Reklama

Siły zbrojne

Izraelska „strzała” obroni Niemcy przed rakietami

Start rakiety systemu Arrow 3
Start rakiety systemu Arrow 3
Autor. Israel Ministry of Defense

Niemiecki Bundestag zatwierdził rozpoczęcie zakupu izraelskiego systemu przeciwrakietowego Arrow 3.

Reklama

Niemiecki parlament zgodził się na przeznaczenie pierwszych funduszy, w wysokości 560 mln euro, na zakup systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Umowa będzie negocjowana na poziomie międzyrządowym z władzami Izraela. Założeniem jest jej zawarcie do końca 2023 roku, tak by Niemcy uzyskały wstępną zdolność wykorzystania systemu Arrow 3 do końca 2025 roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Arrow 3 to „najwyższe piętro" rozbudowywanej przez Niemcy obrony powietrznej i przeciwrakietowej. System ten ma służyć bowiem do zwalczania pocisków balistycznych znajdujących się poza atmosferą ziemską, a więc rakiet o relatywnie dużym zasięgu. W praktyce może to oznaczać, że Niemcy liczą się z koniecznością zwalczania pocisków cięższych na przykład od rosyjskiego Iskandera, który z zasady porusza się w atmosferze ziemskiej (choć dokładne parametry systemu Arrow są niejawne). Zwalczanie ma odbywać się metodą hit-to-kill, a więc bezpośrednim trafieniem.

Czytaj też

Dodajmy, że w Izraelu Arrow 3 współdziała z systemem Arrow 2 (zwalczającym cele balistyczne w atmosferze). Na niższych poziomach funkcjonują zestawy średniego zasięgu David's Sling i Patriot (część z nich w 2015 roku Izraelowi podarowały Niemcy) oraz krótkiego zasięgu Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła).

Czytaj też

W Niemczech kolejnymi elementami warstwowej obrony powietrznej mają być modernizowane Patrioty, których liczba może zostać zwiększona, zatwierdzony właśnie przez niemiecki parlament system krótkiego zasięgu IRIS-T SL oraz zestawy przeznaczone do bezpośredniej osłony wojsk lądowych.

Czytaj też

System Arrow 3 został opracowany we współpracy przemysłu izraelskiego (głównym wykonawcą jest IAI, uczestniczą również inne firmy w tym Elbit i Rafael) oraz amerykańskiego (Boeing). Niemcy są obecnie liderem programu European Sky Shield Initiative, zakładającego współpracę kilkunastu państw NATO i Szwecji w budowie warstwowej obrony powietrznej. Warto zauważyć, że część z państw uczestniczących w projekcie podjęło już decyzje w sprawie zakupu systemów krótkiego czy średniego zasięgu, ale mogą one być zainteresowane właśnie pozyskaniem systemu Arrow-3.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. Czytelnik D24

  Wg niektórych tutaj SM-3 w Redzikowie bronią USA za to ich izraelski odpowiednik w Niemczech nie broni już USA tylko broni Niemiec. Kto nadąży za logiką tych osób?

  1. Davien3

   @czytelnik D24 po pierwsze baza w Redzikowie ma bronic USA przed pociskami z Iranu a nie z Rosji, po drugie system Arrow kupuja sami Niemcy a Redzikowo jest baza ABM Stanów zjednoczonych. Po trzecie z powodu zastosowanych pocisków Redzikowo nie obroni Polski przed niczym poza ICBM-mi nie zestrzeli ani jednego iskandera-M, Toczki itp pocisków.

  2. Czytelnik D24

   @Davien3 Fajnie że odpisałeś. Szkoda tylko że nie odniosłeś się do meritum. Wniosek zatem nasuwa się taki że Arrow 3 obroni Niemcy tylko przed ICBMami.

  3. Czytelnik D24

   @Davien3 Jednak muszę dodać coś jeszcze bo właśnie znalazłem cos interesującego. Raytheon dosyć dawno opublikował broszurę która klasyfikuje zastosowania poszczególnych wersji pocisku SM-3 i z której jasno wynika że SM-3 nadają się nie tylko do zwalczania ICBMów a raczej dopiero wersja Block 2B będzie zwalczała tego typu pociski. I tak: Sm-3 Block IB (zastosowany w Redzikowie) zwalcza pociski o zasięgach 1000-3000 km czyli pasuje on do obrony terytorium RP. Pocisk SM-3 Block 2A (również stosowany w Redzikowie) zwalcza pociski o zasięgach 1000-5500 km. Dopiero będący we wczesnej fazie developingu SM-3 Block 2B ma zwalczać pociski o zasięgu przekraczającym 10 tys km.

 2. Czytelnik D24

  @Adamus13 A Arrow 3 to do czego służy jak nie do niszczenia ICBMów? Przeczytałeś chociaż ze dwa zdania nt w/w systemu czy tyllko płatne od ilości? I wytłumacz w jaki sposób baza w Redzikowie chroni USA.

  1. Essex

   W taki ze ma zestrzeliwac rakiety we wczesnej fazie lotu....to jest baza usa pod pelna kontrola usa, my fo niej nic nie mamy...dociera????

  2. Czytelnik D24

   @Essex Bzdura. SM-3 nie zestrzeliwują rakiet we wczesnej fazie lotu tylko w środkowej.

  3. Davien3

   @Essex a niby jak ma to robic jak pociski SM-3/SM-3bl2AA zwalczaja cele poza atmosferą a ich zasieg nie pozwala na przechwycenie rosyjskich ICBMów?

 3. Gregorius

  Cóż, Niemcy i wiele innych krają spikną się i stworzą niezłą tarcze OPL w swoim czasie. My zostaniemy odosobnieni, z bardzo drogim jednostkowym sprzętem, w dodatku o krótkim zasięgu.,

 4. bc

  Oj to chyba 18 ros mobilnych pocisków Topol i kilka satelit nie polubi tego. A czym będą strzelać Polacy w razie końca świata? czy liczymy że Niemcy coś tam zestrzelą w obawie że spadnie na Berlin?

  1. Essex

   To idz o kupuj ktos ci broni ? Od Niemcow sie odwsl, tak po prostu.

 5. zLoad

  Podobno najpierw te swoje rakiety moczą w wodzie z mydłem, żeby wyszły robaki. Potem się nadają do użycia.

 6. Piotrgra

  U nas by się przydało - ale lepiej kupować pierdoły...

 7. MiP

  A czemu u nas nie pomyśli się o systemie podobnej klasy........ wiem izraelskie to złe to kupmy 2 baterie THAAD i te 2 baterie starczą aby zamknąć parasol antyrakietowy nad Polską..Ale kasy nie ma i wszystko kupowane jest na kredyt a USA może kredytu już nam nie udzielą bo sami żyją na kredyt

  1. Seb66

   My nie mamy dla żołnierzy WOT nawet porządnych butów czy kamizelek taktycznych. Bo te które im się oferuje to żołnierzom szkodzą, są niepraktyczne i mało użyteczne, wiec WOT często sam sobie prywatnie dokupuje za swoje. Poza tym mamy śladowe ilości radarów i podstawowej obrony plot a ty piszesz o THAAD?? Serio?

  2. Rusmongol

   Ciekawe dlaczego po tego nie zrobiło jak nie mieli kredytów....

  3. Czytelnik D24

   A Redzikowo to czym niby jest?

Reklama