Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Łukasiewicz – PIAP zwiększa obecność na rynkach zagranicznych

Fot. Łukasiewicz - PIAP
Fot. Łukasiewicz - PIAP

Roboty mobilne opracowywane i produkowane przez Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP do tej pory trafiły do obiorców w 22 krajach. Pomimo tych niekwestionowanych sukcesów kierownictwo Instytutu podejmuje działania mające pozwolić na jeszcze lepsze dotarcie do potencjalnych klientów na zagranicznych rynkach.

Jednym z takich działań prowadzonych przez Łukasiewicz-PIAP jest uruchomienie wersji serwisu internetowego www.antyterroryzm.com w językach obcych. Poza angielskim, jest to arabski, francuski oraz hiszpański, co pozwala na zaprezentowanie oferty polskich robotów do zastosowań C-IED i rozpoznania bardzo szerokiemu spektrum odbiorców. Także materiały publikowane przez Łukasiewicz-PIAP w mediach społecznościowych są obecnie tworzone w wymienionych wersjach językowych.

Choć strony firmowe w języku angielskim czy francuskim wydają się być pewnym standardem, to warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawe posunięcie ze strony marketingowców Łukasiewicz-PIAP w postaci stworzenia także wersji w języku hiszpańskim oraz arabskim. W tym drugim przypadku, o czym zresztą pisaliśmy na łamach Defence24.pl przy okazji imprez targowych jak IDEX 2021, czy Milipol Qatar 2021, jest to ze wszech miar słuszne działanie, dające możliwość dotarcia do dynamicznie rozwijającego się rynku.

image
Fot. Łukasiewicz - PIAP

Kraje Bliskiego wschodu tradycyjnie są wielkim importerem zagranicznego uzbrojenia, choć państwa regionu a w szczególności ZEA oraz Arabia Saudyjska nie chcą być zależne wyłącznie od zagranicznych dostawców. Rozpoczynają więc bardzo dynamiczną pracę nad rozwojem własnych zdolności przemysłu zbrojeniowego, co też stwarza możliwości dla kooperacji z zagranicznymi podmiotami.

Przypomnijmy także, że za roku w Katarze, po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie, odbywać się będzie turniej finałowy mistrzostw świata w piłce nożnej. Jest to również jeden z powodów wielkich inwestycji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego w tym regionie. Według przewidywań ekspertów rynek bezpieczeństwa wewnętrznego na Bliskim Wschodzie wzrośnie do 19,7 mld dolarów do końca 2022 r.

Kluczową przestrzenią dla debat o bliskowschodnim bezpieczeństwie (zarówno w klasycznym wojskowym wydaniu, ale też tym wewnętrznym) stają się kwestie związane z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą zaawansowana technologia. Stąd wysoka presja, aby wspierać takie dziedziny jak robotyka, biometria, najnowsze systemy C5ISR, analityka Big Data, sprawy technologii 5G i sztucznej inteligencji AI.

image
Fot. Łukasiewicz - PIAP

Zarówno na Milipol Qatar jak i IDEX 2021 widać było szeroką ofertę systemów bezzałogowych, a bezzałogowe platformy lądowe są polską specjalnością, w której to liderem jest Łukasiewicz-PIAP. Wystarczy przypomnieć, że w Wojsku Polskim „służą” obecnie następujące roboty mobilne PIAP: Inspector, Expert, TRM, PIAP GRYF, IBIS, LRP "Balsa" i najnowszy RPP. Także polskie służby mundurowe: Policja, Straż Graniczna oraz Państwowa Straż Pożarna wykorzystują roboty Instytutu.

Z kolei w regionie Bliskiego Wschodu Instytut dostarczył roboty PIAP Scout do Arabii Saudyjskiej, PIAP Gryf do Libanu oraz TRM'y do Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Choć Łukasiewicz-PIAP skutecznie rywalizuje z producentami robotów na całym świecie, to jak widać na przykładzie opisanych działań promocyjnych, cały czas tworzone są narzędzia zwiększające przewagę konkurencyjną. Nawet najlepszy produkt „sam się nie sprzeda” i bez odpowiednich działań promocyjnych pozostanie on nie zauważony na rynku.

MM/JR

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze