Przemysł Zbrojeniowy

Kanada: antytureckie sankcje przyczyną bankructwa producenta elektroniki dla dronów

Azerski Bayraktar TB2. Fot. President.az
Azerski Bayraktar TB2. Fot. President.az

Jak donoszą media, kanadyjska firma Telemus Systems Inc. ogłosiła bankructwo w związku z embargiem na dostawy podzespołów dla tureckich bojowych bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2. Utrata w ostatnich latach intratnych kontraktów podwykonawczych od tureckiej zbrojeniówki doprowadziła do jej upadłości.

Kanadyjski rząd zdecydował się na pierwsze sankcje obejmujące zawieszenie licencji eksportowych dla tureckiego przemysłu zbrojeniowego w październiku 2019 roku. Miało to bezpośredni związek z turecką inwazją na Rożawę, czyli autonomiczny region w północno-wschodniej Syrii pod kontrolą Kurdów. Następnie uległy one stopniowemu złagodzeniu. Kolejny zwrot akcji nastąpił jednak rok później w październiku ub.r. roku kiedy  w czasie konfliktu w Górskim Karabachu.

W czasie tej wojny wspierana przez Turcję azerbejdżańska armia wykorzystywała liczne bezzałogowe statki powietrzne. Wśród nich znalazły się również tureckie drony wyposażony w systemy zobrazowania i celownicze produkowane przez L3Harris Wescam, czyli kanadyjską spółkę-córkę amerykańskiego koncernu L3Harris Technologies Inc. W związku z tym zdecydowano o natychmiastowym wznowieniu embarga, a w kwietniu 2021 roku poinformowano o całkowitym wstrzymaniu współpracy z Turcją w zakresie bezzałogowców. Powodem miało być ich wykorzystanie bojowe w konfliktach w Syrii i Górskim Karabachu.

Kanadyjskie spółki oprócz wspomnianych systemów optoelektronicznych dla dronów Bayraktar TB2 i Anka dostarczały także silniki lotnicze. za ich dostawy  odpowiadała austriacka spólka Rotax, która jest jednak częścią kanadyjskiej firmy Bombardier Recreational Products. Na analogiczne sankcje zdecydowała się także niemiecka zbrojeniówka, co stanowiło znaczący cios dla producenta tych bezzałogowców, czyli tureckiej spółki Baykar Makina i Turkish Aerospace Industries (TAI). Sankcje okazały być jednak obosieczne i dotknęły także kanadyjskie spółki, a w przypadku wyżej wymienionej doprowadziły do utraty głównego klienta i większości dochodów, a w konsekwencji do jej upadku.

image
Reklama

Komentarze