Przemysł Zbrojeniowy
Jak poprawić współpracę sektora zbrojeniowego oraz NCBiR? Debata ZPP Przemysłu Obronnego
Zasady tworzenia i realizacji programów badawczo-rozwojowych w obszarze obronności i bezpieczeństwa wymagają zmian, aby lepiej wykorzystać potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego. O współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i sektora obronnego dyskutowali z ministrem Jarosławem Gowinem oraz Dyrektorem NCBiR Maciejem Chorowskim uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Przemysłu Obronnego.
Brak zamówień w przypadku projektu zakończonego sukcesem, zmiany wymagań w trakcie trwania programu rozwojowego oraz opóźnienia w ogłaszaniu i finalizowaniu przetargów - to główne czynniki hamujące prace B+R w branży zbrojeniowej. W efekcie dochodzi do niekorzystnych procesów w obrębie sektora obronnego m.in. rozdrobnienia zdolności przemysłowych firm, utraty doświadczonych zespołów konstruktorskich i pojawiania się znikomej liczby nowych produktów. Do takich wniosków doszli uczestnicy zorganizowanego dzisiaj w Warszawie spotkania "R&D w obronności – jak kształtować współpracę przemysłu oraz NCBiR?".
W debacie oprócz przedstawicieli przemysłu udział wzięli Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Maciej Chorowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Marcin Nowacki reprezentujący Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Przemysłu Obronnego oraz Filip Seredyński, ekspert ZPP PO i portalu Defence24.pl.
Podczas spotkania omówiliśmy kilka propozycji, które naszym zdaniem mogą usprawnić współpracę NCBiR z przemysłem. Obecnie poszczególne elementy systemu B+R, na który składają się możliwości przemysłu, wysiłek wkładany w prace badawcze oraz w sprzedaż opracowanych produktów w Polsce i za granicą, nie działają harmonijnie
Z taką diagnozą zgodził się dyrektor NCBiR Maciej Chorowski.
To trafna diagnoza. System jest rozprzęgnięty, aby dobrze działał należy zbliżyć jego elementy.
Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina realizacja Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz skuteczne działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyniosą rozwój innowacji dla wielu gałęzi gospodarki, w tym dla przemysłu zbrojeniowego.
Stawianie barier przed prywatnym przemysłem jest szkodliwe dla interesów Polski. Jesteśmy otwarci na spotkania z biznesem.
Jak poprawić współpracę?
W ocenie ZPP PO prace B+R muszą trafiać w zdolności przemysłu oraz być nastawione na efekt, a pomyślne zakończenie pracy rozwojowej powinno być równoznaczne z obietnicą zamówienia od Sił Zbrojnych RP. Należy również koordynować prace B+R z zamówieniami obronnymi i ułatwiać sprzedaż wytworzonych produktów, także poza granicami Polski.
Decyzję o ogłaszaniu konkursu na konkretny projekt badawczo-rozwojowy powinien poprzedzać dialog techniczny i rozpoznanie rynku. Inspektorat Uzbrojenia dopiero po rozeznaniu, co i za jaką ceną może nabyć na rynku krajowym i zagranicznym, powinien zgłaszać potrzebę rozpoczęcia prac B+R przez krajowy przemysł i wsparcie go środkami z NCBiR.
W tym celu konieczne jest mapowanie kompetencji i innowacji przemysłu. Bardzo istotne jest bieżące monitorowanie funkcjonowania systemu nadzoru realizacji programów na rzecz obronności i bezpieczeństwa we współpracy z MON oraz system tzw. kamieni milowych, weryfikujących postęp prac. Należy również ustanowić rekompensatę finansową dla przedsiębiorcy zbrojeniowego w przypadku ustanie możliwości finansowania w trakcie prac badawczych.
Według ZPP PO właścicielem wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego powstałego w wyniku prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, finansowanych przez Centrum powinien być twórca, zaś MON powinien mieć prawo pierwokupu. NCBiR i Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) MON wspólnie powinny również monitorować prace rozwojowe w zakresie obronności finansowane przez państwa sojusznicze oraz wspierać finansowo polskie firmy zainteresowane udziałem w międzynarodowych projektach. ZPP PO proponuje również konsultacje projektowanych konkursów NCBiR z organizacjami przedsiębiorców przemysłu zbrojeniowego.
Więcej o działaniach Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Przemysłu Obronnego
lord_vader
Debata, narada, konferencja, sympozjum a efekt=0, mamy niestety powtórkę z lat 2005-07 rząd, który nie potrafi i nie chce podejmować żadnych decyzji, tylko obraduje i naradza się..
efekt
I znó kolena narada, konferencja, spotkanie... Efektów BRAK!
png
Wydadzą miliardy a. Za 20 lat Licencja z korei
von .won
50 lat badań wydane miliardy i co co wymyślili no co jezu dajcie im zaśiłki i nich nie bredzą Kupcie licencjje i klepci