Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MON zapowiada miliardowe zakupy w polskim przemyśle

Autor. Antoni Walkowski/Defence24.pl

Podczas konferencji prasowej przy okazji podpisania umowy na bezzałogowce FlyEye przedstawiciele kierownictwa MON zapowiedzieli podpisanie dużej liczby umów na modernizację Sił Zbrojnych w polskim przemyśle. Na same systemy wspierające artylerię może trafić kilkanaście miliardów złotych.

Sekretarz Stanu w MON Paweł Bejda zapowiedział w obecności ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, że do końca roku w polskim przemyśle zostanie podpisanych 40 umów, a do krajowej zbrojeniówki trafi „duża kwota”. Wiceminister wymienił przy tym umowę na pojazdy towarzyszące dla haubic K9, prawdopodobnie dla dziewięciu modułów dywizjonowych. Ma ona opiewać na kwotę blisko 7 mld złotych. Dla porównania, umowa wykonawcza na zakup 212 haubic K9A1, które będą wspierać polskie wozy, opiewała na 2,4 mld USD netto, obejmując dostawę 164 nowo produkowanych i 48 używanych dział wraz z pakietem logistycznym i amunicją.

Reklama

Wozy wsparcia, jakie będą wprowadzone dla K9A1, będą wyposażone w Zautomatyzowany Moduł Kierowania Ogniem Topaz i będą kompatybilne również z haubicami Krab, przy czym będzie ich więcej, niż we wcześniej dywizjonach modułu Regina z haubicami Krab (te zapewne zostaną uzupełnione w ramach kolejnych umów). O konfiguracji dywizjonowych modułów dla haubic K9A1 informował niedawno Defence24.pl.

Wśród innych dużych umów w polskim przemyśle, o których wcześniej informowano, że planowane są do podpisania, są umowy na dostawę 80 transporterów Rosomak-L z wieżami ZSSW-30 oraz pojazdów towarzyszących dla systemów Homar-K, prawdopodobnie dla dwunastu dywizjonów z pierwszej umowy wykonawczej.

Reklama

Można szacować, że wartość tych dwóch umów, o ile uda się je sfinalizować, będzie zbliżona do 10 mld złotych lub nawet przewyższy tą kwotę, biorąc pod uwagę że 58 Rosomaków zakupionych wcześniej kosztowało 2,6 mld zł, a pojazdy wsparcia dla trzech dywizjonów Langust, w znacznie skromniejszej konfiguracji dywizjonów niż dla Homarów-K - 1,3 mld zł.

Czytaj też

Jeśli natomiast chodzi o umowę wykonawczą na BWP Borsuk, to jak powiedział wiceminister Paweł Bejda „My jesteśmy gotowi. Czy polski przemysł jest gotowy? Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć”. Nieoficjalnie wiadomo, że w zaleceniach po badaniach kwalifikacyjnych Borsuka stwierdzono konieczność zmian przekładni bocznych, bo ich obecna konstrukcja powodowała awaryjność układów napędowych wozów. Podpisanie umowy wykonawczej zależy więc przede wszystkim od rozwiązania tego problemu technicznego. Na początku października, jak informował Defence24.pl, wykonawca dostarczył Agencji Uzbrojenia komplet dokumentów niezbędnych do negocjacji umowy wykonawczej.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. Muren

    Dobrze, że robimy zakupy w polskim przemyśle zbrojeniowym a nie np w koreańskim

    1. Zbrozło

      Zakupy w polskim przemyśle to mniej niż 1% naszych zakupów w przemyśle koreańskim

    2. AntyTuman

      @ Zbrozło Jak się mówi takie rzeczy, to trzeba je poprzeć wyliczeniami. Poproszę konkrety.

    3. Chyżwar

      Kupuje się u tego, kto ma to, co chcemy kupić i u tego, który jest w stanie dostarczyć rzeczony towar w rozsądnym czasie.

  2. Jankesd

    Dzień dobry Państwu .Mam 2 pytania tj. 1.Co się dzieje z niszczycielem czołgów w porogamie Otokar -Brzoza z ppk Brimstone 3 ,czy jest prawda ,że Izrael blokuje ten program bo chce dać swoje ppk? 2.Nadal jest brak podstawowego ppk dla żołnierza w dużych ilościach ?

    1. radziomb

      pewnie doszli do wniosku ze dron fpv sterowany po swiatlowodzie jest 20x tanszy i tak samo skuteczny . zauwazyles ze na Ukrainie nie ma chyba zadnego filmiku z udanego trafienia brimestone w cel mimo ze dostali duzo rakiet z anglii. jak rakieta od odrozni spalony zlom od dzialajego wozu bwp? chetnie sie dowiem

    2. Remov

      Nic sienie dzieje, MON kapnął się że Brimstone kosztuje 10 razy więcej od Spike i Hellfire.

    3. Chyżwar

      @radziomb Wręcz przeciwnie. Takie filmy jak najbardziej były. Tyle, że trzeba wiedzieć na co się patrzy i wiedzieć gdzie należy patrzyć. A należało się patrzyć na horyzont.

  3. Jankesd

    Dzień dobry Państwo proszę obejrzeć odcinek-wiadomości nr 38 Broń Pancerna Świata prowadzonego przez Damiana Radke na kanale YT od 40 minuty, gdzie jest mowa na temat Borsuka.

