Geopolityka

Emiraty i Turcja coraz bliżej "resetu"?

Fot. UAE Embassy in ANK/Twitter
Fot. UAE Embassy in ANK/Twitter

W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania Mohammed bin Zayed ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem – jak informują źródła Middle East Eye. Ma to być pierwsze spotkanie dwóch tak ważnych przedstawicieli tych krajów od 10 lat.

Spotkanie Mohammeda bin Zayeda ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem ma odbyć się 24 listopada, według informacji dwóch urzędników tureckich na których powołuje się Middle East Eye. Poprawa stosunków między dwoma krajami została zapoczątkowana w zeszłym roku, wtedy to turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu odbył rozmowę telefoniczną ze swoim odpowiednikiem Abdullahem bin Zayedem z ZEA. Podczas rozmowy obaj ministrowie wymienili listy gratulacyjne z okazji świętego miesiąca Ramadan.

W sierpniu bieżącego roku nastąpiła seria spotkań i rozmów przedstawicieli Tureckich i ZEA. 18 sierpnia prezydent Turcji odbył spotkanie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Tahnounem bin Zayedem al-Nahyanem. Na spotkaniu omawiano kwestię inwestycji w Turcji przez ZEA. Wtedy to źródła Middle East Eye informowały o inwestycjach wartych 10 miliardów dolarów lub nawet jeszcze wyższych szacowanych na dziesiątki miliardów dolarów. Prezydent Erdogan powiedział wtedy, że obydwa kraje poczyniły pewne postępy we wzajemnych kontaktach i jest otwarty na spotkanie z księciem koronnym Abu Zabi Mohammedem bin Zayedem. 30 sierpnia prezydent Erdogan i Abu Zabi Mohammed bin Zayed rozmawiali przez telefon. Podczas tej rozmowy obaj przywódcy omówili sposoby poprawy stosunków dwustronnych oraz poruszyli kwestię polityczne w regionie i międzynarodowe swoich państw.

Według agencji Reutersa obaj przywódcy 24 listopada będą rozmawiać o stosunkach dwustronnych, handlu, rozwoju regionalnym i inwestycjach, jak mówi jeden z tureckich urzędników, na którego powołuje się agencja. Według nich wizyta Mohammed bin Zayed Al Nahyan ma się „przyczynić się do poprawy więzi” między dwoma krajami i być "początkiem nowej ery" po latach wrogości - jak mówi urzędnik. Middle East Eye informuje, że rośnie zainteresowanie ZEA tureckimi firmami zbrojeniowymi, które w ostatnich latach rozwinęły swoje zdolności produkcyjne. Mówi się też o zainteresowaniu przez to państwo opieką zdrowotną, kwestiami w zakresie technologii finansowych i innymi branżami w Turcji, w które ZEA chcą zainwestować.

Ostanie lata były dla obydwu krajów trudnymi relacjami. W zeszłym roku Turcja oskarżyła ZEA o wprowadzenie chaosu na Bliskim Wschodzie poprzez interwencje w Libii, gdzie oba państwa poparły przeciwne strony w libijskiej wojnie domowej oraz zaangażowanie w konflikt w Jemenie, podczas gdy ZEA skrytykowały tureckie działania wojskowe w Syrii. Stosunki między Ankarą a Abu Zabi nadszarpnął także kryzys dyplomatyczny, który w 2017 roku doprowadził do izolacji Kataru przez ZEA. Turcja była wówczas jednym z nielicznych krajów obok Iranu, które wspierały Katar, wzmacniając swoje relacje z Doha i zapewniając możliwość zbudowania tureckiej bazy wojskowej w tym kraju.

W zeszłym roku Erdogan zagroził zerwaniem stosunków dyplomatycznych z ZEA po tym, jak Emiraty zdecydowały się na normalizację stosunków z Izraelem. Ankara oskarżała ZEA, że finansowały zamach stanu w Turcji w 2016 roku oraz że ZEA podkopywały tureckie interesy w Libii. Dlatego obydwa kraje, skupiły się najpierw na poprawie relacji w obszarze gospodarki i dążeniu do deeskalacji konfliktów od pewnego czasu. Turcja prowadzi rozmowy z ZEA w sprawie inwestycji w sektor energetyczny. Zjednoczone Emiraty Arabskie zaś dążą do głębszych powiązań handlowych i gospodarczych z Turcją.

image
Reklama

Komentarze