Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2022: Kołowy BWP z Turcji w dwóch odsłonach

Kołowy bojowy wóz piechoty Arma 8x8 z systemem wieżowym Mizrak 30
Kołowy bojowy wóz piechoty Arma 8x8 z systemem wieżowym Mizrak 30
Autor. Defence24

Podczas największych targów zbrojeniowych w Europie Eurosatory 2022 prezentowany jest turecki kołowy transporter opancerzony w wersji bojowego wozu piechoty w dwóch wariantach, w odmianach 6x6 i 8x8.

Reklama

ARMA to rodzina modułowych, kołowych pojazdów opancerzonych w różnych wariantach, która pozwala na integrację różnego rodzaju wyposażenia misji i systemów uzbrojenia. Pozwala to na dużą elastyczność w kontekście prowadzenia działań na różnych teatrach działań, i upraszcza logistykę dzięki zastosowaniu tego samego podwozia dla wielu typów pojazdów. Na targach Eursatory 2022 zostały zaprezentowane dwa warianty tego kołowego transportera opancerzonego. Pierwszy z nich przedstawiony został jako kołowy bojowy wóz piechoty 8x8 z systemem wieżowym Mizrak-30.

Reklama

Czytaj też

Reklama

MIZRAK-30 to bezzałogowy system wieżowy przeznaczony dla różnego rodzaju pojazdów opancerzonych, zarządzany przez działonowego i dowódcę znajdujących się wewnątrz pojazdu. MIZRAK jest wyposażony w armatę automatyczną kalibru 30 mm z podwójnym podajnikiem amunicji i sprzężony z nią karabin maszynowy 7,62 mm. Podwójny podajnik amunicji pozwala na szybką zmianę typu używanej amunicji, w zależności od celu, do jakiego prowadzone jest strzelanie. MIZRAK-30 może strzelać wszystkimi rodzajami amunicji 30X173 mm NATO, w tym amunicją przeciwpancerną i odłamkowo-burzącą. System uzbrojenia może zostać przeładowany wewnątrz wozu, co jest jego dużą zaletą. Wieża ta wyposażona jest w najnowszej generacji cyfrowy system kierowania ogniem, posiadający niezależne dwuosiowe, stabilizowane celowniki dowódcy i działonowego z najwyższej jakości chłodzoną kamerą termowizyjną, kamerą CCD, dalmierzem laserowym i czujnikiem meteorologicznym ze zintegrowanym GPS. Wieżyczka posiada wbudowaną funkcję śledzenia celu.

Arma 6x6 z systemem wieżowym Mizrak-25
Arma 6x6 z systemem wieżowym Mizrak-25
Autor. Defence24

Drugi z ukazanych wariantów to wersja 6x6 z innym systemem wieżowym, wyposażonym w 25 mm armatę automatyczną i sprzężony z nią karabin maszynowy. Posiada tą samą jednostkę napędową w postaci chłodzonego wodą silnika turbodieselowskiego o mocy 450 KM, zapewniającego wozowi stosunek mocy do masy na poziomie 24,3 KM/tonę. Pozwala mu to na rozwinięcie prędkości nawet 105 km/h.

Niezależny system zawieszenia wzbogacony o opony Run Flat, wbudowany centralny system pompowania opon (CTIS) i system zapobiegający blokowaniu się hamulców (ABS) poprawia mobilność i komfort jazdy nawet w trudnym terenie. Mobilność pojazdu dodatkowo zwiększają podłużne i poprzeczne blokady mechanizmów różnicowych oraz wysoki stosunek mocy do masy w połączeniu z dużym prześwitem i kątami natarcia/zejścia.

Czytaj też

ARMA jest dostępna w różnych konfiguracjach misji, takich jak transporter opancerzony, bojowy wóz piechoty, wóz wsparcia ogniowego, samobieżny moździerz, stanowisko dowodzenia, wóz sanitarny, wóz rozpoznania skażeń, wóz rozpoznawczy czy wóz zabezpieczenia technicznego. Arma 8x8 służy jako podwozie w kołowym bojowym wozie piechoty Rabdan, którego Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły obecnie 400 egzemplarzy , a docelowa liczba maszyn tego typuw armii tego państwa ma wyniesć 700. Co warte podkreślenia, jako system wieżowy w tym pojeździe wybrano wieżę z rosyjskiego gąsienicowego bojowego wozu piechoty BMP-3.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    Szkoda, że PGZ nie chce opracować samodzielnie KTO tylko zda się na Koreańczyków.

Reklama