Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2019: elektroniczna oferta Transbitu
Na tegorocznych targach MSPO Transbit sp. z o.o. zaprezentowała swoją szeroką ofertę związaną z systemami łączności i zabezpieczenia obiektów. Wśród prezentowanych produktów znalazły się m.in.: system taktycznej łączności pola walki Radion, radiolinie cyfrowe, samolotowe linie radiowe, terminal i urządzenie rejestrujące, a także system monitorowania i kontrolowania obiektów SMiKO.
System taktycznej łączności pola walki Radion
Naczelną część ekspozycji Transbitu zajmował system taktycznej łączności pola walki Radion, który pozwala na realizację bezpiecznej wymiany danych i łączności fonicznej pomiędzy elementami oddziałów i pododdziałów taktycznych, od szczebla drużyny do szczebla batalionu, z zapewnieniem łączności do elementów szczebla operacyjnego, np. brygady. Rozwiązanie to składa się z szeregu urządzeń, których dobór umożliwia konfigurację i skalowanie systemu tworząc zoptymalizowane, bądź wyspecjalizowane warianty, różniące się od siebie stopniem przepustowości, niezawodności dostarczenia informacji, wymagań na poziom zabezpieczenia informacji, czy możliwości współpracy z obiektami starszej i nowszej generacji.
W skład systemu Radion wchodzą:
- Radiostacja szerokopasmowa R-450C-01;
- Cyfrowy pulpit łączności AC-20IP;
- Switch pokładowy SP-112M-01;
- Router pokładowy RP-101-03;
- Router pokładowy RP-110-05;
- Bramka SVoIP VG-30SCIP-Z;
- Terminal VoIP-SCIP.
System monitorowania i kontrolowania obiektów SMiKO
Transbit pokazał także swoje autorskie oprogramowanie do monitorowania i kontrolowania obiektów o nazwie SMiKO. Stanowi ono narzędzie umoliwiajace zaprojektowanie sieci teleinformatycznej z wykorzystaniem urządzeń firmy Transbit, w tym urządzeń systemu STORCZYK.
Środowisko przeznaczone jest do tworzenia, konfiguracji i monitorowania sieci. Umożliwia zapis i odczyt konfiguracji urządzeń firmy Transbit sp. z o.o., korzystając z komunikacji RS-232, SSH, konfiguracji jedno-plikowej oraz wykorzystując urządzenia do zarządzania siecią.
W aplikacji możliwe jest tworzenie graficznych schematów sieci, łącząc graficzną reprezentację interfejsów fizycznych i radiowych urządzeń zawartych w bibliotece aplikacji.
Aplikacja umożliwia tworzenie grup, poprzez łączenie kilku urządzeń w jeden obiekt, uproszczając budowane schematy. Dodatkowo funkcjonalność środowiska zapewnia monitorowanie utworzonej sieci, sygnalizując odpowiednie stany interfejsów, linków, oraz całych grup urządzeń (obiektów).
W oprogramowaniu znajduje się moduł służący do drukowania utworzonych schematów sieciowych.
Inne produkty
Oprócz tego w prezentowanej ofercie Transbitu znalazły się także inne propozycje dla Sił Zbrojnych RP i służb porządku publicznego. Wśród nich znalazła się cyfrowa radiolinia R-460A należa do najnowszej generacji linii radiowych o dużej pojemności (HCLOS) na pasmo IV oraz III+. Oferuje ona trakt do 34 Mb/s lub Ethernet 1 Gb/s, jest też wyposażona w zaawansowane algorytmy do ochrony przed zagłuszaniem, zakłócaniem i przechwytywaniem informacji.
Firma pokazała także samolotowe linie radiowe zapewniające dwukierunkową łączność telemetryczną i przekaz wideo w czasie rzeczywistym z Bezzałogowego Statku Powietrznego (BSP) do stacji naziemnej. Rozwiazanie to zostało stworzone w technologii radia SDR (Software Defined Radio).
Kolejną propozycją była bramka SVoIP VG-30SCIP-Z, pierwsza, całkowicie polska bramka wykorzystująca protokół SCIP. Zapewnia ona jednoczesną obsługę narodowych i sojuszniczych połączeń do klauzuli ZASTRZEŻONE. Jest ona zdolna do obsługi 250 sesji oraz 80 transkodowań jednocześnie. Główne przeznaczenie tej bramki, to budowa niejawnych, polowych systemów łączności w oparciu o aparaty cyfrowe VoIP/SIP/H.323 z funkcją integracji ze starszymi systemami telefonii PSTN jak również systemów transmisji danych.
Z kolei terminal VoIP z nośnikiem danych kluczowych VT-10SCIP to rozwiązanie umożliwiajace obsługę bezpiecznych połączeń głosowych zgodną ze standardem SCIP (STANAG-5068) i dysponuje także szerokim wyborem nieutajnionych kodeków. Prezentowano także szyfrator IP RP-101NINE zdolny do jednoczesnej obsługi algorytmów narodowych i sojuszniczych. Jego główne przeznaczenie, to budowa niejawnych, polowych systemów łączności IP. Ofertę uzupełniał cyfrowy aparat dyspozytorski AC-16M-01 przystosowany do pracy w systemie STORCZYK oraz jako aparat dyspozytorski w technologii VoIP, także zaopatrzony w szeroki wybór kodeków nieutajnionych.
Prezentowano także urządzenie rejestrujące UR-110 - wydajny rejestrator rozmów i połączeń przeznaczony do współpracy z urządzeniami sieciowymi (routery, switche). UR-110 pełni funkcję rejestratora rozmów prowadzonych przez użytkowników systemów z wykorzystaniem połączeń wykonywanych w technologii VoIP z sygnalizacją SIP. Rejestrator jest stosowany do współpracy z urządzeniami sieciowymi (routery, switche), które udostępniają opcję port-mirroringu wszystkich swoich portów zewnętrznych (routowalnych, switchowalnych).
Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie