Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2022: Izraelski bezzałogowy wóz z aktywnym pancerzem

Zrobotyzowany pojazd bojowy ROBUST od Elbit System
Zrobotyzowany pojazd bojowy ROBUST od Elbit System
Autor. Defence24

Podczas targów Eurosatory 2022 odbyła się premiera w pełni bezzałogowego pojazdu bojowego od izraelskiego Elbit Systems, pojazd ten został wyposażony m.in. w armatę automatyczną 30 mm i system ochrony aktywnej „Iron Fist”.

Reklama

eurosatory 2022

Reklama

Zrobotyzowany pojazd bojowy został zaprezentowany w pawilonie Elbit Systems, na Salonie Obrony i Bezpieczeństwa Eurosatory 2022 w Paryżu. W dniu premiery izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło rozpoczęcie testów tego naziemnego bezzałogowca. Został on opracowany we współpracy przez Dyrekcję Badań i Rozwoju Obrony (DDR&D), Dyrekcję ds. Czołgów i Transporterów Opancerzonych oraz izraelskie firmy zbrojeniowe m.in. Elbit Systems.

Czytaj też

Pojazd (M-RCV) zawiera nową platformę bezzałogową typu BLR-2 firmy BL, autonomiczną wieżę 30 mm opracowaną przez Dyrekcję Czołgów i KTO dla transportera opancerzonego „Eitan", system ochrony aktywnej „Iron Fist", systemy kierowania ogniem i zarządzania misją, i zrobotyzowany zestaw autonomiczny, jako dodatek do systemów świadomości sytuacyjnej. Pojazd zawiera również drona z kapsułą do misji rozpoznawczych oraz zestaw pasywnego wykrywania opracowany przez Elbit Systems i Foresight. Demonstrator technologiczny, kierowany przez DDR&D Ministerstwa Obrony oraz Dyrekcję ds. Czołgów i Transporterów Opancerzonych, integruje szereg najnowocześniejszych technologii, w tym zaawansowane możliwości manewrowania, zdolność do przenoszenia ciężkich i zróżnicowanych ładunków misyjnych oraz wbudowany system do transportu i sterowania innymi bezzałogowymi pojazdami.

Reklama

Czytaj też

Pojazd będzie również wyposażony w szeroką gamę przyrządów obserwacyjnych i wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Możliwości M-RCV obejmują wysoce autonomiczne zdolności rozpoznawcze w każdych warunkach terenowych. Działa w dzień i w nocy we wszystkich warunkach pogodowych, kładąc nacisk na efektywność operacyjną, prostotę, minimalną interwencję operatora i integrację z innymi pojazdami bezzałogowymi.

Czytaj też

System został opracowany w ramach koncepcji autonomicznego pola bitwy prowadzonej w DDR&D we współpracy z Dyrekcją Czołgów i APC, wdrażając otwartą architekturę do integracji przyszłych możliwości i integracji robota wraz z innymi narzędziami i możliwościami. System jest wspólnym produktem wieloletnich inwestycji DDR&D oraz Dyrekcji ds. Zbiorników i KTO i ma rozpocząć testy w terenie w 2023 r. w reprezentatywnych scenariuszach.

YouTube cover video
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. mejixe

    Mamy możliwości robić takie coś u nas. Jest dostępna polska nowa wieża zdalnie sterowana. Są wszystkie klocki, wystarczy złożyć je w całość i nie dać się oszukać tej samej nacji, jak przy dronach z izraela czy Spike z izraela.

  2. LMed

    Temat samograj. Tylko, czy nie nazbyt ambitny dla nadwiślańskiej nacji?