Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Narodowa kryptografia kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa państwa [WYWIAD]

Prezes Krypton Michał Czmoch (trzeci od lewej) podczas panelu dyskusyjnego Defence24 DAY, poświęconego cyberbezpieczeństwie i kryptografii. Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl.
Prezes Krypton Michał Czmoch (trzeci od lewej) podczas panelu dyskusyjnego Defence24 DAY, poświęconego cyberbezpieczeństwie i kryptografii. Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl.

”Każdy suwerenny kraj powinien dążyć do pełnej ochrony najcenniejszych zasobów, jaką jest obecnie informacja. Aby mówić o pełnej ochronie informacji, czyli takiej, do której mamy pewność, że nie może być naruszona, należy mieć własne, krajowe rozwiązania, wytworzone przez własny przemysł, zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi przez służby specjalne. Takie podejście zapewnia pełną kontrolę państwa nad stosowanymi rozwiązaniami kryptograficznymi” - podkreśla prezes Krypton Polska Michał Czmoch. W wywiadzie mówi także o docelowym modelu współpracy na linii przemysł-administracja państwa oraz roli uczelni.

Andrzej Kozłowski: Panie prezesie, podczas konferencji Defence24 Day poruszaliśmy kwestię znaczenia narodowej kryptografii w budowie systemu bezpieczeństwa państwa. Paneliści byli zgodni co do konieczności rozwoju kompetencji państwa w tym obszarze, w oparciu o krajowe rozwiązania.  W tym kontekście mówiliśmy o współpracy polskich firm i instytucji państwa. Wiem, że nie o wszystkich aktualnie realizowanych projektach z tego obszaru możemy dyskutować, ze względu na niejawny charakter programów, zapytam więc bardziej ogólnie: Jakie kompetencje posiadają dzisiaj polskie firmy z obszaru krypto? Czy są w stanie dostarczać kompleksowe rozwiązania dla do instytucji przetwarzających informacje niejawne, czyli istotne dla bezpieczeństwa państwa?

Michał Czmoch, Prezes Zarządu Krypton Polska: To prawda, narodowa kryptografia jest istotnym elementem kompleksowego systemu bezpieczeństwa państwa. Ośmielę się nawet postawić tezę, że jest jednym z najistotniejszych elementów takiego systemu. Do czego nam bowiem wszystkie systemy obronne, jeśli wróg będzie mógł poznać (podsłuchać) informacje o jego rozlokowaniu i zamiarze użycia? Przyczynia się do ochrony informacji, która zawsze była, a w obecnych czasach jest jeszcze bardziej istotna dla zachowania pokoju lub wygrania starcia Tą informacją może być zarówno pozycja wojsk, dane dotyczące zasobności i lokalizacji źródeł cennych surowców, ale również dane dotyczące bieżących planów gospodarczych rządu czy planów inwestycyjnych spółki giełdowej. Wszystkie te informacje wykradzione i użyte w niewłaściwy sposób mogą wpłyną na destabilizację sytuacji lub nawet wywołanie konfliktu.

Zapraszamy do lektury całego wywiadu w serwisie CyberDefence24.pl >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Reklama
Reklama

Komentarze