Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MON zamówi wieże bezzałogowe dla Rosomaków

ZSSW-30
Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30. Fot. HSW
Autor. Huta Stalowa Wola

W Hucie Stalowa Wola S.A. wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę na dostawę systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak – poinformowała HSW S.A. O sprawie 1 lipca informował jako pierwszy portal Defence24.pl.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ramach umowy przewidziane jest pozyskanie 70 egz. zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR "na potrzeby integracji" z kołowymi transporterami opancerzonymi (KTO) Rosomak. Zapewne chodzi o istniejące KTO, będące w zasobach wojska. Dodatkowo umowa obejmuje pakiet logistyczny obejmujący części zamienne do każdej z zamówionych wież oraz pakiet szkoleniowy dla załóg. Stronami umowy są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia oraz konsorcjum zakładów Huta Stalowa Wola S.A i WB Electronics S.A. Dostawy zaplanowane są na lata 2024-27.

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej, w efekcie której opracowano prototyp wraz z dokumentacją techniczną. Projekt był realizowany od 2013 roku, pierwsze strzelanie z ppk Spike miało miejsce w 2016 roku, a badania kwalifikacyjne zakończono w 2021 roku. W trakcie pracy rozwojowej zmieniano założenia - na przykład ostatecznie wieża ma polskie głowice optoelektroniczne, choć pierwotnie planowano ich pozyskanie od partnera zagranicznego.

Reklama

ZSSW-30 będzie służył do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych.

Czytaj też

Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. 

Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu. System kierowania ogniem zapewnia wysoką celność, również w ruchu i w trakcie pływania, a także ergonomię obsługi, dzięki wykorzystaniu pojedynczego pulpitu dla wszystkich elementów uzbrojenia. Ma też zdolność do działania w trybie hunter-killer/killer-killer, dzięki niezależnej głowicy obserwacyjnej dla dowódcy.

Rosomaki z ZSSW będą pierwszymi w historii Wojska Polskiego pojazdami zintegrowanymi z nowoczesnymi ppk i pierwszymi Rosomakami, zdolnymi do odpalania rakiet Spike. Pojazdy te są wykorzystywane od 2004 roku, ale integracja systemu przeciwpancernego ma miejsce dopiero teraz, wraz z nową wieżą. Nie wiadomo, czy zostanie podjęta decyzja o wymianie wież na istniejących transporterach z wieżami Hitfist (lub ich modernizacji i integracji z wyrzutniami ppk, co planowano, ale zarzucono w 2018 roku). Wprowadzenie dużej liczby pojazdów z wieżami ZSSW-30 jest niezbędnym uzupełnieniem polskiej obrony przeciwpancernej, a umowa na 70 tego typu wież to powinien być jedynie pierwszy krok w tym kierunku.

Czytaj też

Wieża ZSSW-30 jest przewidziana również do zastosowania na nowym, pływającym BWP Borsuk, w nieco zmodyfikowanej wersji. Może zostać również zainstalowana na BWP Redback, jaki jest brany pod uwagę do pozyskania obok Borsuka w celu przyspieszenia osiągania zdolności przez Wojska Lądowe. Ma także potencjał eksportowy. Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o formowaniu dwóch nowych dywizji Wojsk Lądowych łączne zapotrzebowanie na ten system szacowano na ponad tysiąc wież.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (13)

  1. Ali baba

    Powini dać zlecenie też bumarowi

    1. Halo

      Żeby deszcz lał się załodze na głowę::). Bumar miał już przygodę z podwoziem Kraba. I wystarczy.

    2. Był czas_3 dekady

      Halo@ A może jednak trzeba dać szansę BUMARowi? Tam są możliwości, hale, kompetencje, fachowcy, byle tylko nikt z polityków i innych cwancygierów świadomie nie niszczył zakładu. Poszukaj w internecie jak niszczono BUMAR, a później filozofuj.

    3. Powiślak

      To nie Bumar miał problemy, tylko miał pewnego dyrektora, takiego z partyjnego klucza, nasłanego przez PO. Którego zadaniem było rozłożyć kolejne przedsiębiorstwo by zostało zlikwidowane. To znana sprawa, znane jest nazwisko tego dyrektora, i znane są jego destrukcyjne "dokonania" w innych firmach. Obecnie w...Leonardo.

