Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indyjskie T-90 z trałami przeciwminowymi. Wielki kontrakt

Fot. Pearson Engineering
Fot. Pearson Engineering

Indyjska spółka Pearson Engineering poinformowała, że otrzymała kontrakt od Ministerstwa Obrony Republiki Indii na dostawy trałów przeciwminowych, które mają zostać zintegrowane z czołgami podstawowymi T-90S/K. Pozwoli to na zwiększenie zdolności saperskich pododdziałów pancernych indyjskich wojsk lądowych.

Według komunikatu Pearson Engineering umowa dotyczy ponad 1500 egzemplarzy tych systemów saperskich, które zostaną dostarczone we współpracy z inną lokalną spółką — BEML Limited. Wcześniej analogiczne dostawy różnego rodzaju trałów przeciwminowych i ich integrację na rzecz indyjskiej armii wspomniana spółka realizowała z ciężkimi wozami bojowymi takimi jak bojowe wozy piechoty BMP-2 czy czołgi podstawowe T-72 i Ajrun Mk. 1.

Instalacja trału przeciwminowego na czołgu podstawowego T-90S/K pozwala na bezpieczne poruszanie się i oczyszczanie toru marszu pojedynczego czołgu lub całej kolumny pancernej. Głównym zadaniem trału przeciwminowego jest przeoranie pasa po którym posuwa się czołg w celu wypchnięcia min przeciwpancernych i innych ładunków wybuchowych poza tor jego ruchu lub ich przewrócenia, a co za tym idzie neutralizacji potencjalnego zagrożenia.

image
Reklama

T-90S/K jest jednym z podstawowych typów czołgów podstawowych eksploatowanych przez indyjskie wojska lądowe obok T-72 Ajeya oraz Ajrun Mk. I/II. Pierwsza umowa na zakup partii 310 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90S została podpisana w 2001 roku. Od przełomu 2006 i 2007 roku kolejne zamówienia miały już być realizowane w lokalnych zakładach Heavy Vehicles Factory na podstawie umowy licencyjnej pod lokalnym oznaczeniem T-90M "Bhiszma" z terminem realizacji do 2020 roku. Łącznie na podstawie powyższych umów do służby w indyjskiej armii miało trafić 1640 egzemplarzy tego typu czołgów, ale produkcja ta nie została jeszcze w pełni zrealizowana.

W listopadzie 2019 roku zawarto dodatkowy kontrakt na licencyjne kolejnych 464 egzemplarzy, tym razem w zmodernizowanej wersji T-90MS. W marcu ub.r. podpisano kolejną umowę na dostawę 400 egzemplarzy T-90S zwiększy liczbę indyjskich T-90 do łącznie ponad 2400. Wszystkie wspominane dostawy mają zostać zrealizowane do 2028 roku.

Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya (w wersjach Mk. I i Mk. II), 1025 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90 (w wersjach T-90MS, T-90M "Bhishma" i T-90S) oraz 242 egzemplarze czołgów podstawowych Ajrun (124 w wersji Mk. I i 118 w wersji Mk. II). Łączna liczba czołgów podstawowych znajdujących się na uzbrojeniu indyjskiej armii, czyni to państwo jedną z największych potęg na świecie w zakresie liczebności czołgów podstawowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama