Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Do czego przygotowuje się Turcja? Ankara ogłasza rekordowo wysoki budżet obronny

Minister Obrony Narodowej Yaşar Güler oraz Minister Przemysłu i Technologii Mehmet Fatih Kacır wzięli udział w otwarciu Targów SAHA EXPO w Stambule, gdzie zaprezentowano produkty tureckiego przemysłu obronnego.
Minister Obrony Narodowej Yaşar Güler oraz Minister Przemysłu i Technologii Mehmet Fatih Kacır wzięli udział w otwarciu Targów SAHA EXPO w Stambule, gdzie zaprezentowano produkty tureckiego przemysłu obronnego.
Autor. T.C. Millî Savunma Bakanlığı Resmî X Hesabı / Official X Account of the Republic of Türkiye Ministry of National Defence

Inwestycje wojskowe w Turcji rosną z roku na rok, co ma na celu zminimalizowanie importu niezbędnego uzbrojenia z zagranicy. Wiceprezydent Cevdet Yılmaz poinformował w jednym ze swoich ostatnich oświadczeń, że Ankara planuje w 2025 r. przeznaczyć rekordowy budżet na sektor obrony i bezpieczeństwa. Potwierdził również, że będzie nadal wdrażał swoją strategię wzrostu zorientowaną na sektor prywatny.

Oczekuje się, że w 2025 r. Ankara przeznaczy 913,9 mld lir (26,6 mld USD) na wydatki na obronę i 694,5 mld lir (20,28 mld USD) na bezpieczeństwo wewnętrzne. Po uwzględnieniu transferów do Funduszu Wsparcia Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Destekleme Fonu; SSDF), łączna kwota przeznaczona na sektor obrony i bezpieczeństwa w 2025 r. wyniesie około 1 biliona 608 mld lir (47 mld USD), co stanowi 10,9 proc. całkowitego budżetu rządu centralnego (w 2024 r. kwota ta stanowiła 10,2 proc. całkowitego budżetu państwa). Turecki budżet obrony i bezpieczeństwa w 2024 r. wyniósł około 40 mld USD, co oznacza 17,5-procentowy wzrost wydatków w 2025 r.

Czytaj też

Zwiększenie źródeł przychodów SSDF

Fundusz Wsparcia Przemysłu Obronnego Turcji podlega Prezydium Przemysłu Obronnego. Zapewnia tym samym niezbędny sprzęt dla Sił Zbrojnych Turcji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jak i Narodowej Organizacji Wywiadowczej. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na produkty obronne spowodowane niepokojami zarówno w kraju, jak i za granicą, planuje się zwiększenie źródeł przychodów SSDF. Jednocześnie w dalszym ciągu poszukuje się alternatyw w celu zwiększenia jego zasobów. W tym kontekście rozważano nawet potrącanie rocznej opłaty od obywateli posiadających karty kredytowe z limitami powyżej 100 000 lir. Zgodnie z nową propozycją musieliby oni płacić 750 lir (około 22 USD) rocznie na pokrycie dodatkowych projektów obronnych zamówionych przez rząd. Przedłożenie projektu ustawy w tej sprawie zostało jednak na razie odroczone. Rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) tymczasowo wycofała propozycję po silnej krytyce publicznej. Opozycja i eksperci stwierdzili również, że nowe prawo byłoby niezgodne z konstytucją, ponieważ opłata zostałaby potrącana z linii kredytowej, a nie z rzeczywistego dochodu.

Co jest w planach?

Ankara jest zaniepokojona eskalacją działań wojennych w regionie. Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan powiedział w jednym ze swoich przemówień, że Ankara musi przygotować się na wysoce prawdopodobną wojnę izraelsko-irańską. Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany geopolityczne w regionie, Turcja jest zdecydowana podjąć dodatkowe kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoich granic.

Reklama

Minister skarbu i finansów Mehmet Şimşek zwrócił z kolei uwagę na istotę ostatniego posiedzenia Prezydium Przemysłu Obronnego, podczas którego potwierdzono chęć budowy tzw. „Stalowej Kopuły”, tj. dodatkowego systemu obronnego, na terytorium Turcji. Şimşek stwierdził przy tym, że kwota przeznaczana na obronę powinna zostać podwojona, co wiązałoby się ze sporymi zmianami w rocznym budżecie. Wspomniany system jest drogi pod względem zaawansowanej technologii, a jego wdrożenie z pewnością odbije się negatywnie na rozkładzie wydatków państwa, które wciąż zmaga się z trudnościami finansowymi, pogłębionymi skutkami trzęsienia ziemi z 2023 roku.

