Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Miliard na nowe skrzydła dla A-10

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Amerykańskie Siły Powietrzne wybrały dostawcę nowych par skrzydeł dla samolotów A-10 Thunderbolt II.

W odpowiedzi na zapytanie ofertowe wpłynęły dwa wnioski. Zamawiający zdecydował się na wybranie oferty firmy Boeing. Otrzymała ona kontrakt w formacie IDIQ (indefinite-delivery/indefinite-quantity) o maksymalnej wartości 999 mln USD, w ramach którego ma dostarczyć do 112 par skrzydeł i do 15 zestawów dodatkowych.

Produkcja będzie miała miejsce w zakładach podwykonawców na terenie USA i - w jednym wypadku - w fabryce podwykonawcy w Korei Południowej. Spodziewany termin zakończenia dostaw to sierpień 2030 r.

Pozyskanie nowych skrzydeł do samolotów wsparcia A-10 jest niezbędne ze względu na wyczerpanie resursu dotychczas wykorzystywanych części. Samolot ten, po długotrwałych sporach związanych z jego dalszym wykorzystywaniem, ma pozostać w służbie przez jeszcze co najmniej kilka lat. Koncern Boeing od kilku lat dostarcza nowe skrzydła, jednak produkcja ta nie pokrywała, przynajmniej dotychczas, zapotrzebowania.

We wrześniu 2017 r. informowano, że z powodu wyczerpania resursów elementów konstrukcji skrzydeł, wycofanych ze służby miało zostać 109 z 271 nadal wykorzystywanych maszyn tego typu. Montaż nowych elementów, objętych umową z Boeingiem, pozwoli jednak przywrócić je do służby, przedłużając ją o ok. 10 tys. dodatkowych godzin bez konieczności wykonywania generalnego remontu. Niedawno zakończono program modernizacji obejmujący pozostałe maszyny tego typu, co do których przedłużenie eksploatacji planowano już wcześniej.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Obalaczmitow

  Będą reanimować kilkudziesięciu letnie trupy z którymi MiG41 będzie się rozprawiał na pęczki.

  1. Bzdura. Nie ten pułap. A 10 to samolot wsparcia piechoty i czolgow, szturmowiec. Lata nawet z przestrzelonym kadlubem i skrzydlami... jest tak opancerzony ze byle co go nie zestrzeli.

 2. Blt

  Dobrze ze zamkneli baze to nie ma latajacego brzydactwa na moja okolica

 3. Marek1

  Czyli jednak ostatecznie Warthogi przetrwały plany ich ostatecznego wycofania z linii ze względu na silne nasycenie śr. plot. współczesnego pola walki. To dobra decyzja, jako sam. bliskiego wsparcia są i będą nadal niezastąpione, o ile wyposaży się je w możliwości kierowania BSL i najnowocześniejsze systemy obronne.

  1. Davien

   Marek, ale A-10C nie są modernizowane, tylko remontowane by jeszcze posłuzyły pare lat anim zostana zastapione i to wszystko.

  2. R

   Pare lat, 10tys godzin.

  3. Davien

   Te 10 tys gdzin panie R to juz ostateczne przedłuzenie zywotnosci A-10 ale jak zwykle musisz sobie popłakać

 4. Dyktatorek

  Ha Ha...My też wydamy miliardy na T-72 :-)

 5. Lld

  9 mln usd za pare skrzydel? Niepojete.

  1. Aqq

   127 par

  2. Ustawiator

   Skrzydła stealth To rozumiem Ale warto mieć ze 2 takie eskadry

  3. ...

   Nie wiesz co one potrafią przetrwać to całkiem pojęte.

Reklama