Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ przejmuje poznańskie zakłady H. Cegielskiego

Fot. PGZ
Fot. PGZ

W czwartek, 14 września br. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. objęła ponad 90 proc. akcji H. Cegielskiego S.A. na skutek podwyższenia kapitału zakładowego PGZ S.A przez Skarb Państwa. Zgodę na wniesienie aktywów Cegielskiego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej wydał minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Reklama

Czytaj też

Decyzja jest realizacją listu intencyjnego podpisanego w sierpniu 2022 r. w sprawie włączenia poznańskiej spółki do PGZ i zwiększenia produkcji zbrojeniowej dla Sił Zbrojnych RP i planowanymi kontraktami dotyczącymi zamówienia czołgów podstawowych K2PL Black Panther oraz komponentów do armatohaubic K9PL Thunder. Decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PGZ S.A. z 31 sierpnia br. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego PGZ S.A. i objęcie akcji nowej emisji przez Skarb Państwa w zamian za aport w postaci większościowego pakietu akcji H. Cegielski-Poznań S.A.

Reklama

Czytaj też

Reklama

H. Cegielski S.A. działa od 1846 roku. Obecnie prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie produkcji konstrukcji metalowych, produkcji i serwisu dmuchaw promieniowych, produkcji części zamiennych do silników wysokoprężnych Diesla oraz serwisu silników. W obszarze specjalnym Spółka produkuje elementy konstrukcji wojskowych, tj. pontony i palety transportowe modułów parku pontonowego, mosty składane oraz konstrukcje stalowe stanowiące elementy wozów bojowych. Doświadczenie i potencjał Spółki mogą zatem być wykorzystane do realizacji projektów zbrojeniowych w ramach Grupy PGZ.

Reklama

Komentarze (3)

 1. trantitla

  20 lat temu kuto ostatni wał dużego silnika w tej fabryce. Nawet nie ma od kogo nauczyć się tej sztuki.

 2. Odyseus

  I to jest bardzo dobra wiadomość , potencjał tej firmy jest ogromny i dobrze że zostanie uratowany i odbudowany

  1. szczebelek

   Spokojnie po zmianie władzy sprzedadzą 🤯

 3. Paweł P.

  Brawo! 💪PGZ💪🇵🇱

Reklama