Przemysł Zbrojeniowy
Kolejne zamówienie na polski sprzęt lotniskowy
Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej zamówił szeroki zakres sprzętu naziemnej obsługi statków powietrznych od warszawskiego Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A.
Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.) jest jedynym polskim dostawcą sprzętu lotniskowego i złożenie u niego zamówienia nie jest zaskoczeniem, szczególnie że zakupiony sprzęt należy do typów już użytkowanych w Siłach Zbrojnych.
Przedmiotem zamówienia jest siedem posadowionych na podwoziu samochodu terenowego Jelcz 442.32 lotniskowych zasilaczy elektroenergetycznych LUZES V/D plus cztery analogiczne takie komplety w opcji.
To właśnie te urządzenia stanowią lwią część podpisanej wartości kontraktu.
LUZES V/D seria V to rozwiązanie, które może być stosowane przy obsługach wszystkich typów statków powietrznych Sił Zbrojnych RP – tych proweniencji wschodniej jak i maszyn produkcji polskiej i zachodnich (w tym F-16 i F-35). Do użytku zostało wprowadzone w roku 2018 jako zamiennik dotychczas stosowanych tego typu urządzań produkcji rosyjskiej APA 4 i APA 5. Urządzenie to może być cyfrowo, zdalnie uruchamiane i sterowane za pomocą tabletu. Innowacyjność tego rozwiązania polega także na tym, że można zdalnie przeprowadzać jego diagnostykę za pomocą systemu sieciocentrycznego e-NOSP.
Oprócz tego wojsko zamówiło także lotniskowe urządzenia na przyczepach: jeden komplet lotniskowego dystrybutora tlenu LDT/N, jeden lotniskowy gazyfikator tlenu LGT/N i jedną lotniskową sprężarkę powietrza LSP/N .
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102