Reklama

Technologie

Elektroniczna ekspansja Grupy WB

Pulpit operatora systemu nadzoru bazującego na detektorach sejsmicznych, opracowanego przez MindMade. Fot. M. Dura.
Pulpit operatora systemu nadzoru bazującego na detektorach sejsmicznych, opracowanego przez MindMade. Fot. M. Dura.

Do Grupy WB dołączyła spółka 3City Electronics, firma technologiczna założona przez absolwentów Politechniki Gdańskiej. Grupa WB podkreśla, że jest to krok w kierunku rozwinięcia kompetencji na rynkach cywilnych, w tym z wykorzystaniem technologii wojskowych.

W dniu 11 października została podpisana umowa objęcia 76,3 % akcji gdańskiej spółki przez firmę Mindmade sp. z o.o., która w Grupie WB odpowiada za rozwój rozwiązań dla systemów: sieciocentrycznej wymiany danych w ogólnopolskiej bezprzewodowej łączności mobilnej, systemów bezpiecznej komunikacji M2M, integracji łączności głosowej służb oraz  ochrony perymetrycznej.

W wydanym komunikacie podkreśla się, że innowacyjnej trójmiejskiej spółki w skład grupy kapitałowej WB jest kontynuacją przyjętej strategii rozwoju biznesu, polegającą na zwiększeniu synergii kompetencji poszczególnych spółek tworzących największą polską grupę kapitałową technologii obronnych i przemysłowych. Prezes Grupy Piotr Wojciechowski zwrócił uwagę, że akwizycja spółki jest elementem rozwoju Grupy WB na rynkach cywilnych.

Wciąż rozwijamy kompetencje na rynkach cywilnych, dlatego bardzo cieszy nas fakt dołączenia do Grupy spółki 3City Electronics. Inwestowanie w obiecujące i nowatorskie polskie firmy technologiczne a następnie wzmacnianie ich pozycji na rynkach międzynarodowych jest przykładem realizacji,  idei patriotyzmu gospodarczego w praktyce. Dołączenie młodej, prężnej, inżynierskiej spółki stanowić będzie zastrzyk nowych kompetencji, pomysłów i energii dla rozwoju całej Grupy, w szczególności w jej działaniach w obszarze elektroniki

Prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski

To również kolejny krok Grupy WB w kierunku wykorzystania technologii zdobytych w programach wojskowych na rynkach cywilnych. Działająca od 2013 roku spółka 3City Electronics jest certyfikowanym partnerem światowych producentów elektroniki i dostawców technologii: Intel, Kontron, Legic. Posiada kompetencje z zakresu projektowania oprogramowania, produkcji i testowania urządzeń elektronicznych. Swoje rozwiązania tworzy od koncepcji po etap dostarczania gotowego do użycia produktu. Inżynierowie 3City Electronics specjalizują się w tworzeniu wyrafinowanych platform procesorowych i pomimo tylko 5-letniej historii firmy w portfolio mają ponad 40 zaawansowanych technologicznie projektów wykonanych dla klientów z całego świata.

Prezes Mindmade Roman Musiał potwierdził również, że druga w tym roku transakcja, jest - oprócz spełniania celów biznesowych - także realizacją misji Grupy WB którą jest także wspieranie polskim kapitałem powstałych rozwiązań technologicznych i produktowych w zespołach, firmach  założonych przez polskich inżynierów. Pierwszą podobną transakcją Mindmade w br. było nabycie na przełomie czerwca i lipca br. spółki Polcam, zajmującej się produkcją zaawansowanych systemów wideorejestratorów, systemów służących do pomiaru prędkości i automatycznego mandatowania.

WB Group to rozwijająca się polska grupa technologiczna, tworząca innowacyjne produkty na rynki wojskowe i cywilne. Obok Mindmade w jej skład wchodzą między innymi: WB Electronics, Arex, Flytronic, Radmor, WBE Technologies, WB America i właśnie Polcam. Jeśli chodzi o produkty wojskowe, grupa jest najbardziej znana z dostarczania systemów łączności, kierowania ogniem i zarządzania polem walki, jak i bezzałogowych systemów powietrznych.

Przykładowo, moduł kierowania ogniem Topaz jest używany w co najmniej kilkuset środkach artyleryjskich Sił Zbrojnych RP - zarówno modernizowanych, jak i nowo wprowadzanych, a system łączności wewnętrznej Fonet - oprócz wykorzystania w co najmniej kilku krajach europejskich, w tym w Polsce czy Szwecji - jest także produkowany na licencji w USA przez Harrisa, i stanowi wyposażenie systemów łączności wewnętrznej KTO Stryker czy pojazdów wielozadaniowych JLTV. Bezzałogowce Grupy WB, w tym systemy amunicji krążacej Warmate, są używane m.in. w Polsce i na Ukrainie, a nowa wersja Warmate 2 powstała we współpracy z przedsiębiorstwem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W listopadzie ubiegłego roku Polski Fundusz Rozwoju objął udziały w spółce WB Electronics za kwotę ponad 120 mln zł. Niedawno z kolei do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód dostarczono opracowane we współpracy Rosomak SA i Grupy WB wozy dowodzenia.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. przyjaciel

    Tak też życzę więcej umów z MON więcej wysiłku w technikę i rozwój produktów oraz mniej wytrysków bo można zagłaskać tematy itp., itd.

  2. życzliwy

    W dobrej wierze życzę firmie aby doniesienia marketingowo-medialne były w większym stopniu skorelowane z bieżącymi osiągnięciami biznesowo-technicznymi itd. - pozdrawiam mocno

  3. Czekający z utęsknieniem

    @oficer jacy to eksperci podziel sië swoją wstrząsającą wiedzą. Licencje na Foneta kupili amerykanie i żydzi. Warmate ukraińcy przetestowali w donbasie. Czekam z niecierpliwościa na kolejne twoje informacje. WB juz dzisiaj zatrudnia ok.500 inż. Jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm w tej części świata.

  4. oficer

    Czy to prawda co się często słyszy od znawców przedmiotu i użytkowników ww. sprzętu, że np. Warmate jest rozwiązaniem niedopracowanym, ma problemy w trafianie w cele oraz z łącznością itd., natomiast Fonet jest nieperspektywiczny, np. przy jego wykorzystaniu nie w pełni można wykorzystać technologię IP (przez co m.in. blokuje on możliwości transmisyjne radiostacji Harris w dużej ilości wykorzystywanych w wojsku), a Topaz jest zdecydowanie za słabo rozwijany?

  5. Jo

    Gdzie tu "ekspansja", gdzie ją widać i czuć poza medialnymi doniesieniami?