Szef MON wyznaczył nowy termin przygotowania i przedstawienia raportu o stanie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych na rzecz wojska. Ma on być gotowy do końca stycznia. Wcześniejsza decyzja szefa resortu zakładała, że raport powstanie do końca 2019 r.
Szef MON Mariusz Błaszczak wydał decyzję, w której zmienił termin przygotowania i przedstawienie raportu - ma on być przedstawiony do 31 stycznia 2020 r.
Raport ma przygotować Zespół zadaniowy do oceny systemu planowania i realizacji badań naukowych oraz prac rozwojowych prowadzonych na rzecz Ministra Obrony Narodowej w resorcie obrony narodowej i poza resortem obrony narodowej. Został on powolny przez Błaszczaka decyzją z 28 października 2019 r.
Decyzja ta zakładała, że Zespół przygotuje raport i przedstawi go szefowi MON w ciągu dwóch miesięcy od daty powołania. Według tej decyzji raport powinien więc być gotowy do końca minionego roku - teraz ten termin został zmieniony.
Resort obrony jest ustawowo zobowiązany do przeznaczania minimum 2,5 proc. budżetu obronnego na badania naukowe i prace rozwojowe. W projekcie budżetu na 2020 r. zapisano na ten cel ponad 1,2 mld zł, co oznacza wzrost planowanych wydatków w stosunku do roku poprzedniego o ponad 11 proc.
Do tej pory problematyczne jednak było realizowanie zaplanowanych przez resort w tym zakresie wydatków. Wykonanie wydatków na badania i rozwój w poprzednich latach było częściowe - np. według danych Ministerstwa Finansów dotyczących realizacji wydatków budżetowych w 2018 r. na badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz MON wydano 20,8 proc. zaplanowanych środków.
Czytaj też: Dwóch oferentów w postępowaniu na mosty składane
Błaszczak powołując Zespół określił jego zadania. "Do zadań Zespołu należy dokonanie oceny obecnego systemu planowania i realizacji badań naukowych oraz prac rozwojowych prowadzonych na rzecz Ministra Obrony Narodowej w resorcie obrony narodowej i poza resortem obrony narodowej" - zapisał w decyzji z 28 października 2019 r.
Przewodniczącym zespołu powołanego przez szefa MON został Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony. Ponadto w jego skład weszli szefowie wielu instytucji podległych resortowi. Są to: Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego, Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Dyrektor Generalny, Dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego, Dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Dyrektor Departamentu Budżetowego, Dyrektor Departamentu Prawnego, Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, Szef Inspektoratu Uzbrojenia, Szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych i Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
W pracach Zespołu mogą też brać udział, z głosem doradczym, eksperci zaproszeni przez przewodniczącego - z jego inicjatywy lub na wniosek członków Zespołu.
Covax
według danych Ministerstwa Finansów dotyczących realizacji wydatków budżetowych w 2018 r. na badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz MON wydano 20,8 proc. zaplanowanych środków. A gdzie reszta kasy panie ministrze ? W zębach za ocean zawieziona ?
Krul
Wolałbyś do swoich mocodawców, do Moskwy?
Covax
Wolał bym do POLSKIEGO PRZEMYSŁU a nie amerykańskiego
Paranoid
Czyli w ciągu kilku lat setki mln MON na B+R poszło. Załóżmy, że sukces musiał się pojawić od dobrej zmiany, więc jakieś efekty - chociażby prototypy powinny być widoczne. Raport jak wszystko w MON pewnie zostanie utajniony a głupi lud dostanie tylko zwrotkę, że jest dobrze idziemy dalej. Można sobie zadać pytanie dlaczego w PL pomimo niebywałych środków na B+R/innowacje, innowacyjność gospodarki się nie poprawia? Kto miał trochę styczność z wytworami polskiej nauki i realnością/gotowością do wdrożeń zrozumie o co mi chodzi ....
wyjechany
plan MITTELEUROPA Niemiec, przegrana totalnie II wojna swiatowa, calkowite zwasalizowanie panstwa polskiego przez ZSRR ,pozniej przez Rosje i Niemcy, teraz USA i Izrael. Dlatego.
mko
Czas to ruszyć
asf
No to czekamy. Mam nadzieję, że raport będzie upubliczniony.
Szyszka
i to jest krok we właściwym kierunku.
Dar 12
Pieniądze na badania muszą się co roku zwiększać bez względu na budżet państwa . Badania strategiczne dla obronność państwa powinny być rosnące, nie można oszczędzać na przyszłość .
Zawisza_Zielony
Czyli ludzie którzy na codzień z pracami badawczo-rozwojowymi styczności nie mają. Papier wszystko przyjmie...