Przemysł Zbrojeniowy

Laserowe symulatory Saab dla fińskich Leopardów

Fot. Saab
Fot. Saab

Szwedzka grupa Saab podpisała umowę na dostawę laserowych symulatorów strzelań (LSS) BT46 na potrzeby czołgów Leopard 2A6, należących do Sił Zbrojnych Finlandii. Kontrakt ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku.  

W zeszłym roku fińskie Siły Zbrojne otrzymały od Holandii pierwsze dostawy w ramach partii 100 czołgów Leopard 2A6 z pakietem LSS BT46 wyprodukowane przez Saab Training & Simulation. Podpisany teraz kontrakt obejmuje dostawę pakietu modernizacyjnego. Po zrealizowaniu umowy LSS BT46 zostaną przydzielone do dwóch jednostek wojskowych: brygady pancernej w Paralanummi oraz do mobilnego ośrodka szkolenia bojowego (CTC) KASI, który stacjonuje w Säkylä.

Zakup partii 100 czołgów Leopard 2A6 dla sił zbrojnych Finlandii został zatwierdzony na początku 2014 roku, maszyny pochodzą z nadwyżek sił zbrojnych Holandii (kilkanaście pozostałych czołgów ma wejść w "pulę", w ramach której powstanie niemiecko-holenderski batalion pancerny. Przewiduje się, że dostawy związane z kontraktem będą realizowane do roku 2019. Pojazdy zastąpią w służbie czołgi Leopard 2A4, które również zostały pozyskane "z drugiej ręki" przez Finów na początku obecnego wieku (w Niemczech). Te ostatnie mają jednak być eksploatowane do wyczerpania resursów, posłużą m.in. do szkolenia. 

Podpisana przez Saab z siłami zbrojnymi Finlandii umowa obejmuje dostawę nowych paneli kontrolnych, zespołów elektronicznych i interfejsów (MVI), skrzyni transportowych, okablowania, instrukcji i podręczników w języku fińskim, nowych interfejsów do taktycznej komunikacji radiowej oraz zapewnienia usługi wsparcia.

Jak podkreśla Saab, LSS BT 46 to rozwiązanie zapewniające symulację strzału w czasie taktycznych ćwiczeń poligonowych. Symulator ten znalazł się na wyposażeniu sił zbrojnych ponad 20 państw (wykorzystują go zarówno na potrzeby ćwiczeń strzeleckich jak i taktycznych pojazdów bojowych).

Zgodnie z umową, Saab zrealizuje na potrzeby Finlandii również szereg usług związanych z kompleksowym wsparciem mobilnego systemu symulacji pola walki KASI. Jak zaznacza Saab, to właśnie szwedzka grupa odpowiedzialna będzie za transport między poligonami, rozstawienie i zabezpieczenie ćwiczeń na obiektach wskazanych przez Finlandię. Podstawowa funkcja systemu KASI to realizacja ćwiczeń przygotowujących i certyfikujących przed misjami zagranicznymi oraz zapewnienie symulatorów na potrzeby lokalnych ćwiczeń w różnych jednostkach wojskowych. 

Komentarze