Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francuski przemysł przyspieszy produkcję pojazdów opancerzonych

Francuski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy EBRC Jaguar.
Francuski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy EBRC Jaguar.
Autor. Régiment d'infanterie-chars de marine/X

Koncern KNDS France zamierza zwiększyć produkcję pojazdów opancerzonych Griffon oraz bojowych wozów rozpoznawczych EBRC Jaguar. Do końca roku oddanych do francuskiej armii ma być odpowiednio 725 i 90 sztuk od momentu podpisania kontraktu.

Informacja podana przez KNDS France nie podaje wprost o jakim zwiększeniu mocy produkcyjnych mowa. W roku ubiegłym przekazał on do francuskiej armii pojazdów, odpowiednio 123 Gryfów i 22 Jaguarów. Paryż swoje potrzeby dotychczas określił na 300 bojowych wozów piechoty Jaguar (dotychczas zamówiono 150 sztuk) oraz nawet 2080 pojazdów rodziny Griffon (dotychczas zamówiono 909 sztuk), które chce pozyskać do 2033 roku. Zamówienia realizowane w ramach programu Scorpion, mają pozwolić na ujednolicenie floty posiadanych pojazdów we francuskiej armii. Obok tego realizowane będzie zamówienie belgijskie opiewające na 60 Jaguarów i 382 Gryfy (te będą montowane w Belgii). Oba typy pojazdów chce także kupić Luksemburg, którego zamówienie może dotyczyć odpowiednio 38 i 16 sztuk.

Zwiększenie mocy produkcyjnych przez KNDS France oznacza nie tylko najpewniej przyspieszenie realizacji dotychczas podpisanych kontraktów, ale także możliwość zwiększenia ich zakresu względem liczby dostarczanych wozów. Dotyczy to zarówno Belgii, jak i Francji, które będą mogły tym samym nie tylko wymienić 1:1 stare pojazdy, ale także zwiększyć swoje stany liczbowe. Poprawa wydajności oznacza także większe możliwości eksportowe dla Gryfów i Jaguarów, które mogłyby tym samym być promowane dla dotychczasowych użytkowników francuskiego uzbrojenia jak transportery VAB i bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10RC. Przykładem takiego kraju może być Maroko, Katar lub Kamerun.

Czytaj też

EBRC Jaguar (fr. Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) to francuski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy opracowany zaprojektowany i produkowany przez konsorcjum koncernów Nexter Systems, Thales oraz Arquus (dawnej Renault Trucks Defense). Dzięki połączeniu mobilności z bardzo silnym uzbrojeniem EBRC Jaguar może z powodzeniem prowadzić rozpoznanie w różnych warunkach, a także wspierać ogniowo kołowe transportery opancerzone VBMR Griffon. Mają one zastąpić we francuskiej armii pojazdy AMX-10 RC, ERC 90 Sagaie oraz VAB Mephisto (niszczyciel czołgów uzbrojony w wyrzutnie ppk HOT).

Reklama

Uzbrojenie Jaguara stanowi umiejscowiona w załogowej wieży armata automatyczna CTA International CT40 zasilana amunicją teleskopową kal. 40 mm sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP. Dodatkowo na wieży może być zamontowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Opancerzenie bazowe zapewnia odporność na poziomie 4 według STANAG 4569A, czyli pełną ochronę przed bronią małokalibrową. Napęd o mocy 500 KM przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 90 km/h i zasięg operacyjny ponad 800 km.

EBRC Jaguar.
EBRC Jaguar.
Autor. KNDS Nexter/X

VBMR Griffon (fr. Véhicule Blindé Multi Rôles) to wielozadaniowy kołowy transporter opancerzony, który w podstawowym wariancie służy do przewozu ośmioosobowej drużyny piechoty wyposażonej we francuski system żołnierza przyszłości FÉLIN (fr. Fantassin à équipements et liaisons intégrés). Załoga pojazdu składa się z dowódcy i kierowcy. Uzbrojeniem transportera jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Hornet montowany po prawej stronie przedziału załogi. ZSMU może być wyposażony w uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm, a także wyrzutnie granatów dymnych typu Galix. Masa bojowa pojazdu wynosi 24,5 tony, a prędkość maksymalna 90 km/h.

VBMR Griffon.
VBMR Griffon.
Autor. KNDS France
Reklama

Komentarze (6)

  1. Wuc Naczelny

    Oni będą mieli ok 300VBCI (ospowiednik rosomakia z 30mm - tyle co my mamy) 900 gryfonów (odpowiednick naszych 400 rosomaków transportowych i specjalnych) i 300 jaguarów (odpowiednik naszych rosomaków be z załogi) I wszystkie ich wozy mają optykę niemal jak nasz bóbr. W krtkim czasie będą potęgą, za ok 2-3 lata, z armią nei mneijszą od naszj, za wyjątkiem czołgów.

  2. Wuc Naczelny

    Griffony to jest to czego nam brak w dużej ilości. De facto nei mamy klasycznych transporterów opancerzonych z dobrymi zagłuszarkami, wykrywaniem ostrzału, na bazie ciężarówki, tylko znacznie droższe rosomaki do wojny takiej bardziej afgańskiej. A nam potrzeba coś do szybkiego tłumienia prowokacji, dywersyjnych ataków, i wsparcia tego całego jaśnie rosomactwa ale za ćwierć ceny.

  3. Wuc Naczelny

    To jest ogłoszenei fejkowe, chodzi o to że odchodząca lewica chce sobie zaliczyć 80% dostawy produkcji gryfonów, żeby prawoicy zostało propagandowo tylko 20%. Prawda jest taka że co najwyżej dostarczą podwozia, bez wyposażenia, a to kosztuje tyle co dwie ciężarówki każdy.

  4. Wuc Naczelny

    To ogłoszeni to śąciema. Termin dostawy na 900 sztuk maj na 2035 a tu nagle myk dostarczą wszystkie w tym roku? Raczej obstawiam że jakiś lewacki francuski minister nie ogarnia i snuje ściemę.

  5. szczebelek

    Planują 300 bewupów Idealnie by powiedzieć, że nie mają sprzętu na wsparcie wschodniej flanki...

    1. Pucin:)

      @szczebelek - nie w tym rzecz wiele armii ma podział na tzw. ciężkie i lekkie jednostki. Ciężkie to czołgi + bwp (zmech), średnio-ciężkie to czołgi + KTO (zmot) oraz lekkie całkowicie tylko na transporterach kołowych lub tylko na transporterach gąsienicowych (taki lekki zmot) + WWO. Proporcie jakie i ile jednostek ma dana armia jest uwarunkowane od doktryny wojennej danej armii kształtowanej na dany moment i owszem od kasy. Takie tam widzi misie generałów i ministra finansów. czasem nic to nie ma z realnym zagrożeniem i siła danej armii. Poza tym cały zachód stawia na lotnictwo które ma torować drogę wojskom lądowym. To w krótkim uproszczeniu.

    2. Zbrozło

      Francuskie wsparcie dla wschodniej flanki jest drugie po Amerykańskim mały mądralo

    3. Orthodoks

      To błąd, to nie są bewupy.

  6. Zygazyg

    Ponad 700 sztuk w rok? To nie jest „typo”?

Reklama