Przemysł Zbrojeniowy
Izrael ze zgodą na sprzedaż systemu przeciwrakietowego Arrow 3
Stany Zjednoczone wydały zgodę Izraelowi na eksport wspólnie opracowanego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3 do Niemiec – informuje Times of Israel.
Jak informuje Times of Israel na podstawie informacji Ministerstwa Obrony Izraela, USA wydały Izraelowi zgodę na sprzedaży systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3 do Niemiec. Został on opracowany wspólnie przez Izraelską Organizację Obrony Przeciwrakietowej i Agencję Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, a produkowany jest przez Israel Aerospace Industries. Mówi się, że umowa będzie największą w historii Izraela, a spodziewany czas dostawy systemu to czwarty kwartał 2025 roku.
Czytaj też
Ministerstwo Obrony poinformowało dodatkowo, że izraelscy i niemieccy urzędnicy mają w najbliższych tygodniach podpisać listy intencyjne, a następnie Niemcy przekażą Izraelowi wstępną płatność w wysokości około 600 milionów dolarów na uruchomienie produkcji przed podpisaniem pełnego kontraktu.
Wartość kontraktu jest szacowana na 3,5 miliarda dolarów, wcześniej informowano o wartości 4,3 miliarda dolarów. Ma on zostać podpisany do końca 2023 roku, po uzyskaniu ostatecznych zgód obu parlamentów.
Arrow 3 to „najwyższe piętro" rozbudowywanej przez Niemcy obrony powietrznej i przeciwrakietowej. System ten ma służyć bowiem do zwalczania pocisków balistycznych znajdujących się poza atmosferą ziemską, a więc rakiet o relatywnie dużym zasięgu. W praktyce może to oznaczać, że Niemcy liczą się z koniecznością zwalczania pocisków cięższych na przykład od rosyjskiego Iskandera, który z zasady porusza się w atmosferze ziemskiej (choć dokładne parametry systemu Arrow są niejawne). Zwalczanie ma odbywać się metodą hit-to-kill, a więc bezpośrednim trafieniem.
Czytaj też
W Izraelu Arrow 3 współdziała z systemem Arrow 2 (zwalczającym cele balistyczne w atmosferze). Na niższych poziomach funkcjonują zestawy średniego zasięgu David's Sling i Patriot (część z nich w 2015 roku Izraelowi podarowały Niemcy) oraz krótkiego zasięgu Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła).
System Arrow 3 został opracowany we współpracy przemysłu izraelskiego (głównym wykonawcą jest IAI, uczestniczą również inne firmy w tym Elbit i Rafael) oraz amerykańskiego (Boeing). Niemcy są obecnie liderem programu European Sky Shield Initiative, zakładającego współpracę kilkunastu państw NATO i Szwecji w budowie warstwowej obrony powietrznej. Warto zauważyć, że część z państw uczestniczących w projekcie podjęło już decyzje w sprawie zakupu systemów krótkiego czy średniego zasięgu, ale mogą one być zainteresowane właśnie pozyskaniem systemu Arrow-3.
X
Tradycyjna przyjaźń niemiecko-izraelska w wymiarze praktycznym ;))) Ale chyba Niemcy nie wiedzą o... kodach !
Extern.
Wiedzą, tylko się nie boją bo cała flota podwodna Izraela pływa na Niemieckich okrętach podwodnych.
Antek
@X: czyli Niemcy nie powinni kupowac ? bo jakies kody ?
xdx
Zapewne nie wiesz ale Niemcy maja zapisane w prawie ochronę egzystencji istnienia państwa Izrael. Dlatego też uzbrojenie dla Izraela produkowane w Niemczech jest w dużym stopniu dotowane przez niemieckie państwo. Ze względu na historie 2 WŚ Niemcy są jednym z gwarantów istnienia państwa Izrael i od zawsze współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach. Co do software albo hardware to Niemcy są w stanie zrobić swój system nie potrzebują „magicznych kodów”. Arrow3 został wybrany bo jest najlepszym dostępnym w krótkim czasie systemem. Tworzenie własnego systemu byłoby może tańsze ale trwało by dłużej. Zreszta jest wiele programów o których się nie mówi głośno a i tak wszyscy wiedza że Izrael współpracuje z Niemcami bo innej możliwości nie ma np w OP , ale oficjalnie Niemcy zaprzeczają - bajka o „wykradzeniu” informacji przez Mosad lol - i tak bez dochodzenia ? LoL.
OS-INT
Nie pozwolimy na przekazanie Ukrainie przez USA izraelskiego systemu obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła) - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika The Wall Street Journal. Rząd Ukrainy wielokrotnie prosił o wyposażenie obrony powietrznej kraju w Iron Dome, a rząd USA bezskutecznie naciskał na władze Izraela, żeby wyraziły na to zgodę - przypomina izraelski dziennik Times of Israel...
Franek Dolas
Bandyckie kraje widząc obecną słabość USA mogą się zdecydować na wywołanie kolejnych konfliktów. Jak historia pokazuje lewacy u sterów największego mocarstwa kończy się bardzo często wojnami.
Davien3
@OS-INT ich prawo bo tez sa podobnie jak USA twórcami tego systemu. Ale w druga strone bez USA nie moga sprzedac zadnych swoich system ow OPL nikomu.
Szczupak
Franku. Jakby był Tramp to Ukrainy by nie było a u naszych granic stałaby Rosyjską armia. Trampek by nas sprzedał bo dil jest dil. Jak prześledzisz losy USA to właśnie największe wtopy były za czasów prezydentów republikańskich. To nie moja analiza a Historyków Amerykanskich. A z Historią się nie polemizuje a się jej uczy.
Rusmongol
Podupada gospodarka Korei Północnej, a PKB kraju spadło o 12 procent, licząc od 2016 do 2022 r. - podaje południowokoreański dziennik "Chosun Ilbo". Sytuacja mieszkańców państwa Kim Dzong Una dramatycznie pogarsza się z każdym rokiem. Przypominam że w 2013 roku PKB Rosji wynosiło 2.2 bln a w 2015 1.5 bln. Rosja do 2022 nie uzyskała PKB sprzed napasci na Ukrainę. Więc j6z wiemy skąd takie parcie do wojny krajów jak kacapia czy Korea płn. Niepowodzenia gospodarcze chcą przyslonic zbrojeniani i wojną.
Extern.
Weź nie strasz. Dziś przeczytałem że Chińska gospodarka wchodzi w recesję. Zaczyna się od branży budowlanej. Też będą mieli co przesłaniać.
Franek Dolas
Polityka obecnej administracji USA jest katastrofalna. Zmienia się chyba w zależności od tego którą nogą wstał p. Prezydent. Niestety niedobrze to wróży dla bezpieczeństwa światowego. Bandyckie kraje