Przemysł Zbrojeniowy

Drugi test pocisku PrSM

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Jak poinformował koncern Lockheed Martin, przeprowadzony został drugi udany test pocisku dalekiego zasięgu następnej generacji. System ten został zaprojektowany w ramach programu pocisków precyzyjnego rażenia (Precision Strike Missile — PrSM) dla U.S. Army.

Testy zostały przeprowadzone na poligonie rakietowym White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk, gdzie pocisk został wystrzelony z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej na podwoziu kołowym HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Rakieta pokonała następnie 180 kilometrów, po czym precyzyjnie uderzyła w cel.

System broni precyzyjnego rażenia ziemia-ziemia następnej generacji zapewni lepsze zdolności w zakresie atakowania, neutralizowania, osłabiania i niszczenia celów położonych w głębi pola walki. Zapewni tym samym nową zdolność rażenia na dużych odległościach jednostkom artylerii, wspierając siły na poziomie brygady, dywizji, korpusu, armii, teatru działań wojennych oraz połączonych i koalicyjnych sił.

PrSM to program nowego pocisku taktycznego, który ma uzupełnić, a w przyszłości zastąpić pociski TACMS/ATACMS na wyrzutniach MLRS i HIMARS. Pocisk PrSM ma być zdolny do zwalczania celów na dystansie ponad 400 km, w jednym kontenerze startowym mieścić się mają 2 PrSM (zamiast jednego ATACMS). Obecnie w postępowaniu na PrSM uczestniczą dwie firmy: Lockheed Martin i Raytheon.

Komentarze