Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

List - bomba w hiszpańskiej firmie zbrojeniowej. Powodem produkcja dla Ukrainy?

Autor. Instalaza

Firma zbrojeniowa Instalaza w Saragossie otrzymała w środę ok. godz. 20 list - bombę, podobny do tego, który tego samego dnia po południu wybuchł na terenie ambasady Ukrainy w Madrycie, lekko raniąc jednego pracownika.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"W firmie Instalaza przy ulicy Monreal otrzymano kopertę o cechach podobnych do tej z ambasady Ukrainy w Madrycie" - poinformowała komenda główna policji w Aragonii. Zgodnie ze źródłami policji, drugi list zawierający ładunek wybuchowy nie eksplodował i nie było rannych.

Specjaliści ds. neutralizacji materiałów wybuchowych w sposób kontrolowany zdetonowali przesyłkę. Nikt nie odniósł obrażeń.

Reklama

Czytaj też

Instalaza jest firmą zbrojeniową produkującą w Saragossie m.in. granatniki przeciwpancerne C-90, które są wysyłane przez hiszpańskie ministerstwo obrony dla Ukrainy walczącej z Rosją. Firma wyprodukowała dotąd 1500 wyrzutni rakietowych w celu wsparcia wojska ukraińskiego. Na początku wojny rząd w Madrycie przekazał Ukrainie 1370 granatników wyprodukowanych przez tę firmę - zgodnie z deklaracjami w marcu minister obrony w Madrycie Margarity Robles.

Instalaza zatrudnia ok. 150 osób w trzech fabrykach w Saragossie (Aragonia); eksportuje do ponad 35 krajów - informuje na swoich stronach internetowych.

Czytaj też

W środę po południu pracownik ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł lekkie obrażenia po otrzymaniu listu, który zawierał niewielki ładunek wybuchowy domowej roboty. List był zaadresowanego do ukraińskiego ambasadora Serhija Pohorelcewa, ale nie przeszedł przez skaner, tylko został otwarty przez pracownika placówki dyplomatycznej - obywatela Ukrainy. List nie miał nadawcy i nie zawierał żadnych wiadomości. MSW Hiszpanii wzmocniło ochronę ambasady Ukrainy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. bc

  No to może jednak z tych skorup Leo dało by się wspólnie uskładać z 20-30szt z pomocą i częściami od reszty użytkowników? Może UE udało by się "nakłonić" też szwajcarów do wietrzenia magazynów?

 2. andys

  " Instalaza zatrudnia ok. 150 osób w trzech fabrykach w Saragossie (Aragonia); eksportuje do ponad 35 krajów - informuje na swoich stronach internetowych." Szanowne PGZ! proszę czytać uważnie i wyciągać wnioski.

  1. bmc3i

   Jaki z tego wniosek wyciagasz? Ok. 30 km ode mnie jest mała fabryczka produkujaca metalowe pierdółki dla kapsuły Dragon od SpaceX oraz samolotów F22 i F35 LockMartu. I co z tego? Kazdy wielki koncern zbrojeniowy ma setki i tysiące swoich poddostawców.

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Cóż - Rosja bardzo chce udowodnić, że jest państwowym sponsorem terroryzmu. To poniekąd świadczy o pewnej rozpaczliwej determinacji, by za wszelka cenę zatrzymać wsparcie Zachodu - znak, że to wsparcie jest nader dolegliwe, wbrew propagandzie Kremla. Zobaczymy po reakcji Zachodu....czy aby nie zwycięży tchórzostwo... Z drugiej strony to sygnał na otrzeźwienie Zachodniej Europy - zwłaszcza dla wszelkiej maści środowisk "rozumiejących" Rosję....

  1. Matnet

   odpowiedzią na organizowane przez moskali zamachy terrorystyczne powinno być zdwojenie pomocy dla Ukrainy.

Reklama