Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Azerski Bayraktar TB2. Fot. President.az

Kanada: antytureckie sankcje przyczyną bankructwa producenta elektroniki dla dronów

Jak donoszą media, kanadyjska firma Telemus Systems Inc. ogłosiła bankructwo w związku z embargiem na dostawy podzespołów dla tureckich bojowych bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2. Utrata w ostatnich latach intratnych kontraktów podwykonawczych od tureckiej zbrojeniówki doprowadziła do jej upadłości.

Kanadyjski rząd zdecydował się na pierwsze sankcje obejmujące zawieszenie licencji eksportowych dla tureckiego przemysłu zbrojeniowego w październiku 2019 roku. Miało to bezpośredni związek z turecką inwazją na Rożawę, czyli autonomiczny region w północno-wschodniej Syrii pod kontrolą Kurdów. Następnie uległy one stopniowemu złagodzeniu. Kolejny zwrot akcji nastąpił jednak rok później w październiku ub.r. roku kiedy  w czasie konfliktu w Górskim Karabachu.

W czasie tej wojny wspierana przez Turcję azerbejdżańska armia wykorzystywała liczne bezzałogowe statki powietrzne. Wśród nich znalazły się również tureckie drony wyposażony w systemy zobrazowania i celownicze produkowane przez L3Harris Wescam, czyli kanadyjską spółkę-córkę amerykańskiego koncernu L3Harris Technologies Inc. W związku z tym zdecydowano o natychmiastowym wznowieniu embarga, a w kwietniu 2021 roku poinformowano o całkowitym wstrzymaniu współpracy z Turcją w zakresie bezzałogowców. Powodem miało być ich wykorzystanie bojowe w konfliktach w Syrii i Górskim Karabachu.

Kanadyjskie spółki oprócz wspomnianych systemów optoelektronicznych dla dronów Bayraktar TB2 i Anka dostarczały także silniki lotnicze. za ich dostawy  odpowiadała austriacka spólka Rotax, która jest jednak częścią kanadyjskiej firmy Bombardier Recreational Products. Na analogiczne sankcje zdecydowała się także niemiecka zbrojeniówka, co stanowiło znaczący cios dla producenta tych bezzałogowców, czyli tureckiej spółki Baykar Makina i Turkish Aerospace Industries (TAI). Sankcje okazały być jednak obosieczne i dotknęły także kanadyjskie spółki, a w przypadku wyżej wymienionej doprowadziły do utraty głównego klienta i większości dochodów, a w konsekwencji do jej upadku.

image
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. Fanklub Daviena i GB

    Kolejny dowód na prawdziwość moich ostrzeżeń przed współpracą z amerykańskimi firmami i korzystaniem z amerykańskich technologii. Trzymać się od nich z daleka! A jak już jest przymus współpracy TO TYLKO Z PRZEKAZANIEM PEŁNYCH PRAW IP, by USA nie mogło narzucić embarga! :D

    1. please

      To embargo nie jest nakładane "za nic", drogi rosyjski kolego.

    2. Fanklub Daviena i GB

      Z punktu widzenia innych krajów to "za nic", bo jedyne embargo jakie je prawnie obowiązuje, to nakładane przez ONZ lub WTO. Dlaczego np. Chińczyków ma obowiązywać embargo nakładane przez USA na Iran albo Kanadę embargo nakładane przez USA na Turcję, drogi amerykański agencie. Czy jak Francja nałoży zapowiadane embargo na prąd do Wielkiej Brytanii, to inne kraje mają się do tego stosować? Jakim prawem wymagasz takich fanaberii w przypadku USA? :D

    3. Davien

      Jak łamiesz zasady fanku to nie oczekuj że jakiekolwiek normalne państwo chce mieć z toba do czynienia.

  2. BadaczNetu

    Jeśli mają coś ciekawego, to może trzeba kupić ?

  3. Victor

    My za to kupujemy drony z Turcji. W zamian za to Turcja wozi migrantów liniami Turkish Airlines na Białoruś, czerpiąc po prostu dochody z ich przemytu. Cały cywilizowany świat nie lata na Białoruś po uprowadzeniu samolotu Ryanair. Wyjątkiem są Aerofłot i Turcja.

    1. ech te trolle

      To Białoruś "uprowadziła" jakiś samolot Ryanair? A kiedyż to się stało?

    2. poważnie?

      23 maja 2021.

    3. ech te trolle

      Kiedy było to "uprowadzenie"?

  4. dim

    Dobra firma nie pada, gdyż utraciła jednego klienta. Pada firma z trupami w szafach.

    1. Fanklub Daviena i GB

      Bzdura! Wystarczy, że dobry klient (a państwo NATO takim klientem pozornie jest!) złoży duże zamówienie, pod które firma zaciąga duże kredyty i robi duże inwestycje i zatrudnia duży personel a potem jakiś amerykański agent we własnym rządzie zabrania realizacji kontraktu bez odszkodowania... Ty jakbyś prowadził firmę, to nie przyjmowałbyś kontraktów ponad 10% mocy wytwórczych? :D

    2. Davien

      Fanku jak oparli się na jednym kliencie to jedynie swiadczy o kiepskim wyczuciu zarządu tej firmy:) Albo tez te systemy sa tak kiepskie że nikt poza Turkami nie chciał ich kupować.

    3. dim

      Właśnie prowadzę firmę, koszty/opłaty obligatoryjne wzrosły 2,5 raza. A liczba systemów które konserwuję zmniejszyła się o połowę, w tym odpadło/upadło 80% tych, które były moimi klientami na początku kryzysu. Łączna liczba greckich małych firm, rejestracji działalności gospodarczej, zmniejszyła się o 2/3. W kraju gdzie 95% ludności pracowało w firmach 1-10 osobowych. Więc nie pouczaj mnie, nikt nie miał takiego kryzysu jak my tutaj. Ani USA w latach 30-stych. Firma nastawiona na 1 klienta ? Byłaby tylko tylko jego filią, nie samodzielną firmą. Filia zamknięta jedną decyzją, a ludzie na bruk.

  5. R

    Kij ma dwa końce.

    1. BUBA

      Tak jednym koncem sie uderzy ala drugi predzej czy pozniej 10krotnie odbije ...

  6. Sarmata

    Sankcje bo drony wyprodukowane do walki zostały użyte? To cały przemysł zbrojeniowy swiata powinien miec sankcje. Po to się produkuje broń aby kiedys ją użyć.

  7. rozczochrany

    No i Kanadyjczycy sami sobie krzywdę robią.

    1. Fanklub Daviena i GB

      Przecież widać jak mają nas... w głowach choćby po aresztowaniu na zlecenie USA córki założyciela Huawei. Ponieśli gigantyczne straty, córka chodzi wolna (nie popełniła żadnego przestępstwa) a Kanada stała się pośmiewiskiem. :D

    2. Piotr z Toronto

      Drogi chiński kolego, Kanada zatrzymała te panią legalnie i we współpracy ze stroną amerykańską. Fakt, że doszło do ugody, świadczy, że zatrzymanie było potrzebne. A przesądzona reakcja chińska (aresztowanie i "skazanie" za "szpiegostwo" dwóch Kanadyjczyków) świadczy o chińskim poczuciu winy i było próbą wywarcia brudnego nacisku.

    3. Skoro doszło do ugody to znaczy że nic na nią nie mieli A aresztowanie było czysto politycznym wybiegiem. A jak Chińczycy aresztowali i skazali tych dwóch szpiegów to znaczy że coś mieli za uszami. Więc nie dorabiaj to tego żadnych swoich bzdurnych teori.

  8. yaro

    Teraz Turcy zrobią własne i skutek sankcji będzie odwrotny do zamierzonego, dokładnie to samo co z Rosją ... chcieli sankcji potracą kontrakty ...

    1. Licencja

      Przecież już się dogadali z Ukraińcami i będą klepać silniki na ich licencji. Co ciekawe ponoć lepsze osiągi niż Rotaxa.

    2. Davien

      I pewnei dlatego Turcy musieli Ukrainę prosic o jej silniki;) Ale , ale czyto nie Zacharowa codziennie płacze jakei te sankcje sa złe:))

    3. Mix

      Prosić Ukrainę? Dobre sobie. Tak jak by do Ukraińców się pocokolwiek kolejki ustawiały. To Ukraińcy cieszą się jak dzieci jak tylko się ktoś ich produktem zainteresują i takiego klienta po stopach całujo.

  9. czarno to widzę

    Nakładane sankcje na jakiś kraj prawie zawsze są jak kij, który ma przysłowiowe dwa końce. Na ten przykład sankcje w postaci ceł nałożonych na Chiny bardziej zaszkodziły amerykańskiej gospodarce niż chińskiej, a sankcje nałożone na Rosję o mały figiel nie zastopowały parę lat temu amerykańskiego programu kosmicznego [silniki], no i spowodowały, że Rosja w wielu dziedzinach się usamodzielniła.

    1. śmiech na sali

      No tak ruscy się poprawili że pkb w 2020 roku jest mniejsze niż w 2014. Co do ich samodzielności w kwestii programu kosmicznego to czekam na ruskie sondy kosmiczne eksplorujace inne planety w naszym układzie, bo jak na razie to wszystko zawdzięczamy Amerykanom, Europejczykom i Japończykom.

    2. Davien

      Padłem ze śmiechu:)) Rosyjskei dość prymitywne RD-180 sa uzywane w jednej tylko rakiecie nosnej słabszej od Delt i Falconów a sankcje nałożone na Chiny jak widac działaja skoro taki placz podniosłeś:)

    3. czarno to widzę

      Bo widzisz, ja Chińczyk jestem. A Ty kto?

  10. historiaPL

    Cyt.: sankcje obejmujące ... licencji .. dla tureckiego przemysłu... cios dla producenta tych bezzałogowców, czyli tureckiej spółki Baykar Makina ... (TAI)" - czy to oznacza koniec zamówienia / importu do PL tych ptaszków z Turcji. Ba - coś się dzieje z naszymi analitykami Pana Morawieckiego, co pomysł to kłopot 1) Bezzałogowce i embargo na wyposażenie-silniki i elektronik, zostaje skorupa. 2) Obecne rozmowy "przyjacielskie" z Turcją, a Oni podsyłają nam "turystów" vide. info PL. Przestroga z tego : "Dru­dzy rwa­li - wilk rze­cze - jam tyl­ko po­ma­gał." wg. Wilki i owce I. Krasickiego - czyżby nie czytali w szkole?.

    1. Sie kupi co innego i bedzie git. Byle drogo.

  11. Dalej patrzący

    Takie firmy warto kupować na pniu za bezcen. Powinien być na to odpowiedni fundusz natychmiastowy i kompetentna upoważniona osoba z gronem merytorycznych speców do błyskawicznej analizy opłacalności zakupu dla polskiej gospodarki.

    1. No właśnie kupić odrazu

  12. rezerwa 77r.

    czyżby szansa dla POLSKICH FIRM ?????

Reklama