Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Drugi test pocisku PrSM

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Jak poinformował koncern Lockheed Martin, przeprowadzony został drugi udany test pocisku dalekiego zasięgu następnej generacji. System ten został zaprojektowany w ramach programu pocisków precyzyjnego rażenia (Precision Strike Missile — PrSM) dla U.S. Army.

Testy zostały przeprowadzone na poligonie rakietowym White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk, gdzie pocisk został wystrzelony z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej na podwoziu kołowym HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Rakieta pokonała następnie 180 kilometrów, po czym precyzyjnie uderzyła w cel.

System broni precyzyjnego rażenia ziemia-ziemia następnej generacji zapewni lepsze zdolności w zakresie atakowania, neutralizowania, osłabiania i niszczenia celów położonych w głębi pola walki. Zapewni tym samym nową zdolność rażenia na dużych odległościach jednostkom artylerii, wspierając siły na poziomie brygady, dywizji, korpusu, armii, teatru działań wojennych oraz połączonych i koalicyjnych sił.

PrSM to program nowego pocisku taktycznego, który ma uzupełnić, a w przyszłości zastąpić pociski TACMS/ATACMS na wyrzutniach MLRS i HIMARS. Pocisk PrSM ma być zdolny do zwalczania celów na dystansie ponad 400 km, w jednym kontenerze startowym mieścić się mają 2 PrSM (zamiast jednego ATACMS). Obecnie w postępowaniu na PrSM uczestniczą dwie firmy: Lockheed Martin i Raytheon.

Reklama

Komentarze (7)

 1. mentor

  ja dobrze ze poszlismy w himarsa. jeszcze tylko doprowadzic ten zakup do konca io zamawiac kolejne dywizjony.

  1. nie ma sprawy.

 2. Schetyna

  Wyrazie jak Ruskie zaatakują to z pPolskich wyrzutni HIMARS będzie można w nich walić tymi rakietami

 3. Piotr

  I to co czynią uswiadamiają ze nie ma wirusa.!!!

  1. czytelnik D24

   Ciekawe wnioski - takie nie wynikające z artykułu.

 4. AZIA

  Błaszczak wyczuł sprawę. Pewnie ma chrapkę na pocisku o większym zasięgu.

 5. magazynier

  Kim już takie produkuje.

 6. Saturator

  Polska potrzebuje kilkuset pocisków o zasięgu 1500 km. Do tego rozpoznanie. Wtedy mało kto się zdecyduje nas atakować. Głowice utajnić.

  1. QRF

   Już zacznij produkować!

  2. ryba

   ale po co? co w takim zasiegu chcesz atakowac i jaka skutecznosc trafienia uzyskac? Owszem zasieg Moskwy trzeba osiagnac ale kilkoma kulkudziesiecioma sztukami reszta max 500 czyli do najblizszego mogacego skutecznie uderzyc zgrupowania wojsk przeciwnika .

  3. menel z Łodzi

   Nie lepiej żyć w zgodzie z sąsiadami jastrzębiu?

 7. Artyleria z Torunia

  CEP 1 m na,180 km to w punkt dowodzenia

  1. A kto go ci wykryje jak nie ma

Reklama