Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2018: Sprawdzony Topaz i mniej tradycyjna Stokrotka

System rakietowy ZRN-01 „Stokrotka” oraz zautomatyzowany zestaw ZU-23-2 wyposażone w pakiet modernizacji oznaczony jako ARM-28. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
System rakietowy ZRN-01 „Stokrotka” oraz zautomatyzowany zestaw ZU-23-2 wyposażone w pakiet modernizacji oznaczony jako ARM-28. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Grupa WB prezentuje podczas MSPO szeroką gamę swoich produktów, wśród których szczególną uwagę wzbudził m.in. zautomatyzowany system wsparcia dowodzenia Topaz nowej generacji. Natomiast na ekspozycji zewnętrznej można zobaczyć system rakietowy ZRN-01 „Stokrotka” oraz zautomatyzowany zestaw ZU-23-2 wyposażone w pakiet modernizacji oznaczony jako ARM-28.

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Modułowy system dowodzenia

Rozwijanym regularnie kierunkiem działań Grupy WB jest zautomatyzowany system kierowania ogniem Topaz, który obecnie wyewoluował w kompleksowe rozwiązanie przeznaczone do łączności, wsparcia dowodzenia i kierowania ogniem. Topaz jest wykorzystywany w polskich siłach zbrojnych oraz przez użytkowników zagranicznych. W toku rozwoju wyposażono Topaz w szereg rozwiązań i protokołów interpretacyjnych zgodnych ze standardem NATO, umożliwiających skuteczne pozyskiwanie i dystrybucję danych.

image
Zautomatyzowany system kierowania ogniem Topaz. Fot. Juliusz Sabak

Powstało rozwiązanie posiada możliwość skalowania i modułową budowę, pozwalającą na adaptację do różnych zadań. Doświadczenia z integracji z różnorodnymi środkami łączności radiowej światowych producentów (KF, UKF, UHF, satelita) zapewnia Topazowi możliwość współdziałania z różnorodnymi systemami. Oferta obejmuje zarówno warianty przeznaczone do wsparcia dowodzenia, kierowania ogniem artylerii, analizę danych rozpoznawczych ale również dokonania precyzyjnego ataku na wykryte cele za pomocą znajdujących się w powietrzu systemów amunicji krążącej np. Warmate.

Precyzja i siła ognia

Oferta Grupy WB obejmuje również środki ogniowe o nieco bardziej klasycznej konstrukcji niż amunicja krążąca, ale korzystające z doświadczeń uzyskanych w ramach pracy nad tego typu systemami. Jest wśród nich m. in. zdwojone działko przeciwlotnicze ZU-23-2 kalibru 23 mm wyposażone w pakiet modernizacji oznaczony jako ARM-28. Jest to wyposażenie elektryczne i optoelektroniczne zapewniające automatyzację działania zestawu przeciwlotniczego. W skład pakietu wchodzą nie tylko układy sterujące i napędowe obrotu i elewacji armat, ale również cyfrowy celownik, który znacznie zwiększa precyzję prowadzonego ognia. Zaletą modernizacji jest jej modułowość, co umożliwia łatwą i szybką integrację na armatach ZU-23-2.

Mniej tradycyjnym rozwiązaniem jest system rakietowy ZRN-01 „Stokrotka”, który swoją premierę miał na ubiegłorocznym MSPO. „Stokrotka” stanowi połączenie systemu kierowania ogniem Topaz z WB Group i dwóch dwudziestostrzałowych wyrzutni rakiet 80 mm ukraińskiej firmy Artem, należącej do koncernu Ukroboronprom. Całość została umieszczona na podwoziu STAR 266M2 w układzie 6×6 i wyposażona w optoelektroniczny i radarowy system wykrywania celów. Dzięki programowanej głowicy system może zwalczać nie tylko skupiska piechoty, artylerię, czy lekko opancerzone pojazdy, ale również poruszające się na małym pułapie bezzałogowce lub śmigłowce w zasięgu do 4 km.

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Reklama

Komentarze (4)

  1. łuki

    sprzęt bardzo przydatny i potrzebny. Chociażby do zwalczania dronów jak wspomniano w artykule. Potrzebna jest jednak, masowa produkcja i tutaj majac informacje o kosztach Pilicy, następuje mały zonk dlaczego zu-23 jest takie drogie ? Rozumiem, że jest tam najnowocześniejsza elektronika od WB wpakowana ale i tak przy takich kosztach nic z tego nie będzie. Ciekawe czy Stokrotka była sprawdzana na Ukrainie bojowo przez ten rok

  2. żenada

    Takie skomputeryzowane i zdalne ZU-23-2 to Rosja miała ćwierć wieku temu...

  3. Pirat

    Jaki zsięg mają te 80mm?

  4. Ciekawski

    Taka Stokrotka jakby dostała system naprowadzania APK? To co?

Reklama