Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Innowacja w produkcji luf z ZM Tarnów

  • Nowe umundurowanie służbowe w fazie projektowej. Fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
    Nowe umundurowanie służbowe w fazie projektowej. Fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
  • Niemiecki bojowy wóz piechoty Marder 1A3. Nowsze bwp Puma wciąż nie zostały wprowadzone na uzbrojenie. Fot. synaxonag/Flickr/CC BY 2.0.
    Niemiecki bojowy wóz piechoty Marder 1A3. Nowsze bwp Puma wciąż nie zostały wprowadzone na uzbrojenie. Fot. synaxonag/Flickr/CC BY 2.0.

ZM Tarnów wraz z Instytutem Obróbki Plastycznej z Poznania otrzymają blisko 4 mln złotych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Do ścisłej czołówki 15 rekomendowanych projektów trafił opracowany przez to konsorcjum projekt opracowania stanowiska do automatycznego prostowania luf broni palnej. Znacznie przyspieszy to proces produkcji i jego precyzję.

Obecnie proces prostowania luf wykonywany jest na prasie, przy ręcznej obsłudze. W wyniku realizacji programu rozpisanego na trzy lata zaplanowano opracowanie technologii i urządzenia, które będzie to robić automatycznie. Projekt będzie realizowany przez naukowców z Instytutu Obróbki Plastycznej oraz technologów, kontrolerów jakości i operatorów pras z tarnowskich Zakładów Mechanicznych. Operacja prostowania jest jedną z najczęściej wykonywanych podczas produkcji luf. Dlatego realizacja projektu ma w znacznym stopniu przyspieszyć i ułatwić pracę.

Projekt wyceniono na ponad 4 mln 900 tys. zł, natomiast kwota dofinansowania wynosi ponad 3 mln 940 tys. zł. Było to możliwe dzięki bardzo wysokiej ocenie wniosku aplikacyjnego do Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Wniosek, złożony w ramach konkursu o dofinansowanie badań naukowych i prac rozwojowych, zajął drugie miejsce w skali kraju.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju po sprawdzeniu wymagań formalnych do kolejnego etapu oceny skierowało 135 spośród 140 złożonych wniosków. Następnie punkty przyznawali niezależni eksperci, oceniający projekty w zakresie naukowo-technologicznym oraz gospodarczo-biznesowym. Do udziału w etapie oceny merytorycznej, prowadzonej przez panel ekspertów, zakwalifikowane zostały 53 wnioski. W rezultacie do dofinansowania rekomendowano 15 projektów, w tym wymieniony wcześniej, dotyczący automatycznego prostowania luf.

Warto dodać, że Zakłady Mechaniczne Tarnów złożyły także drugi projekt w ramach PO Inteligentny Rozwój. W jego ramach firma zamierzała opracować innowacyjną stal o specjalnej strukturze, przeznaczoną do produkcji lekkiego, opancerzonego kontenera obserwacyjnego. Ten projekt nie zdobył jednak wystarczającej liczby punktów, koniecznych do uzyskania dofinansowania.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Wojtek

    Produkcja czego w ZM będzie przyspieszana ???. Chciałbym zobaczyć to wielkie automatyczne prostowanie luf w rzeczywistości Pan Miecio będzie ręcznie naparzał na prasie bo to on ma doświadczenie w prostowaniu i tyle. Może za takie pieniądze to wymyślono coś rewelacyjnego bez używania prasy i pana Miecia. (ciekawe jaką stawkę ma Pan Miecio, na ile wypłat starczyło by tej kaski).

  2. Pan Heniek

    Taka nowoczesna wersja impulsownika kinematycznego jednoręcznego.

    1. eerr

      Nie, Panie Heniu, młotkiem nie można, albowiem tu chodzi o nacisk przyłożony w odpowiednim miejscu długości. Aczkolwiek doceniam dowcip.

  3. wolf

    Ile oni tych Torów i Wilków wyprodukowali???? 100 szt?

    1. dziki papuas

      Co w tym złego bądź dziwnego?

  4. morgul

    i znowu 5-10 lat testów unowocześnień "przełomów" i zmian koncepcji a na koniec wyjdzie coś co jest sprzedawane w demobilu na zachodzie lub wschodzie a koszt budowy tego "cudu techniki i myśli polskiej" będzie 4 krotnie większy niż nowocześniejsze rozwiązania światowych liderów ale co tam .... "DROGIE BO POLSKIE" zobowiązuje ! I tak 9 kg UKM2000 robiony na bazie sowieckiego PKM kosztuje 65 000 PLN ! Ile Torów, Wilków, Aleksów jest w WP ? kiedy będzie samopowtarzalny karabin wyborowy ?

    1. bez urazy ale operuj konkretem

      1) Nie jest sprzedawane, ale chętnie się douczę, podaj Pan źródło, mądrego zawsze warto posłuchać. 2) Nie pomylił Pan ceny? Obejmującej zresztą kilka składników? 3) Trochę, oby więcej. 4) A ma takowy być bo...? Jest takie założenie?

  5. spr

    Ile maszyn do odkuwania luf jest w Radomiu? Ile karabinków miesięcznie może wyprodukować Radom? Trochę nie na temat ,ale nie do końca.

    1. Viggen

      Ważne że Czesi są zainteresowani lufami z Radomia.

    2. ern

      Jedna. Resztę sobie dośpiewaj sam. Radom to niereformowalny twór z taką inercją że żadna siła poza syndykiem go nie zreformuje.

  6. BB

    Przecież tu chodzi o łatanie przez kilka lat dziury w finansach CBR firmy. Takie urządzenia są dostępne i dużo tańsze. Nie miałbym nic przeciwko aby takie pieniądze były wydane z naszych podatków na coś innowacyjnego, nowego!!!! A nie na kopiowanie istniejących już rozwiązań pod przykrywką pracy rozwojowej.

    1. anty przekręt

      Mógłbym prosić o link do takiego samego urządzenia i dużo tańszego? Chciałbym się bowiem przekonać o skali tego marnotrawstwa.

  7. AK47

    Znowu Polacy odkrywają koło... Szybciej i pewnie taniej jest kupić takie urządzenie...

    1. Tonasz Stelmach

      Taaa. Najlepiej wszystko kopić za granicą, przedsiębiorstwa niech poupadają a Polacy niech z braku pracy tez wyjada za granicę. Tylko po co wojsko i te karabiny i lufy do nich jak i tak nie będzie czego bronic, bo co tu zostanie... i kto?

    2. Cynik

      Szybciej i taniej, ale nie lepiej. Opracowanie takiego urządzenia da nam wiedzę i doświadczenie. Jak będziemy wszystko kupować, to nigdy nic sami nie opracujemy.

  8. Otek

    Może warto popracować nad zewnętrznym bruzdowaniem luf.

Reklama