Przemysł Zbrojeniowy
"Leopardyzacja" czołgu British Army [WIDEO]
Niemiecki koncern Rheinmetall Defence opublikował nagranie promocyjne demonstratora modernizacji czołgu podstawowego Challenger 2, który jest propozycją skierowaną dla British Army. W zmodernizowanym czołgu zamontowanych zostało wiele elementów opracowanych i wdrożonych na rzecz niemieckiego czołgu podstawowego Leopard 2.
W lipcu 2019 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podjęło decyzję o opóźnieniu wyboru wykonawcy modernizacji używanych przez British Army czołgów podstawowych Challenger 2. Program Challenger 2 Life Extension Project (LEP) został przesunięty o 2 lata, na 2021 rok. Okres ten ma zostać poświęcony na wykonanie dalszych prac badawczo-rozwojowych w celu pogłębienia zakresu planowanej modernizacji z naciskiem na uzbrojenie i elektronikę wieży czołgu.
Najprawdopodobniejszym wykonawcą modernizacji Challengerów 2 będzie nowo powołana w połowie ub.r. spółka joint venture Rheinmetall BAE System Land (RBSL), która będzie stanowiła połączenie rozwiązań zaprezentowanych wcześniej przez obie wchodzące w skład spółki koncerny, czyli BAE Systems i Rheinmetall Defence. Z powodu opóźnienia programu obaj wykonawcy zyskali dodatkowy czas na udoskonalenie swojej oferty dla brytyjskiej armii.
Na powyższym materiale wideo koncern Rheinmetall Defence zaprezentował najnowszy wariant swojej propozycji modernizacji Challengera 2. W pracach wykorzystano wiele dostępnych komponentów opracowanych wcześniej na potrzeby propozycji modernizacji Leoparda 2. Zakres modernizacji obejmował przede wszystkim wieżę czołgu, a główny nacisk położono na poprawę siły ognia, poziomu ochrony i świadomości sytuacyjnej.
W celu zwiększenia siły ognia zdecydowano się na wymianę dotychczasowego głównego uzbrojenia w postaci armaty gwintowanej L30A1 kal. 120 mm na armatę gładkolufową Rh 120 L/55A1 kal. 120 mm. Pozwala to na wprowadzenie na uzbrojenie brytyjskich wojsk pancernych standardowej amunicji czołgowej NATO kal. 120 mm (dotąd ze względu na armatę gwintowaną konieczne było wykorzystywanie innego rodzaju amunicji) oraz wykorzystywanie nowoczesnych pocisków podkalibrowych DM63/63A1 (i ich perspektywicznych następców), oraz wielozadaniowych programowalnych HE DM11. Dodatkowo zdecydowano się także na zainstalowanie całkowicie nowej optoelektroniki dla dowódcy i działonowego i systemu kierowania ogniem.
Czytaj też: Brytyjski program pancerny z opóźnieniem
W celu zwiększenia poziomu ochrony przeprojektowano konstrukcję wieży oraz zastosowano nowe elementy pancerza modułowego. Dodatkowo istnieje możliwość integracji wybranego aktywnego systemu ochrony pojazdu (ASOP) typu soft kill lub hard kill. Jednym z potencjalnych wariantów modernizacji pozostaje instalacje zupełnie nowego układu napędowego z silnikiem MTU883 i przekładnią Renka. Ostateczny zakres modernizacji i wykorzystanych w niej podzespołów jest w pełni uzależniony od decyzji brytyjskiego resortu obrony.
Czytaj też: Brytyjczycy będą ciąć wojska pancerne?
Nadal nie jest znana ostateczna liczba Challengerów 2, które mają zostać poddane modernizacji. W służbie liniowej British Army znajduje się obecnie 227 egzemplarzy tych czołgów, a dodatkowych 118 znajduje się w rezerwie (z czego 70 znajduje się w magazynach, a 48 jest wykorzystywanych do szkolenia kierowców). Jeszcze w kwietniu 2019 roku brytyjskie media poinformowały o planach cięć modernizowanych Challengerów 2 do jedynie 148, co zapewne wiązałoby się wycofaniem pozostałych 79 ze służby liniowej. Informacja ta spotkała się z powszechną krytyką, a nawet pojawiły się pogłoski o potencjalnym przywróceniu do służby wozów wcześniej wycofanych do głębokiej rezerwy, co pozwoliłoby na ponowne zwiększenie liczby eksploatowanych czołgów do około 300 lub nawet nieco więcej. Brytyjskie ministerstwo obrony nie potwierdziło jednak tych informacji i odkłada tę decyzję na 2021 rok.