  4. Remov

    Czyli do tej pory nie naprawili przekładni Borsuka

    1. Hayven145

      Albo to, albo naprawili, ale Bejda se tak powiedział, bo nie są gotowi, ale na coś trzeba winę zwalić. Wydaje mi się, że gdzieś słyszałem o tym, że problemy z przekładnią zostały rozwiązane. Możliwe, że było to na filmie u Pana Ratki. W takim czy innym razie umowa powinna zostać podpisana jak najszybciej.

    2. Kriss III

      Podejrzewam ze nie ma kasiorki lub nie została zatwierdzona i stąd sieganie do tych wymówek

    3. Remov

      @ Hayven145 - Ratka mówił że nie zostały rozwiązane, tylko że zaproponowano rozwiązanie. To nie to samo.

  5. WSK74PL

    Zamówienia w polskim przemyśle cieszą, ale jego kondycja niekoniecznie. Zastanawim się, czy w obecnej sytuacji nie należy zamawiać zdecydowanie więcej Rosomaków z ZSSW30 i samych wież? Wydaje się, że decyzja o wdrożeniu tego systemu zapadła, więc warto dać HSW i kooperantom podstawy do przygotowania produkcji seryjnej, czyli 200 - 300 sztuk rocznie?

    1. Remov

      HSW nie jest w stanie robić więcej niż 14 rocznie

  6. Był czas_3 dekady

    A drony do zwalczania dronów niezakupione? A drony dalekiego zasięgu na przykład Warmate 50? "To jeden z najpotężniejszych dronów tzw. kamikadze. W przeciwieństwie do pozostałych bezzałogowców oferowanych w tej serii, nie ma on wymiennej głowicy. Oznacza to, że jest przeznaczony wyłącznie do wykonywania misji o charakterze bojowym. Producent nie podaje oczywiście dokładnych danych na temat możliwości i zasięgu najnowszych dronów. Wiadomo jednak, że mogą one uderzać w cele oddalone o kilkaset kilometrów. – To bardzo zaawansowany system. Poza sensorami optycznymi wykorzystujemy również sztuczną inteligencję"

    1. Był czas_3 dekady

      No i jeszcze nie ma mowy o Systemie Amunicji Krążącej Striker "Zaprezentowany na XXXII MSPO w Kielcach i wyróżniony nagrodą Defender demonstrator amunicji krążącej Striker został zrealizowany ze środków własnych przez konsorcjum w składzie: FlyFocus sp. z o.o. (lider), Metalexport-S sp. z o.o., Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Jakusz sp. z o.o. System uderzeniowy jest uzbrojony w głowicę bojową o masie 40 kg pozwalającą razić cele oddalone nawet o 1000 km. "

  7. oko

    PAC-3MSE stanowią jeden z podstawowych typów pocisków wykorzystywanych przez zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot. Nieujawniona partia trafiła m.in. na Ukrainę, gdzie została użyta w działaniach bojowych zwalczając pociski wystrzelone przez stronę rosyjską. Dotychczas wiadomo, że lista odbiorców obejmuje przynajmniej siedemnaście państw, w tym Polskę, która sukcesywnie kupuje kolejne partie w ramach programu Wisła.

    1. Davien3

      PAC-3MSE nie ma na Ukrainie są jedynie PAC-2 i starsze PAC-3 CRI Juz PAC-2 GEM-T są w stanie zwalczac pociski sporo lepsze od rosyjskich Iskanderów.

  8. LMed

    No cóż, Borsuk może nieprzypadkowo przesuwa się w kolejce do realizacji? Tak właściwie z punktu widzenia nawet taniego drona różnica między BWP-1 a Borsukiem właśnie radykalną nie jest.

  9. Autor Widmo

    Skoro MON jest gotowy do sfinansowania BORSUKa, to HSW powinno go zacząć produkować w ilościach mogących pokryć zdolności produkcyjne a wadę w wyprodukowanych BORSUKach usunąć w momencie rozwiązania problemu. Myślę jednak, że MON nie jest jednak przygotowany i nie rozumie, że każda krajowa produkcja napędza PKB naszego kraju. Później jak to zwykle będzie larum, że na wymianę BWP potrzeba 40 lat.

    1. ALBERTk

      Kupowanie sprzetu który ma wadę konstrukcyjną to głupota. Jeśli problem zostanie rozwiązany to wtedy można myśleć o zakupie.

    2. Remov

      A kto zapłaci za usuwanie wad?

    3. AntekMajcher

      NCBR zapłaci, czyli my

  10. oko

    Piniendzy nie ma I nie bendzie .

  11. Paweł P.

    Spodziewam się zamówień na 10-20 MLD pln w którymś komentarzu, już nie pamiętam, czy napisałem.

  12. szczebelek

    Przecież od początku sprzęt towarzyszący MLRS oraz AHS-om miał być dostarczony przez polski przemysł i było to zaznaczone w umowach ramowych, więc obecne kierownictwo musiało je kupić skoro dostawy sprzętu ruszyły. Gdyby ich nie zakupili to opozycja by w nich waliła jak do tarczy.

Reklama