  2. B1ob

    Czekamy na Qbe by po raz kolejny oznajmił że ZSSW30 nie jest zintegrowana z PPK :D

    1. Powiślak

      Celna uwaga! 👍

    2. Qba

      Wieże zostaną dostarczone z wyrzutniami Spike, ale same wyrzutnie nie zostały zintegrowane ze Spike.

    3. Powiślak

      Moskwa też tak twierdzi. Pytanie czy to Moskwa powtarza za Tobą - twoje wpisy, czy też to Ty dostajesz instrukcje z Moskwy?

  3. DarkNorthSide

    Problem to moce produkcyjne HSW . Potrzeba inwestycji. W nowe linie produkcyjne ! Kraby trzeba klepać nie 30szt a 60-100 rocznie ! Jeśli wejdzie kooperatywa na K2Pl i BWP to moce musza być zwiększone produkcji . Nie oszukujemy się HSW odwalą kawał dobrej pracy i należą im się narodowe dotacje na rozbudowę ! Oby ktoś mocno krzyczał o tym w WP aby te moce były i wolumen produkcji podniesione

    1. Qba

      Nie da się zwiększyć mocy

    2. Orm Bywaly

      MON w Korei , negocjował 48 podwozi rocznie , i chyba to przejdzie żeby odciążyć Stalówkę

    3. Powiślak

      Ty nie tylko byś nie potrafił niczego zwiększyć , ale też nie chciał, o czym świadczy każdy twój post.

  4. mc.

    W czasach "komuny" człowiek się uczył "czytać między wierszami". We wrześniu 2021 Minister mówił o 341 wieżach ZSSW na potrzeby Rosomaków. Obecnie (choć jest wojna) zamawiamy 70. Dlaczego ? Bo tylko tyle mamy Rosomaków "niewykorzystanych". Teoretycznie możemy zamówić 271 kolejnych wież ale potrzebujemy dla nich Rosomaków XP. Teoretycznie możemy je jeszcze produkować do końca lipca 2023 roku (umowa podpisana w lipcu 2013 na dziesięć lat). Tyle tylko że umowa (z 2013 roku) nie dawała nam NIC. Finowie "trzymali nas za gardło". Rozmowy z Koreą, możliwość opracowania WSPÓLNIE nowego KTO pod kątem potrzeb Polski czyni nas jego WSPÓŁWŁAŚCICIELEM. I dopiero wtedy na nowe KTO będziemy potrzebowali ZSSW-30. Na razie i tak będą je produkowali na po0trzeby Borsuka i AS-21 Redback

    1. Qba

      Przecież nie produkujemy Borsuka ani AS-21 Redback

    2. Orm Bywaly

      Dokładnie , 100 % trafności

    3. Powiślak

      Ale wież potrzebujemy na już! O czym więc znowu trolujesz?

  5. anton1

    Patrząc na czs produkcji należy już integrować ta wieżę z innym pociskiem ppk. Czy to polskimi konstrukcjami ( Moskit , Pirat czy przyszłym np Rayboltem ) .

    1. Qba

      Trudno integrować z czymś co nie istnieje

    2. Orm Bywaly

      będą integrowane , tylko ze Moskit to około 3-4 lata a MON chciałby juz w 24 kiedy ruszy seryjna Borsuków

    3. Valdore

      @anton, wszystie te ppk co wymieniłęś sa gorsze od Spike lr, o LR2 nawet nie mówiąc

  6. bc

    Dobrze że nie w 2034...

  7. Chyżwar

    Mamy 2022r. Liczyłem, że pierwsze egzemplarze trafią w 2023r. Zbyt wolno to idzie.

    1. Obiektywny

      Dokładnie takie same odczucia mam , śnimy mrzonki o polskiej produkcji czołgu od podstaw a zamówienie 70 wież które już istnieją są zaprojektowane gotowe i przetestowane rozwleka się w czasie na 5 lat ! W 5 lat powstają obecnie lotniskowce a nie takie podzespoły jak wieża do KTO

    2. Chyżwar

      @Obiektywny Oj chyba nie do końca o to chodzi. Zaczyna mi się to składać. Koreańczycy, którzy zwiedzali ostatnio Polskę zapoznali się z tym i owym. Ich wypowiedź jest jasna. ZSSW-30 to dobra wieża i nie ma żadnego problemu w jej integracji z Redbackiem. My mamy parcie na BWP do SepV3. Borsuk jeszcze nie będzie gotowy. podczas gdy Koreańczycy mogą dostarczyć sporo AS21. Z Patrią trudno się dogadać a licencja wygasa w 2023r. Stąd rozmowy o dostosowanym do naszych potrzeb K808. Rosomak S.A. Będzie musiał to przetrawić. A to czas. Wolumen produkcji ZSSW-30 jest znany i coś mi się widzi, że część z niego jest zaklepana dla Redbacka.

