Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne tarnowskie karabiny maszynowe dla wojska

karabin maszynowy UKM 2000P
karabin maszynowy UKM 2000P
Autor. fot. Aneta Gawle / Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Zgodnie z harmonogramem Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. zrealizowały pierwszą dostawę zmodyfikowanych karabinów maszynowych UKM 2000P. Umowę na zmodernizowaną broń zawarto w czerwcu ubiegłego roku. Dostawy mają zakończyć się do 30 września 2024.

Zmodyfikowany uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000P jest owocem bliskiej współpracy pomiędzy przemysłem zbrojeniowym a wojskiem, które połączyły siły w celu stworzenia kompleksowego narzędzia do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom różnego typu.

Czytaj też

Reklama

Zasilany amunicją 7,62 mm × 51 w taśmie rozsypnej M13 karabin charakteryzuje się odpowiednią siłą rażenia oraz celnością, która sprawdza się zarówno na krótkich, jak i długich dystansach. Jego wszechstronne zastosowanie umożliwia efektywne wykorzystanie jako broń piechoty, a także jako uzbrojenie montowane na podstawach na wszelkiego rodzaju nosicielach (pojazdach, łodziach czy śmigłowcach). Karabin może być używany do ostrzału celów naziemnych i powietrznych, a jego skuteczność na dużych odległościach może zostać zwiększona dzięki odpowiedniej konstrukcji podstawy.

Zmodyfikowany uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000P
Zmodyfikowany uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000P
Autor. fot. Aneta Gawle / Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Jego wszechstronność oraz wysoka wydajność stanowią nieocenione wsparcie dla żołnierzy, zapewniając im skuteczną broń niezależnie od specyfiki danego środowiska bojowego, zapewniając im przewagę ogniową na polu bitwy.

Czytaj też

Komunikat Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Pucin:)

    O czym Wy ludzie piszecie - już od stycznia 2023 jest UKM 2020S - wytestowany przez Podhalańczyków - wyśmienita broń na nabój 7,62*51 mm-NATO -- tylko go nikt nie kupuje!!!! :)

  2. Prezes Polski

    Na poziomie sekcji wsparcie ogniowe powinny stanowić km 5,56mm w rodzaju minimi. Lżejsze, poręczniejsze, z amunicją wymienną z resztą pododdziału, w dodatku amunicji byłoby więcej. Te postsowieckie klamoty są w sam raz do działań statycznych. Używanie tego jako broni ręcznej w piechocie podczas walki w ruchu, to naprawdę ciężka robota fizyczna. Minimum zapewnia większą szybkostrzelność i pokrycie ogniem większej ilości celów. Ja bym 7,62 wyrzucił do oddzielnej sekcji wsparcia na poziomie kompanii.

    1. QVX

      Tak myślano do niedawna, ale samo 5,56 mm na szczeblu drużyny to za mała siła ognia. Stąd renesans 7,62 mm na niskim szczeblu, ale jako unowocześniony odpowiednik 6,8 mm.

    2. Extern.

      No i będziesz przegrywał każdą wymianę ognia już na odległościach powyżej 500-600 metrów z przeciwnikiem uzbrojonym w ruski 7,62x54. Amerykanie boleśnie przekonali się o tym w Afganistanie, gdzie warunki sprawiły że często właśnie na większych dystansach nawiązywali kontakt ogniowy. Trochę podobne warunki panują i na Ukrainie (stepy), wiec warto mieć tam bardziej zasięgowy nabój. Już nie wspominając że wszyscy dziś chodzą w twardej balistyce klasy IV i 5,56 nagle zaczął być dosyć niewystarczający.

    3. Był czas_3 dekady

      Był taki polski prototyp. Wpisz w wyszukiwarkę: Karabinek maszynowy wz. 2003

  3. CzarnyRycerz

    Tarnów powinien produkować MWS-15 dla wojska zamiast tych tandetnych Grotów.

    1. Extern.

      Nie wiem czy da się jeszcze ruszyć tę sprawę, ale teoretycznie to żadnego otwartego i oficjalnego konkursu który wyborowy GROT wygrał nie było.

  4. Granat

    No takie zbrojenia to ja rozumiem ale to powinno być zrobione dość dawno, my w NATO już jesteśmy 25 lat.

Reklama