Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dlaczego komandosi wybierają systemy łączności INVISIO?

Autor. INVISIO

Urządzenia łączności INVISIO pozwalają na komunikowanie się podczas walki nawet szeptem i w dużym hałasie, zabezpieczając przy tym słuch żołnierzy przed urazami. Osiągnięto to poprzez zastosowanie unikalnych rozwiązań technicznych, w tym opatentowanej technologii przewodnictwa kostnego oraz układów cyfrowej obróbki dźwięku.

Reklama

INVISIO to duńska firma specjalizująca się w systemach łączności taktycznej i ochrony słuchu - w tym dla tak specyficznych użytkowników, jak żołnierze wojsk specjalnych i agenci cywilnych służb bezpieczeństwa. Cechą charakterystyczną tej klasy rozwiązań powinna być wytrzymałość, mała waga oraz funkcjonalność, by w jak najmniejszym stopniu ograniczać ruch i absorbować uwagę wykorzystujących je osób. Dodatkowo należy pamiętać, że podczas działań bojowych panuje ekstremalny hałas, często o bardzo dużym natężeniu, związany z wystrzałami, wybuchami, dźwiękiem pracujących silników czy też wykrzykiwanymi przez innych komendami.

Reklama

Systemy łączności INVISO powodują, że komunikaty przekazywane drogą radiową przebijają się przez tą kakofonię dźwięków znacząco zwiększając świadomość sytuacyjną walczących żołnierzy. Mają one dodatkowo jeszcze dwie bardzo ważne cechy. Po pierwsze, pomimo panującego hałasu, pozwalają operatorom komunikować się również szeptem, aby nie ujawniać swojej pozycji przeciwnikowi, znajdującemu się często bardzo blisko. Po drugie chronią słuch żołnierzy, zapobiegając zaburzeniom słyszenia lub nawet trwałym kontuzjom, spowodowanym eksplozjami i ostrzałem.

Potwierdzają to użytkownicy, w tym amerykańscy funkcjonariusze policyjnych zespołów szybkiego reagowania SWAT. Jeden z nich poświadczył, że w czasie wymiany ognia z bandytami jego kolega musiał oddać 6 strzałów z karabinka M16 około 30 cm od jego głowy. Dzięki zestawowi słuchawkowemu INVISIO X5 połączonego z modułem INVISIO V20 nie odniósł jednak żadnej kontuzji.

Reklama

Urządzenia proponowane przez INVISIO są bardzo często wybierane w programach „żołnierzy przyszłości" również ze względu na małą wagę i rozmiary, niewielki pobór mocy, komfort, niezawodność i doskonałą jakość dźwięku, która zabezpiecza naturalne brzmienie i pozwala na określenie kierunku na źródło hałasu.

Osiągnięto to nie tylko poprzez zastosowanie najnowszych rozwiązań elektronicznych i mechanicznych, ale również przez wprowadzenie do wybranych dousznych zestawów słuchawkowych opatentowanej przez INVISIO technologii przewodnictwa kostnego (Invisio Bone Conduction Microphone). Pozwala ona nie korzystać z rozchodzących się w powietrzu fal akustycznych, ale z wibracji z własnej szczęki użytkownika poprzez ich odbiór przez mały i wygodny mikrofon douszny.

Wibracje te są następnie przekształcane w dźwięk, dając możliwość porozumiewania się w ekstremalnych warunkach, nawet szeptem. Wyeliminowanie standardowego mikrofonu i wykorzystanie przewodnictwa kostnego pozostawia jedynie głos operatora i dodatkowo eliminuje dźwięki zewnętrzne (w tym szum wiatru), które w standardowych mikrofonach mogą zakłócać przekazywane informacje.

Żołnierze wojsk specjalnych wyposażeni w zestawy słuchawkowe INVISIO X5, moduły sterujące INVISIO V60 oraz dodatkowe przyciski PTT typu INVISIO R30 zamontowane na karabinie
Żołnierze wojsk specjalnych wyposażeni w zestawy słuchawkowe INVISIO X5, moduły sterujące INVISIO V60 oraz dodatkowe przyciski PTT typu INVISIO R30 zamontowane na karabinie
Autor. INVISIO

Wszystkie urządzenia proponowane przez INVISIO zostały dodatkowo tak zaprojektowane (dzięki opatentowanej technologii INVISIO IntelliCable®), by można je było dowolnie wymieniać według zasady „podłącz i działaj" (plug and play). W ten sposób operatorzy mogą dowolnie kompletować swoje wyposażenie wybierając z szerokiej gamy zestawów słuchawkowych, modułów sterujących i okablowania, w zależności od wykorzystywanych urządzeń łączności, swoich upodobań i realizowanego zadania.

