Przemysł Zbrojeniowy

Francuzi kupują "rakietowy" okręt podwodny

Konwencjonalna wersja okrętu typu Barracuda - Shortfin Barracuda. Fot. Naval Group
Konwencjonalna wersja okrętu typu Barracuda - Shortfin Barracuda. Fot. Naval Group

Ministerstwo obrony Francji potwierdziło zamówienie na kolejny już, piąty okręt podwodny typu Barracuda. Jednostka będzie wyposażona między innymi w pociski manewrujące NCM/MdCN. Taki sam zestaw uzbrojenia, jaki otrzymają Barracudy, jest przez Francuzów proponowany Polsce wraz z jednostkami Scorpène w programie okrętu podwodnego nowego typu Orka.

Zgodnie z komunikatem resortu obrony Francji, na początku maja resort podjął decyzje w sprawie dwóch dużych programów zbrojeniowych. Pierwszym jest modernizacja śmigłowców szturmowych Tiger do standardu Mk 3. Drugim natomiast jest zamówienie piątego z sześciu planowanych atomowych okrętów podwodnych typu Barracuda.

Szefowa resortu obrony Francji Florence Parly zwróciła uwagę, że realizacja programu okrętu podwodnego pozwala na zwiększenie zdolności uderzeniowych oraz lepsze wykorzystanie sił specjalnych. W oficjalnym komunikacie resortu obrony Francji przypomina się, że cztery pierwsze jednostki zostaną zgodnie z planem dostarczone do końca okresu planowania rozwoju sił zbrojnych w latach 2019-2025, pozwalając tym samym na stopniowe wycofywanie jednostek typu Rubis.

Francuzi posiadają obecnie sześć uderzeniowych atomowych okrętów podwodnych typu Rubis, i zamierzają je zastąpić taką samą liczbą jednostek nowej generacji. Decyzja o zamówieniu kolejnego okrętu jest potwierdzeniem determinacji do realizacji programu okrętów podwodnych, będącego priorytetem francuskiego resortu obrony. La Tribune pisze, że kontrakt na ostatni, szósty okręt spodziewany jest w 2019 roku. Z kolei dostawa pierwszego jest opóźniona – planowano ją w 2017 roku, obecnie przewiduje się jej realizację na rok 2020.

Nowe francuskie uderzeniowe okręty podwodne będą uzbrojone między innymi w pociski manewrujące typu MdCN/NCM, pozwalające na zwalczanie celów lądowych na odległościach znacznie ponad 1000 km. W kwietniu 2018 roku rakiety tego typu zostały po raz pierwszy użyte bojowo w Syrii, odpalono je z fregaty FREMM. Oprócz tego Barracudy będą wykorzystywać także pociski przeciwokrętowe SM39 Exocet i ciężkie torpedy F21.

Taki sam zestaw uzbrojenia jest proponowany przez Francuzów Polsce wraz z okrętami podwodnymi Scorpène, w programie okrętu podwodnego Orka. Na niedawnym spotkaniu z polskimi dziennikarzami kontradmirał Didier Maleterre, odpowiedzialny za relacje międzynarodowe w Marine Nationale, stwierdził: „okręt który Wam proponujemy, będzie miał praktycznie te same zdolności bojowe jak Barracuda, ponieważ będzie posiadał takie samo uzbrojenie: SM-39 Exocet - rakiety przeciwokrętowe, F21 ciężkie torpedy, MdCN rakiety manewrujące. To oznacza, że Polska będzie posiadała najsilniej uzbrojony okręt o napędzie diesel-elektrycznym spośród wszystkich krajów NATO”.

Przedstawiciele francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia potwierdzili ofertę pocisków NCM dla Polski zaznaczając, że są proponowane wyłącznie wraz z okrętami podwodnymi Scorpène. Z kolei Australia zdecydowała się na zakup dwunastu konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Shortfin Barracuda 1A, opracowanych przez koncern Naval Group w oparciu o rozwiązania okrętów budowanych dla francuskiej marynarki wojennej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.