Przemysł Zbrojeniowy

Dostawy rakiet BrahMos dla indyjskich Su-30 mogą ruszyć w przyszłym roku

Wizja odpalenia pocisku BrahMos przez Su-30MKI - fot. BrahMos Aerospace
Wizja odpalenia pocisku BrahMos przez Su-30MKI - fot. BrahMos Aerospace

Już w 2019 roku mogą się rozpocząć dostawy pocisków BrahMos dla indyjskich sił powietrznych - zapowiedział rzecznik przedsiębiorstwa BrahMos Aerospace Private Limited, Praveen Pathak.

BrahMos jest pociskiem samosterującym będącym rozwinięciem rosyjskiej konstrukcji 3M55 Onyks. Za jego rozwój odpowiada rosyjsko-indyjska spółka joint-venture Brah-Mos (wywodzi ona swą nazwą od rzek - indyjskiej Brahmaputry i rosyjskiej Moskwy). Pocisk może być wystrzeliwany zarówno z okrętów (podwodnych oraz nawodnych), jak i  z lądu oraz z samolotów. To właśnie o tej ostatniej wersji oznaczonej BrahMos-A mówił rzecznik potwierdzając, że dostawy mogą ruszyć już w przyszłym roku. 

Pocisk BrahMos-A wyposażony jest w dwustopniowy silnik rozpędzający go do prędkości. Separacja pocisku odbywa się przy prędkości Mach 0,5 do 0,8, po czym następuje uruchomienie napędu i rozpędzenie pocisku do prędkości przelotowej Mach 2,8-3,0. Lotnicza wersja pocisku ma masę aż 2,5 tony. Rakieta dysponuje zasięgiem 290 km przy zrzucie z maksymalnego pułapu 9000 m (minimalny pułap odpalenia: 500 m). Głowica bojowa waży 200 kg. 

Przystosowanie do przenoszenia tych rakiet wielozadaniowych myśliwców Su-30 MKI wymagało przeprowadzenia przez Hindustan Aeronautics Limited prac konstrukcyjnych, w tym przede wszystkim modyfikację kadłuba modyfikację kadłuba, tak by można było pod nim podczepić rakietę o długości 8,55 m i średnicy 0,65 m Pierwsze zmodyfikowane samoloty zaczęły trafiać do Indyjskich Sił Powietrznych w 2015 r., a pierwsza próba odpalenia miała miejsce w listopadzie ub. r. Rakieta Brahmos-A trafiła wtedy w cel morski oddalony o 280 km. Projekt zakłada przystosowanie do roli nosicieli Brahmosów-A 42 Su-30 MKI. Indie w sumie chcą pozyskać 216 rakiet tego typu.

Komentarze