Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelski przemysł obronny bije rekordy zamówień eksportowych

ATMOS 2000 8X8.
ATMOS 2000 8X8.
Autor. Elbit Systems

Roczna wartość sprzedaży izraelskiej broni osiągnęła rekordową wartość 12,5 miliarda dolarów w 2022 roku - przekazał w środę w swoim corocznym raporcie izraelski resort obrony. Przedstawiciele władz jako przyczynę tego zjawiska wymienili „zmiany geostrategiczne” w Europie spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Ponadto odnotowano znaczny popyt na izraelską broń ze strony krajów arabskich. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Maroko, które znormalizowały stosunki z Izraelem w 2020 r. w ramach porozumień znanych jako Porozumienia Abrahama, odpowiadały za 24 proc. zakupów broni; to wzrost z 7 proc. w 2021 r.

"Izraelski eksport obronny osiągnął nowy rekord po raz drugi z rzędu, co oznacza niezwykły wzrost o 65 proc. w ciągu pięciu lat" - oświadczył generał Jair Kulas, cytowany przez resort obrony. "Patrząc w przyszłość, zmiany geostrategiczne w Europie i Azji oraz Porozumienia Abrahama generują wysoki popyt na najnowocześniejsze izraelskie systemy" - dodał Kulas.

Reklama

Czytaj też

Hitem eksportowym okazały się bezzałogowe statki powietrzne (UAV) i drony, które stanowią 25 proc. sprzedaży, w porównaniu do zaledwie 9 proc. w 2021 r., a następnie pociski, rakiety i systemy obrony powietrznej, stanowiące 19 proc. sprzedaży.

Times of Israel zwraca uwagę, że chociaż Izrael znany jest z produkcji systemów cyber-wywiadu, w 2022 r. stanowiły one jedynie 6 proc. całej sprzedaży, a władze nie sprecyzowały, do jakich państw je sprzedano.

Sprzedaż takich technologii przez Izrael stała się w ostatnich latach przedmiotem coraz większej kontroli ze względu na zarzuty, że były one wykorzystywane przez niektóre kraje do szpiegowania dysydentów politycznych i dziennikarzy.

Czytaj też

PULS
Wyrzutnia PULS
Autor. defensie.nl
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    A komu to w Europie chcą sprzedać Merkavy? Błaszczaka ostatnio tam nie było więc nie o nas chodzi.

    1. Adamus13

      Nie podpowiadaj mu bo jeszcze pojedzie, nie swoje wydaje to i lubi mieć gest.

Reklama