Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDEX 2025: Światowa premiera estońskiego robota bojowego

Miilrem, IDEX 2025, Havoc 8x8 rcv, ugv, BPL, bezzałogowa platforma, robot lądowy
Havoc 8×8 RCV to nowoczesna bezzałogowa lądowa platforma bojowa wzbogacona o inteligentne funkcje i zaprojektowana z myślą o współczesnym oraz przyszłym polu bitwy.
Autor. Milrem Robotics

Na rozpoczynających się 17 lutego targach International IDEX 2025 Defence Exhibition and Conference (IDEX) Abu Zabi jedną z premier będzie nowa bezzałogowa platforma Havox 8x8 RCV estońskiej firmy Milrem Robotics.

Odbywający się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich IDEX to impreza wystawiennicza organizowana co dwa lata na terenie centrum wystawienniczego ADNEC o powierzchni 165 000 m2. W tym roku odwiedzający to wydarzenie goście będą mogli zapoznać się z rozwiązaniami ponad 1350 firm. Wśród premierowych pokazów będzie nowa kołowa bezzałogowa platforma lądowa (ang. Unmmaned ground Vehicle, UGV) - Havoc 8×8 RCV (Robotic Combat Vehicle) estońskiego producenta Millrem Robotics (chociaż większość jego akcji należy obecnie do działającej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich EDGE Group).

Reklama

Robotyczny czołg porucznika Grubera

Sercem nowej platformy jest hybrydowy elektryczny układ napędowy, który zapewnia zwiększony zasięg operacyjny i niemal bezgłośne poruszanie się. Dzięki temu i niskiemu profilowi pojazd jest trudny do wykrycia. Jest to też uniwersalna platforma, która może być dostosowana do realizacji różnych zadań, w czym pomocna jest jego ładowność wynosząca 5 ton. Wśród możliwych zastosowań wymienia się wóz uzbrojony w zdalnie sterowany systemy wieżowy z armatą automatyczną kal. 30 mm (np. Protector MCT-30 firmy Kongsberg), wyrzutnię pocisków rakietowych (np. Kongsberg Halcon HS2) czy nośnik systemu minowania narzutowego. Jak podkreśla w swoim komunikacie producent, wykorzystanie podsystemów z innych platform Milrem Robotics, takich jak gąsienicowy THeMIS oraz Type-X, umożliwiło obniżenie kosztów rozwoju, logistyki i eksploatacji Havoca. Również system autonomii jest zgodny z istniejącymi platformami Milrem, co gwarantuje kompatybilność i skalowalność w szerokim zakresie autonomicznych rozwiązań.

Milrem Robotics, Havoc 8x8 rcv, UGV, IDEX 2025
Wizualizacja jednej z możliwych wersji pojazdu Havoc 8x8 RCV, w tym przypadku wykorzystanego jako nośnik systemu minowania narzutowego.
Autor. Milrem Robotics

Ważący ok. 15 ton, a więc znacznie mniej niż konwencjonalne pojazdy załogowe, estoński „mały czołg” cechuje się wysoką mobilnością w terenie, wynikająca z zastosowanego układu napędowego, w którym elektryczne silniki zapewniające maksymalny moment obrotowy „od zera” napędzają osiem kół. Dzięki temu Havoc może osiągnąć maksymalną prędkość na drodze utwardzonej wynoszącą 110 km/h, a w terenie - 50 km/h. Jeśli chodzi o możliwości pokonywania terenu, to estoński pojazd charakteryzuje się zdolnością do pokonywania wzniesień o nachyleniu podłużnym 60% i poprzecznym 40%, brodzeniu do głębokości 1 m. Minimalny prześwit wynosi 440 mm, z kolei wymiary platformy/podwozia to 6,8 m długości, 2,8 m wysokości i 2,7 m szerokości. Dodatkowo pojazd może obracać się w okół własnej osi jak nowoczesny czołg co radykalnie zmniejsza promień skrętu i zapewnia optymalną zwrotność w różnych warunkach terenowych, czy na obszarach zabudowanych.

    Co ciekawe Havoc 8x8 RCCV otrzymał także ochronę balistyczną na poziomie STANAG 4569 (L4), przed odłamkami artyleryjskimi - STANAG 4569 (L4) oraz minami STANAG 4569 (L1). Nowy bezzałogowy pojazd lądowy Milrem Robotics to ciekawa oferta dla państw, które obecnie poszukują możliwości większego nasycenia sił zbrojnych tego typu konstrukcjami umożliwiającymi realizację zadań do tej pory dedykowanych załogowym pojazdom.

    Havoc, Milrem Robotics, Idex 2025, ugv, bpl, pojazd bezzałogowy, wyrzutnia
    Bezzałogowa platforma Havoc 8x8 RCV może też pełnić rolę mobilnej wyrzutni, np. dronów uderzeniowych, czy kierowanych pocisków przeciwpancernych.
    Autor. Milrem Robotics

    Umowa z Hanwha Aerospace

    Debiutowi zrobotyzowanego pojazdu bojowego Havoc 8×8 na targach IDEX 2025 towarzyszy podpisanie protokołu ustaleń (MoU) z Hanwha Aerospace Co., Ltd. jej celem ma być współpraca nad rozwojem i globalnym marketingiem bezzałogowych platform lądowych (RCV) i innych systemów robotyki naziemnej. W ramach tego partnerstwa obie firmy będą współpracować w celu opracowania gąsienicowych pojazdów bezzałogowych/zrobotyzowanych, aby spełnić wymagania przyszłych użytkowników. Łącząc swoje doświadczenie i wiedzę, obie firmy dążą do zwiększenia możliwości tego typu konstrukcji w zakresie skutecznego wspierania jednostek zmechanizowanych. Ponadto Milrem Robotics i Hanwha Aerospace będą wspólnie realizować globalne kampanie marketingowe w celu promowania bezzałogowych rozwiązań lądowych. Wykorzystując swoje sieci i wiedzę rynkową, obie firmy będą pracować nad rozszerzeniem zasięgu i promocją swoich zaawansowanych rozwiązań robotycznych na rynkach międzynarodowych.

    Reklama

    CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

    Reklama

    Komentarze

      Reklama