Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Jelcz dostarczy podwozia dla aparatowni łączności

Aparatownia AŁC-T ze złożonym masztem
Aparatownia AŁC-T ze złożonym masztem
Autor. www.wojsko-polskie.pl

Spółka Jelcz podpisała z WZŁ Nr 1 SA umowę na dostawę 43 pojazdów bazowych pod zabudowę Aparatowni Łączności Cyfrowo-Transmisyjnej (AŁC-T) – poinformował polski producent tych wojskowych samochodów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do podpisania umowy doszło 12 lipca. Zamówionym podwoziem jest Jelcz P882.53 w układzie 8x8, z czteroosobową kabiną opancerzoną. Podobne samochody znalazły zastosowanie jako Wozy Amunicyjne w DMO Regina oraz jako podwozia bazowe w pojazdach minowania narzutowego Baobab-K. Łączna wartość umowy to ponad 112 mln zł netto. Dostawy wszystkich pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2024-2026.

Tym samym doszło do zamówienia podwozi dla wszystkich aparatowni, tj. 43 egzemplarzy. Kontrakt na nie podpisano 6 września ubiegłego roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). Wartość tamtej umowy wynosiła 880 mln złotych, zatem podwozia Jelcza będą stanowiły kilkanaście procent tej sumy.

Reklama
Aparatownia AŁC-T
Aparatownia AŁC-T po rozłożeniu
Autor. www.wojsko-polskie.pl

Umowa wykonawcza WZŁ nr 1 SA z Agencją Uzbrojenia na dostawy Aparatowni AŁC-T stanowi kolejny etap rozwoju dostarczanych przez podwarszawskie przedsiębiorstwo do Sił Zbrojnych RP Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowej RWŁC-10/T.

Nowa aparatownia umożliwi budowę bezprzewodowych połączeń pomiędzy węzłami mobilnego systemu teleinformatycznego Sił Zbrojnych RP (w tym systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej takich jak Wisła i Narew), które dzięki dużej przepustowości zapewnią szybką i efektywną transmisję danych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. AdSumus

    Strasznie to wielkie. Pojadę do Kielc może uda się obejrzeć w realu.

    1. andrzejh

      to akurat bardzo dobrze, że poszli w wyższe maszty. Wystarczy poczytać jaka jest średnia wysokość drzew w lasach w Polsce. Wyższy maszt to większy horyzont radiowy, czysta strefa fresnela i możliwość zestawienia dłuższego traktu o duże przepustowości. Dzięki temu jak ktoś się uprze będzie można pokryć większy teren i mocniej rozproszyć zestawy p.lot.

Reklama