przekazanie amunicji Kijowowi..
współpraca Jakub Palowski
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie