Kryzys w Cegielskim. Związkowcy alarmują posłów

Autor. H.Cegielski-Poznań S.A.
W zakładach H. Cegielski Poznań SA narasta napięcie między związkami zawodowymi a zarządem. Związkowcy są zaniepokojeni sytuacją finansową spółki oraz brakiem nowych kontraktów zbrojeniowych i zabiegają o poparcie poznańskich parlamentarzystów.
Pracownicy Cegielskiego są niezadowoleni z powodu pogarszającej się kondycji firmy. HCP boryka się z brakiem płynności finansowej, a wynagrodzenia są zamrożone, bo spółka pomimo oczekiwań nie otrzymała nowych zleceń od PGZ. W związku z tym przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i Związku Zawodowego Metalowców zaprosili posłów z Poznania i Wielkopolski na spotkanie mające na celu omówienie pogarszającej się sytuacji zakładu. Związki zawodowe zdecydowały się także na wszczęcie sporu zbiorowego, domagając się konkretnych działań naprawczych.
Związkowcy: oczekujemy kontraktów
Wejście do Grupy PGZ, zrealizowane jeszcze w 2023 roku, miało być impulsem rozwojowym dla spółki. Przypomnijmy, że we wrześniu 2023 roku Polska Grupa Zbrojeniowa objęła większościowy pakiet akcji spółki H. Cegielski-Poznań SA, przejmując ponad 90% udziałów w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego przez Skarb Państwa. Włączenie Cegielskiego do PGZ miało na celu odbudowę jego potencjału przemysłowego i szerokie zaangażowanie w produkcję zbrojeniową.
Do dziś zapowiedzi tych i innych kontraktów nie zostały zrealizowane. W efekcie spółka boryka się z problemami z płynnością, pracownicy nie otrzymują podwyżek. Zdaniem związkowców problemy Cegielskiego są w dużej mierze spowodowane tym, że spółka nie otrzymała zapowiadanych wcześniej kontraktów na produkcję obronną, szczególnie ze strony Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Nieoficjalnie przedstawiciele związków zawodowych komentują, że w PGZ podjęto decyzję o połączeniu HCP i Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z Poznania. Nie wiadomo jednak, jaką rolę miałyby odegrać HCP w takiej sytuacji i jakie zamówienia otrzymać. Związkowcy wskazują nieoficjalnie, że w ramach PGZ istnieją inne, korzystniejsze opcje zaangażowania potencjału Cegielskiego, chociażby w ramach współpracy z Hutą Stalowa Wola lub gliwickim OBRUM, które dziś mają już znaczne zamówienia z MON, w ten sposób zyskałyby możliwość poszerzenia potencjału produkcyjnego.
Zaproszenie dla parlamentarzystów
W związku z pogłębiającym się kryzysem, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz Związku Zawodowego Metalowców zaprosili posłów z Poznania i Wielkopolski na specjalne spotkanie. Celem rozmów ma być omówienie trudnej sytuacji przedsiębiorstwa i znalezienie możliwych rozwiązań.
Związkowcy apelują o zaangażowanie się parlamentarzystów w ratowanie zakładu o strategicznym znaczeniu dla krajowego przemysłu. Do postulatów związków nie odniósł się jeszcze oficjalnie zarząd spółki. Przedstawiciele związków nie wykluczają natomiast dalszych kroków protestacyjnych, włącznie z możliwością strajku, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. Defence24.pl zwrócił się z oficjalnym zapytaniem do Spółki o stanowisko w tej sprawie, niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedzi zostaną one opublikowane.
Cegielski a zbrojeniówka
Zakłady H.Cegielski-Poznań od kilku lat podejmują próby powrotu na rynek produkcji specjalnej. Pierwsze działania w tym zakresie jeszcze w 2017 roku, prowadzono rozmowy o współpracy z partnerami czeskimi i koreańskimi. Trzy lata później, w 2020 roku Cegielski w konsorcjum z Grupą WB podpisał umowę na dostawę wdrożeniowej partii mostów składanych MS-40 do Sił Zbrojnych RP, a we wrześniu 2023 roku spółka została włączona do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
współpraca Jakub Palowski
poorpoora
W sumie - czemu to HSW wszystko dostaje? Bumar nie ma nic, Cegielski nie ma nic. A HSW ma zamowienia na nast 10 lat
Opornik
Dobre pytanie
Nial
Myślenie jak a komuny. Nie "dostaje", tylko ma produkt który jest dobry, który sami opracowaki i walczyli żeby go wdrożyć i produkowac, a teraz inni się próbują podczepić.
staryPolak
dawno się tak nie uśmiałem. HSW "dostaje" to co sama zrobi. Krab. Borsuk. Rak. Langusta. Baobab. ZSSW-30. Podwozia dla Himarsów i Chunmoo. I mnóstwo innego towaru. A jak dobrze pójdzie to "dostanie" też ciężkiego Borsuka. Tzn. jak go opracuje. A Bumar to właśnie dostawał. . Np. podwozie dla Kraba. Po kilku latach "tego się nie da zrobić" wnerwiona HSW zapłaciła za licencję od Koreańczyków. Miał też dostać Kraby, ale jakoś nie wyszło.
Monkey
Wielkopolska zagłosowała w 2023. Jak PiS-u nie lubię, ale chociaż niekompetentnie, to próbowali. Także z Bumarem. A teraz? No, uśmiechnijcie się😱
Adim
Solidarność= PIS Jesteśmy przed wyborami nie ma się co dziwić ujadania kazdy myslacy wie o co chodzi... Po wyborach już będzie cisza
Paweł LiS
Był sobie zakład. Nawet jakos prosperował. Przejela go PGZ i ciach.
radziomb
OJ ciegielski to super prosperowął lata temu, silniki dla stoczni szczecin spławiali rzeką warta. Teraz zakład podpupada od lat, wyprzedaje grunty, wynajmuje sale np moja siostra tam miala wyklady z prawa. te przejecie przez PGZ to szansa przed likwidacja i bakrudztwem. Zobaczymy jak to sie skonczy.
Opornik
No akurat przejęcie HCP uratowało ta zasłużona spółkę
user_1076044
Uśmiechać się
radziomb
czyli deja vu, powtórka tego co miesiące temu było w Bumarze, Najpierw związku protestowały, martwiły się a potem BUM.. PGZ ogłasza jakies fajne kontrakty ratujące sytuacje firmy. W Bumarze i Ciegielskim beda produkowane korpusy spawane do Borsuków, Gasienicowych Wozów dowodzenia. Ja bym tam tez robił Legwany, warany i Ciężki Wóz Bojowy. Wg mnie protest pod publike, ale dobrze, dobrze...