    3. Qba

      @Chyźwar - trudno żeby dogadali się z Patrią skoro nawet nie prowadzą z nią rozmów,

  8. szczebelek

    Mnie interesuje skąd wezmą kolejne 270 egzemplarzy rosomaka by dojść do tych 340 KTO z tą wieżą.

    1. Chyżwar

      Mnie zastanawiają terminy. Pierwsze z 70 szt. zaczną docierać w 2024r. a całość zostanie zrealizowana w 2027. HSW jest w stanie produkować więcej. Dlatego coś mi się widzi, że PGZ nie widzi szans na sensowne dogadanie się z Patrią i dlatego kolejne 270 będzie bazowało na koreańskich K808. Rosomak SA doświadczenie w produkcji KTO ma. Ale to inny transporter, więc przestawienie produkcji zajmie pewien czas.

    2. Extern.

      To bardzo dobre pytanie, wolnych bazowych podwozi mamy tylko 70siąt, trochę ponad 300 Hitfistów 30P ma zostać jak są, czyli nie z nich, Może wersje specjalistyczne przerobią, a ich miejsce zajmą zakupione właśnie MRAPy lub ten nowy KTO z Korei.

    3. Orm Bywaly

      prawdopodobnie projekt rosomak zostanie zakończony ze względu na problemy z licencjodawca , który po 2 okresach owocnej współpracy zaczął stawiać wariackie warunki ,myśląc ze jesteśmy juz od nich uzależnieni,,,szykuje się wspólnie z Koreańczykami budowa fabryki z produkcja ciężkiego gąsiennicowego Redbecka, praktycznie 90 % decyzji juz jest ,,, nowego wozu kołowego (zależy od reakcji Patrii i czołgu (jeszcze nie wiadomo jakiego ) zależy od reakcji Amerykanów

  9. [email protected]

    Z borsukiem będzie podobnie. Czyli nawet jak już będzie gotowy (a nie jest) to od momentu zamówienia minie 2 lata może 3 zanim pierwsze sztuki wejdą do wojska

    1. boomer

      W kwietniu zamówiono kolejne cztery prototypy. Zanim je wyprodukują, przetestują i zakończą badania, minie sporo czasu. Oby gotowość uzyskano w 2023 roku. Decyzje też nie zapadną z dnia na dzień. Nastawmy się, że musimy się uzbroić przede wszystkim w cierpliwość.

    2. Orm Bywaly

      prototypy zamówiono na przełomie stycznia i lutego a od piątku są juz testowane i badane

  10. Jato

    Nie ma Borsuka, nie ma wieży ZSSW-30, nie ma F-35, Himarsow, Patriotow, Abramsów, Patriotow, śmigłowców, skutecznej obrony przeciwlotniczej i przeciwpancerne,j fregat też nie ma, okrętów podwodnych, również, a rzadzący starjaą sie wmówić narodowi, że to wszystkio jest.. Ile można czekać na wieżę do transportera, nawet skomplikowaną?

  11. Zawisza_Zielony

    Tempo niesamowite 70 wież w ciągu 4 lat, czyli mniej niż 18 wież rocznie. ... Czy HSW jest jedynym zakładem zbrojeniowym w Polsce, czy nie można rozłożyć tej produkcji na inne fabryki PZG (oczywiście rozumiem, kwestie patentów, opłat licencyjnych itp. ) ? Czy poza HSW już nikt nic nie potrafi ,.....

  12. Niezorientowany

    A ktoś wie, co z rozpoznawczymi? Jakoś ucichło, po tym jak odmówili odbioru prototypu.

  13. Gustav

    Szkoda, że ta wojna wybuchła. Można by jeszcze przez parę lat prowadzić różne badania i testy :-( Chłopaki z Inspektoratu/Agencji mieliby więcej pracy. A tak? Szast-prast 9 lat i gotowe. Kto to widział?

Reklama