Reklama

Siły zbrojne

Berlin buduje obronę przeciwbalistyczną Niemiec i Europy? [ANALIZA]

fot. IDF
fot. IDF

Podczas wizyty w Waszyngtonie kanclerz Niemiec Olaf Scholz otrzymał potwierdzenie zgody prezydenta USA Joe Bidena na zakup systemu przeciwbalistycznego Arrow 3. Wartość umowy szacowana jest na 3 mld euro. Izralesko-amerykański system będzie najwyższym piętrem ponad posiadanymi przez Berlin systemami Patriot. Stanie się również antybalistyczną warstwą europejskiego programu Sky Shield, którego państwem ramowym są Niemcy. W inicjatywę zaangażowanych jest 17 państw, w tym kraje bałtyckie, Norwegia i Szwecja.

Reklama

Jak podaje izraelski Globes, rozmowy Olafa Scholza z prezydentem USA dotyczące systemu Arrow-3 miały miejsce podczas jego wizyty w Waszyngtonie 3 marca, która trwała zaledwie kilka godzin. Nie towarzyszyła jej żadna oprawa medialna, co wskazuje na pilny i roboczy tryb spotkań. Niemcy wystąpiły o zgodę na zakup systemu Arrow 3 do USA ze względu na to, że jego amerykańskie komponenty objęte są ścisłymi regulacjami eksportowymi i Izrael sam nie mógłby podjąć decyzji o sprzedaży.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama