Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Koreańska armatohaubica przybyła do Wielkiej Brytanii

Autor. Siły zbrojne Finlandii

Egzemplarz koreańskiej samobieżnej armatohaubicy K9A2 został dostarczony do Wielkiej Brytanii, gdzie weźmie udział w forum DVD 2022 przy stoisku Team Thunder będącym konsorcjum brytyjskich firm zbrojeniowych z Hanwha Defense.

Reklama

Będzie to pierwszy egzemplarz K9A2 zaprezentowany w Europie, gdzie jest promowany właśnie m.in. w konkursie na nową samobieżną armatohaubicę, która miałaby w przyszłości zastąpić AS-90. Ten ostatni system Brytyjczycy uważają za system artyleryjski o niewystarczających zdolnościach. Samo wydarzenie będzie odbywało się w dniach 22-23 września. Poza K9A2 o miano przyszłego systemu artyleryjskiego British Army walczy np. niemiecki HX3 będący samobieżną armatohaubica kal. 155 mm opartą o podwozie ciężarówki HX 10x10.

Reklama

Czytaj też

Reklama

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów zapewniająca zasięg 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km. W wersji K9A1 zmniejszono liczbę ładowniczych do 1, co spowodowało ogólną redukcję załogi do 4 osób

Czytaj też

W wersji K9A2 główną zmianą będzie wprowadzenie bezzałogowego systemu wieżowego wraz z w pełni zautomatyzowanym systemem ładowania. Jest to naturalny krok zmierzający do zwiększenia szybkostrzelności całego systemu i "zwolnienia" kolejnego załoganta. Najpewniej to ta wersja stanie się wariantem szeroko użytkowanym przez armię Republiki Korei i promowanym wśród klientów eksportowych. Najprawdopodobniej K9A2 zwiększy znacząco liczbę wyeksportowanych systemów, gdyż obecnie żadna ciężka samobieżna armatohaubica nie posiada bezzałogowej wieży. Spowoduje to zarówno chęć zmodernizowania starszych wersji wśród klientów eksportowych, jak i pozyskanie jej przez klientów którzy będą chcieli jakością swojego sprzętu nadrobić niewielką liczbę dział. Wariant ten w spolonizowanej wersji ma również znaleźć się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. LMed

    No cóż, Anglicy to klient z wyższej półki. Im nie upcha się sprzętu produkowanego od lat. Dokonają świadomego wyboru kierując się efektywnością broni i rachunkiem ekonomicznym. Nie mają obsesji uzależniania się od kogokolwiek przy tym. Pozazdrościć tylko..

  2. easyrider

    Świetnie, że Anglicy nie biorą od Niemców ale kuriozalne, że państwo o takich tradycjach przemysłowych nie opracowuje swojego wzoru. Skądinąd, gdyby ktoś jakieś 60 lat temu zasugerował, że natowskie państwo będzie kupowało broń w azjatyckim państwie, to zostałby okrzyknięty fantastą. Dobrze, że postawiliśmy na Koreę Południową i USA zamiast na fałszywych sojuszników z Niemiec czy Francji.

    1. Chyżwar

      Co Anglicy wezmą, albo czego nie wezmą, tego na razie nie wiadomo. Z Azją masz rację. No i oczywiście zgadzam się, że kierunek obecnych zakupów jest jak najbardziej słuszny. Czemu? Otóż dlatego, że Dugin powiedział prawdę. Obecne realia są takie, że Ukraińcy walczą z rosjanami o swoją niepodległość. Robią to z bronią w ręku. My też walczymy o swoją. Tyle, że nie używamy broni. Jest taki ktoś, kto od dawna uważa, że Polska to jego nieformalny land. Czyli traktuje nas dokładnie tak samo jak rosja. Od kogoś takiego nie należy kupować broni.

    2. Pete

      A skąd biorą Boxery i wieże Challenger'ów 3?

    3. wert

      Angole maja tradycje ale tez potrafią liczyć. Decyduje EKONOMIA PRODUKCJI, coś z czym większość forumowiczów ma raczej blade pojęcie nachalnie suflując rozkręcenie produkcji na krótki czas. Angolom się to zwyczajnie nie opłaca dlatego kupują gotowca. Utrzymanie zakładów o nikłych mocach dostosowanych do ich potrzeb to koszty koszty koszty. My mamy wieloletni przykład Bumaru zakładu o wielkich mocach a produkującym niewiele

  3. Buka

    Zaraz ktoś wpadnie i napisze że winny PiS że nie kupią krabów

    1. Szwejk85/87

      Po przeprowadzeniu prostych obliczeń na palcach, wychodzi mi, że całaprodukcja Kraków, do 2026 roku została zamówiona przez MON RP, wszelkie nadwyżki kupują Ukraińcy. K9 to jedyna haubica która sobie stoi w magazynie i prosi kup mnie !!! Inne, może nawet doskonalsze sprzęty wymagają duuuużo cierpliwości od potencjalnych nabywców.

    2. DarCio

      otusz... to...

    3. easyrider

      @Buka Winny ale tego, że Anglicy wyszli z UE i nie kupują niemieckiej PzH2000 ;)

  4. Chyżwar

    Zaraz wpadnie tu Valdore albo ktoś inny i napisze, że Koreańczycy automatu nie mają.

    1. Dudley

      A mają? Czy dopiero opracowują? Bo chyba gdyby mieli, to zamówiono by K9A2, a zmówiono A1., co to oznacza? Chyba wyjaśnienie jest wystarczająco proste nawet dla przedszkolaka, a mianowicie automat nie jest gotowy do użytku. Może będzie gotowy za pól roku albo za rok, a może za 2, to wie tylko producent..

    2. Valdore

      @Chyżwar, no popatzr nei mają a do UK wysłąli demonstartor technologii powstały w czerwcu 2022r( żródło Hanwha defence) Ciekawe też że szybkostzrelnsc jest podawana na 2-3 stzrały na minute( to samo źródło). A juz najlepsze z tym ze żadna haubica nei ma bezzałogowej wieży, chyba o RDH155 zapomnieli KOalicja -SV tez ma bezzałogowa wieżę.

    3. QVX

      @Valdore. RCH155 jest kołowa, a mieli na myśli gąsiennicowe chyba a Koalicji raczej nie kupią (nie mówię o zakupie przez wywiad), choć powinny być te zastrzeżenia.

  5. Key

    No jak to jest, przecież kanapowi stratedzy z tytułami mgr po gimnazjum mówili, że K9A2 z automatem to pieśń przyszłości a tu proszę niespodzianka.

  6. Dudley

    Drogi autorze, a Boxer RCH 155 to pies? zadebiutował na Eurosatory 2014 w Paryżu wzmianka na D24 https://defence24.pl/sily-zbrojne/eurosatory-2014-bezzalogowa-wieza-artyleryjska-na-transporterze-boxer