Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelski Eitan gotowy do produkcji seryjnej

Fot. Zachi Evenor/CC BY 2.0
Fot. Zachi Evenor/CC BY 2.0

Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało o gotowości do rozpoczęcia produkcji seryjnej nowych kołowych transporterów opancerzonych Eitan. Producentem są zakłady Israel Military Industries (IMI), a odbiorcą piechota zmotoryzowana wojsk lądowych Sił Obronnych Izraela.

Informacja ta stanowi potwierdzenie informacji ujawnionych w listopadzie 2018 roku. Mówiono wówczas o ustaleniu wstępnej daty rozpoczęcia produkcji seryjnej Eitana, która została wyznaczona na rok 2021. Wozy te zastąpią obecnie używane gąsienicowe transportery opancerzone M113 w kilku wersjach, które są nadal podstawowym typem pojazdu na uzbrojeniu izraelskich pododdziałów zmechanizowanych. Po zakończeniu dostaw na potrzeby Cahalu wóz ma zostać zaoferowany potencjalnym odbiorcom eksportowym.

Pierwsze informacje o prowadzonych pracach nad nowym izraelskim kołowym transporterem opancerzonym zostały ujawnione w maju 2015 roku. Według deklaracji izraelskiego ministerstwa obrony wóz ten ma być najlepiej chroniony w swojej klasie na świecie. Jego konstruktorom miała przyświecać idea wysoce mobilnej i modułowej konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu niskiego kosztu produkcji i eksploatacji. W tym celu przy jego projektowaniu wykorzystywano wiele elementów pochodzących z czołgów podstawowych Merkawa i ciężkich bojowych wozów piechoty Namer. Przy projektowaniu i produkcji transportera duży udział ma także amerykański przemysł zbrojeniowy, który jest głównym kooperantem IMI w pracach nad tą konstrukcją.

Według deklaracji producenta Eitan w bazowej wersji kołowego transportera opancerzonego będzie wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2 kal. 12,7 mm. W wersji kołowego bojowego wozu piechoty ma to być odpowiednio bezzałogowy moduł wieżowy uzbrojony w armatę automatyczną kal. 30 mm lub 40 mm, sprzężony z nią czołgowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm, a także opcjonalnie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych.

W styczniu br. izraelska armia zakupiła od koncernu Elbit Systems nieujawnioną liczbę systemów Iron Fist, które mają trafić na wyposażenie wozów Eitan. To system aktywnej ochrony pojazdów typu hard-kill opracowany przez Israel Military Industries i produkowany przez Elbit Systems. Rozwiązanie to występuje w dwóch podstawowych wersjach: ciężkiej i lekkiej. Lżejsza wersja o nazwie Iron Fist-Light Configuration (IF-LC) może zwalczać wszelkie typy zagrożeń z wyłączeniem amunicji czołgowej, waży ok. 250 kg i jest przeznaczona dla lżejszych wozów bojowych (w tym właśnie kołowych).

Reklama

Komentarze (7)

 1. DIM

  Od pierwszego prototypu, pierwszego opublikowanego rysunku Borsuka widać, że MON lekceważy kąty nachylenia. Czyli o eksporcie z góry można zapomnieć - inne MON nie będą aż tak oryginalne koncepcyjnie. Ale co ja piszę ? Jaki eksport ? przy produkcji 50 sztuk rocznie ? Produkcja jasne, że musi być wtedy niekonkurencyjnie droga. Na uczelniach technicznych PRL były niegdyś wykłady z podstaw ekonomii, teraz czy już ich nie ma ?

 2. Zi AW

  Złom na kołach dobry do wożenia siana w kibucach pozdrawiam Kraków Polska

 3. say69mat

  Chciałbym zwrócić uwagę na rewelacyjną ergonomię systemu wieżowego zintegrowanego z pojazdami rodziny Namer i Eltan. Wyposażoną w efektory systemu Iron Fist, armatką kalibru 30/40 mm oraz zintegrowaną w strukturze wieży wyrzutnią pocisków ppanc rodziny SPIKE. Tak, jako punkt odniesienia dla konstrukcji ZSSW 30 z Tarnowa.

  1. dropik

   zssw-30 nie jest z Tarnowa

 4. martin

  niech zgadna i polin bedzie kupowac :)

  1. al2

   Borsuk zemrze cichutko w kąciku za dwa lata ,a Błaszczak tryumfalnie ogłosi o nawiązaniu współpracy produkcyjnej z Izraelem dotyczącej następcy Borsuka i Rosomaka.Za jakieś drobne 2 miliardy dolarów.

  2. Ralf_S

   Pod warunkiem, że zrobią wersję pływającą. Bo w naszym wojsku wszystko musi pływać... Szkoda, że zapomnieli o tym przy przetargu na samoloty dla "vip"ów :/

  3. Hank

   Sami przyjada

 5. Ort

  Producentem są zakłady Israel Military Industries (IMI), a odbiorcOM piechota zmechanizowana wojsk lądowych Sił Obronnych Izraela. Jest takie narzędzie w edytorach tekstu - autokorekta. :)

  1. A.

   Wyręczyłeś mnie, dziękuję.

 6. Pływający borsuk

  Będzie pływał po Jordanie i kanale sueskim

 7. Leopardzik

  SUPER V denko Ile kosztuje iron fist light?

Reklama