Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy dostarczą zestawy przeciwlotnicze

Zdwojone działko przeciwlotnicze 35 mm GDF009 działające w ramach systemu przeciwlotniczego Oerlikon Skyguard 3
Zdwojone działko przeciwlotnicze 35 mm GDF009 działające w ramach systemu przeciwlotniczego Oerlikon Skyguard 3
Autor. Rheinmetall

Rheinmetall został wybrany przez nieokreślonego klienta na dostarczyciela systemów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu SkyGuard 3. Dostawy o wartości około 65 mln euro obejmują również amunicję i części zamienne, mają się zakończyć w 2024 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Skyguard 3 to najnowsza generacja zestawu, rozwijanego przez Rheinmetall Air Defence AG (dawniej Oerlikon Contraves AG) i stanowi kolejne już pokolenie budowanego sukcesywnie zautomatyzowanego kompleksu artyleryjsko-rakietowego. Zamówione to obejmuje dostawę zdwojonych dział przeciwlotniczych GDF009 kal. 35 mm wraz z amunicją AHEAD, również produkowaną przez Rheinmetall.

Czytaj też

Standardowy zestaw Skyguard 3 składa się z systemu kierowania ogniem (dysponującego radarami wykrywania i śledzenia celów oraz czujnikami elektrooptycznymi) oraz do czterech dwulufowych armat GDF-007 kalibru 35 mm. Są one dostosowane do użycia amunicji programowanej Rheinmetall AHEAD, która powstała m.in. z myślą o zwalczaniu zagrożeń ze strony pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych.

Reklama

Czytaj też

Skyguard 3 może być również uzbrojony w ciągnione armaty rewolwerowe Oerlikon Revolver Gun Mk 2 bądź zintegrowany z przeciwlotniczymi systemami rakietowymi bardzo krótkiego, lub krótkiego zasięgu, wskazanymi przez klienta. Wiadomo np., że we Włoszech systemy Skyguard współdziałają z wyrzutniami pocisków Aspide.

Reklama

Komentarze (7)

 1. DIM1

  Podaję tytuł pewnej galerii fotografii, prywatnego blogu, byłego żołnierza: PHOTOS Anti-aircraft system Skyguard III "VELOS" - "velos" to oczywiście strzała, a nie imię sympatycznego niszczyciela - muzeum, do zwiedzania na Faliro, w Atenach. Kto wie ? Może i polski Google Wam to pokaże ?

  1. Valdore

   @DiM1 system Skuguard jIII Velos jest systemem szwajcarskim, który Grecja uzywa od 1982r Jest to system OPL a nei antydronowy wiec o co ci własciwie chodzi?

 2. DIM1

  To, co podałem przed chwilą, zbiega się z oficjalną info, że na ukończeniu (na próbach) jest grecki system antydronowy, maksymalnie skomputeryzowany mechanizmami AI samouczenia. System Rafaele "Drone Dome" został już uchruchomiony (i Flightradar dowodzi, że fajnie na wszystkie Bayraktary działa), a system grecki korzystać ma z... i tu nie podano jakich efektorów. Oni pewnie wszystko to razem połączą w sieć. Są w tym skrajnie mocni. Przykład, że to greckie firmy instalują Link22 wszędzie, w Japonii. A z drugiej strony - głębokie zaawansowanie prac własnych na pewno wpływa na dobre ceny i błyskawiczne terminy dostaw do Grecji systemów obcych. - Czyli na przykład kiedy ten polski Moskit wreszcie ???

  1. DIM1

   oczywiście system Rafaela, nie Rafaele ;)

  2. Valdore

   @DIM1 Drone dome U-CAS był uzywany już 4 lata temu w Angli i Argentynie. Natomiast co do Moskita to będzie na pewno szybciej niz grecki pocisk ppanc.

 3. Jan24

  Nie dostarczają a zamierzają dostarczyć w ciągu 2 lat.....

  1. DIM1

   ... w ciągu 2 lat, ale nie pierwszy taki, a kolejne...

  2. Valdore

   @Jan, do 2024 mają być dostarczone wszystkie te działa wiec znowu ci nie wyszło.

 4. Antonioo

  Niemcy już obiecywały nie takie rzeczy, a efekt żaden. Niemcy tylko piszą i mówią że coś dostarczą a potem oczekują pochawł, ale nic nie dostarczają.

  1. Lek

   A czy wiesz, że Niemcy przeszkolili żołnierzy UKR w obsłudze Gepardów a nie dostarczyli bo Szwajcaria nie zgodziła się na sprzedaż amunicji? Niemcy amunicji do Gepardów mają 60 000 czyli nic zważywszy na szybkostrzelność, tak ich makrela urządziła. Teraz dopiero Niemcy podpisali umowę z Norwegią na amunicję i dostarczą Gepardy UKR.

  2. Chyżwar

   @Lek Zamiast oglądać lub czytać to, co publikują dla nas w języku polskim media związane z Niemcami, poczytaj co pisze niemiecka prasa w języku niemieckim dla Niemców. Pojawiają się tam rankingi dotycząc wywiązywania się z obietnic złożonych Ukrainie. Niemcy mimo prób poprawiania wizerunku wypadają tu niestety blado. Niektóre inne działania z ich strony także są kontrowersyjne.

  3. Valdore

   @Chyzwar, przypomne ci ze jak niemeicka prasa twierdziła ze polscy "negocjatorzy" żażadali najnowszych Leo2 zamiast A4 to twierdziłęs że zmyslaja, uzgodnijcie w końcu wspólne stanowisko:)

 5. Denar

  To jest obecnie najbardziej skuteczny i kosztowi efektywny system zwalczania m.in. dronów. Armaty Örlikon 35 mm. mają znacznie większy zasięg od powszechnie stosowanych w WP postsowieckich armat 23 mm. oraz są znacznie bardziej skuteczne. W Polsce posiadamy od lat licencję produkcji tych świetnych armat, ale produkujemy je w śladowych ilościach. Może to się wreszcie zmieni,

 6. Box123

  Proponuję do każdego nagłówka artykułu w którym Niemcy zapowiadają jakąś pomoc dla Ukrainy, dodawać słówko "mówią" czyli zamiast "Niemcy dostarczą zestawy przeciwlotnicze", "Niemcy mówią, że dostarczą zestawy przeciwlotnicze". To zwiększy prawdopodobienstwem, że takie zdanie będzie prawdziwe

 7. Chyżwar

  Ciekawa sprawa, że wybrali te właśnie działa.

Reklama