Obecnie turecki przemysł zbrojeniowy realizuje ponad 1000 zaawansowanych projektów technologicznych, które zgodnie z założeniami mają w niedalekiej przyszłości znacznie zwiększyć zdolności obronne państwa, a także potencjał eksportowy lokalnych firm zbrojeniowych. Wśród najnowszych projektów znajdują się samoloty 5. generacji, w które Turcja inwestuje od dawna. Najważniejszą kwestią jest obecnie opracowanie odpowiedniego silnika. Z tej też przyczny oczekuje się, że inwestycje w tym sektorze nie tylko zostaną utrzymane, ale nawet zwiększone.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tureckim podejściu do pozyskiwania broni „z zewnątrz”. W ciągu ostatnich 20 lat kraj ten zmniejszył zależność od zagranicznych producentów z 80 do 20 procent. Plan zakłada, że poziom ten zostanie ostatecznie jeszcze bardziej obniżony, co ma zostać osiągnięte poprzez stopniową rozbudowę krajowych mocy produkcyjnych.

Czytaj też

Plan strategiczny przemysłu obronnego na lata 2024–2028

112-stronicowy „Plan strategiczny na lata 2024–2028” przygotowany przez Prezydium Przemysłu Obronnego obejmuje między innymi kluczowe wskaźniki efektywności, analizę dotychczasowej sytuacji, powodzenie poprzedniego planu strategicznego oraz plan działania na przyszłość. Raport ma na celu przedstawienie wizji zarówno Prezydium, jak i interesariuszy tureckiego przemysłu obronnego. W tym celu zostaną podjęte działania mające na celu zwiększenie eksportu, wsparcie interakcji obrony cywilnej z technologiami podwójnego zastosowania i poprawę struktury finansowej. Aby poprawić zdolność instytucjonalną, zostaną wprowadzone ulepszenia w obszarach cyberbezpieczeństwa, zasobów ludzkich i komunikacji z interesariuszami.

Plan strategiczny na lata 2024–2028 definiuje trzy główne cele, które są podzielone na cele cząstkowe.

Cel 1 – Zapewnienie konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju:

        I.            Opracowanie strategii i podjęcie działań w celu zwiększenia eksportu.

      II.            Opracowanie wielostronnych mechanizmów eksportu przemysłu obronnego.

     III.            Zwiększenie interakcji między przemysłem obronnym a sektorem cywilnym w obszarze podwójnego zastosowania.

    IV.            Wzmocnienie struktury finansowej przemysłu obronnego

Cel 2 – Rozwój technologii i zdolności, które będą kształtować przyszłość dzięki zasobom krajowym

        I.            Będzie kontynuowany inkluzywny i zrównoważony rozwój obecnych i przyszłych technologii.

      II.            Zapewniony zostanie rozwój produktów przemysłu obronnego, które mogłyby być ekonomicznie wspierane przez cały cykl ich istnienia.

     III.            Zdobycie umiejętności w obszarach technologii przełomowych.

    IV.            Projekty rozwoju platform i systemów, które zwiększą zdolności sił obronnych i bezpieczeństwa, będą wdrażane przy użyciu zasobów krajowych w maksymalnym możliwym zakresie.

      V.            Wzmocniony zostanie ekosystem dostaw.

Cel 3 – Rozwój potencjału instytucjonalnego i sektorowego:

        I.            Zwiększenie efektywności działań planistycznych i programistycznych poprzez wzmocnienie komunikacji między interesariuszami.

      II.            Zwiększenie korporacyjnego i sektorowego poziomu cyberdojrzałości/poziomu bezpieczeństwa cyfrowego.

     III.            Zwiększenie świadomości i dojrzałości transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach i sektorach.

    IV.            Opracowanie podejścia opartego na wartościach ludzkich.

      V.            Zwiększenie zainteresowania wykwalifikowaną kadrą w sektorze.

Planowany budżet Turcji na rok 2025

Wiceprezydent Cevdet Yılmaz przedstawił parlamentowi projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Nic dziwnego, że najwyższym priorytetem rządu jest, i z pewnością będzie, obniżenie inflacji do poziomu jednocyfrowego i zapewnienie jej stabilizacji na tym poziomie w ramach kontynuacji procesu dezinflacji, który rozpoczął się w czerwcu 2024 r. (roczna inflacja w Turcji spadła do 49,38% we wrześniu 2024 r.; w październiku 2022 r. wyniosła aż 85%).

Skąd będą pochodzić pieniądze?

