Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne zamówienie na polski sprzęt lotniskowy

Fot. WCBKT S.A.
Fot. WCBKT S.A.

Wydział Techniki Lotniczej  3. Regionalnej Bazy Logistycznej zamówił szeroki zakres sprzętu naziemnej obsługi statków powietrznych od  warszawskiego Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A.

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.) jest jedynym polskim dostawcą sprzętu lotniskowego i złożenie u niego zamówienia nie jest zaskoczeniem, szczególnie że zakupiony sprzęt należy do typów już użytkowanych w Siłach Zbrojnych.

Przedmiotem zamówienia jest siedem posadowionych na podwoziu samochodu terenowego Jelcz 442.32 lotniskowych zasilaczy elektroenergetycznych LUZES V/D plus cztery analogiczne takie komplety w opcji.

To właśnie te urządzenia stanowią lwią część podpisanej wartości kontraktu.
LUZES V/D seria V to rozwiązanie, które może być stosowane przy obsługach wszystkich typów statków powietrznych Sił Zbrojnych RP – tych proweniencji wschodniej jak i maszyn produkcji polskiej i zachodnich (w tym F-16 i F-35). Do użytku zostało wprowadzone w roku 2018 jako zamiennik dotychczas stosowanych tego typu urządzań produkcji rosyjskiej APA 4 i APA 5. Urządzenie to może być cyfrowo, zdalnie uruchamiane i sterowane za pomocą tabletu. Innowacyjność tego rozwiązania polega także na tym, że można zdalnie przeprowadzać jego diagnostykę za pomocą systemu sieciocentrycznego e-NOSP.

Oprócz tego wojsko zamówiło także lotniskowe urządzenia na przyczepach: jeden komplet lotniskowego dystrybutora tlenu LDT/N, jeden lotniskowy gazyfikator tlenu LGT/N i jedną lotniskową sprężarkę powietrza LSP/N .

Reklama

Komentarze

    Reklama