Ministerstwo Finansów zakłada zwiększenie efektywności wydatków przy zachowaniu maksymalnych oszczędności, wzmocnienie sprawiedliwości podatkowej i efektywności oraz kontynuację sukcesywnej walki z szarą strefą. Yılmaz zakłada, że dochody budżetu państwa w 2025 r. wzrosną o 41,2% w porównaniu z szacowanym wykonaniem na 2024 r., osiągając 12 bilionów 800 miliardów lir. Dochody podatkowe z kolei wzrosną o 46,5%, osiągając 11 bilionów 139 miliardów lir. Wydatki budżetowe w 2025 r. wyniosą 14 bilionów 731 miliardów lir. Relacja deficytu budżetowego do produktu krajowego brutto szacowana jest na około 3,1%.

Planowane środki zostaną wdrożone we wszystkich obszarach reform strukturalnych: od walki ze skutkami katastrof po transformację ekologiczną i cyfrową, od walki z inflacją po finanse publiczne i stabilność finansową, od otoczenia biznesowego i inwestycyjnego po produkcję o wysokiej wartości dodanej oraz eksport, od energetyki po transport, od edukacji po służbę zdrowia, od rynku pracy po zabezpieczenia społeczne oraz pomoc społeczną.

Czytaj też

Nie jest wykluczone, że rok 2025 okaże się punktem zwrotnym dla tureckiego sektora obronnego, ponieważ kraj ten spodziewa się m.in. pomyślnego sfinalizowania projektu czołgu Altay, wprowadzenia na rynek nowych dronów, a także okrętów nawodnych.

Podczas gdy nowy budżet obronny obejmuje 4,5 miliarda dolarów wsparcia dla lokalnego przemysłu, w tym konkretnych działań badawczo-rozwojowych, Turcja w tym samym czasie poszukuje również krajów partnerskich, które byłyby zainteresowane dołączeniem do projektu i zapewnieniem częściowego finansowania. Tym samym, aktywność tureckich firm zbrojeniowych podczas targów krajowych i zagranicznych nie jest zaskakująca.

Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (4)

  1. Przyszłość

    Czyli wciaz mnijszy budrzet niz IZeal beda mieli. IZeal 29 milardow dolarow + 5 milardow $pomocy z USa co rocznej (poza specjanymi dodatakmi jak np teraz w wyskosci 30 milardow)

  2. user_1050711

    Wbrew tytułowi, Autor skupia się na pieniądzach. Nie na tym na kogo Turcja zamierza napaść, gdy tylko nadarzy się po temu okazja w sytuacji międzynarodowej i militarnej na świecie. Tymczasem wystarczy spojrzenie na mapę "Turcja 2050", rozpowszechnianą kilka lat temu (nie wiem jak teraz) w partii rządzącej, raz opublikowaną przez gazetę, nigdy nie zdementowaną. Turcja jest na niej większa o część ziem wszystkich swych sąsiadów. W szczególności o całość Cypru. Na Adofla także zamykano niegdyś oczy w imię... no właśnie ? w imię czego ? i czy było to mądre ?

    1. AVI

      Najazd na Cypr czy zajęcie jakiś wysp greckich oznaczałby zerwanie z Zachodem. W praktyce doprowadziłoby to do katastrofy gospodarczej

    2. user_1050711

      @AVI. Naiwność.

  3. radziomb

    Turcja wydaje zawrotne 1,4% PKB na wojsko. niech kazdy , łącznie z autorem zada sobie pytanie: Czy to Dużo?

    1. Rupert

      Źle to policzyłeś, bo Turcja miała PKB na poziomie 1 biliona dolarów mniej więcej w 2023 roku.

    2. user_1050711

      @radziomb. Nie wiem za który rok masz dane, niemniej wg greckich danych, Turcja wyda w b.r. 16,5 mld USD na zbrojenia, CO STANOWI WZROST O 90% ROK DO ROKU, podczas gdy Grecja 7 mld. Oraz Turcja nie ma innych niż Grecja powaznych przeciwników wokół swych Granic. A z Izraelem raczej nie zadrze inaczej niż czysto werbalnie.

    3. user_1050711

      @radziomb. A druga sprawa, to że nikt, a nikt, a nikt obcy Turcji nie jest w stanie skontrolować, prawdę znają tylko oni sami. Czyli, że spoko mogą także różnymi innymi metodami finansować swe przedsiębiorstwa zbrojeniowe tak, by nie było tego z zewnątrz widać. Zwłaszcza jeśli rodzinne osób przy władzy.

  4. Dawid83

    I pomyśleć że kraj który jeszcze 50 lat temu produkował praktycznie tylko dywany, ubrania i garnki, dzisiaj technologicznie wyprzedza Polskę dosłownie o lata świetlne!

    1. Rupert

      Turcja nie miała komunizmu który blokował rozwój Polski przez 44 lata. I Turcja może wyprzedza Polskę w produkcji ubzrojenia(choć Polska też ma tu swoje perełki np Piorun, Flyeye, Warmate itp), ale już nie w poziomie życia i jakości infrastruktury.

Reklama