Zestawy słuchawkowe

Na bazie wieloletnich doświadczeń własnych i uwag uzyskanych od użytkowników firma INVISIO opracowała dwie klasy zestawów słuchawkowych: nauszne i douszne - za każdym razem połączone z mikrofonami. W obu przypadkach zadbano o to, by poza świadomością sytuacyjną, zapewnić operatorom również ochronę przed: potencjalnie szkodliwymi dźwiękami impulsowymi (takimi jak wystrzały lub eksplozje) oraz hałasem ciągłym (np. wywołanym przez silniki pojazdów lub śmigłowców).

W każdej klasie zestawów słuchawkowych proponowane są rozwiązania kompatybilne z większością hełmów, masek przeciwgazowych i nausznych zestawów słuchawkowych. W przypadku zestawów dousznych są to:

  • INVISIO M3s –lekki, jednostronny zestaw słuchawkowy z zewnętrznym mikrofonem oraz zaczepem na ucho, dający dodatkowo możliwość zanurzania się do głębokości 20 m. Jest to rozwiązanie przygotowane dla bardzo specyficznych użytkowników (np. płetwonurków bojowych);
  • INVISIO X5 – dwustronny zestaw słuchawkowy o wadze 18g z zewnętrznymi mikrofonami z aktywną ochroną słuchu zapewniający redukcję hałasu 32 dB SNR, który oferuje się z wymiennymi zatyczkami piankowymi sześciu rozmiarów.

W przypadku słuchawek nausznych w ofercie są również dwa typy zestawów:

  • INVISIO T5 – zestaw słuchowy, z którym można się zanurzać do głębokości 1 m;
  • INVISIO T7 – zestaw słuchawkowy szczególnie polecany dla sił zbrojnych, jako najbardziej wszechstronny i nowatorski.

Zestaw słuchowy INVISIO T7~,~ jest o tyle unikalny, że można z nim skakać z wysokości 12000 m i zanurzać się do głębokości 10 m. Jest to więc pierwsze tej klasy rozwiązanie, który wytrzymuje zarówno duże wysokości, jak i środowisko wodne. Tymczasem w standardowych zestawach słuchawkowych głośnik najczęściej ulega uszkodzeniu po zanurzeniu w wodzie poniżej jednego metra i po wyniesieniu na duże wysokości - z powodu rozszerzania się powietrza ( w zestawach T7 oddychająca membrana na dużych wysokościach stale uwalnia powietrze, aby zapobiec rozszerzaniu się, przy bardzo krótkim czasie dekompresji).

YouTube cover video

Ważne jest również to, że zestaw T7 można wykorzystywać natychmiast po opuszczeniu wody. Pozwala na to opatentowane rozwiązanie ze szczeliną drenażową i specjalnym otworem, która poprzez proste naciśnięcie pianki powoduje natychmiastowe wysuszenie słuchawek Tymczasem w standardowych zestawach słuchawkowych przenikanie sygnałów akustycznych może być zniekształcone, jeśli pianka wiatrochronna jest mokra.

Opatentowane są również nauszne poduszki powietrzne 3D zapewniające komfort użytkownikom. Poduszki te mają kształt uwzględniający najpopularniejsze przekroje ucha i głowy. Aby go stworzyć inżynierowie przeanalizowali 1000 skanów czaszki. Dzięki temu stworzyli poduszkę 3D, która mieści w sobie najczęstsze punkty nacisku i kontury występujące na tych skanach. Zestaw T7 jest również wyposażony w aktywną osłoną słuchu zapewniający redukcję hałasu 28 dB SNR.

Wszystkie te właściwości potwierdzono zgodnie ze standardem MIL-STD-810 m.in. w czasie testów w komorze ciśnieniowej, testów zanurzeniowych oraz testów na wybuchowe fale uderzeniowe. Wpływ hałasu wiatru na pracę zestawu T7 był z kolei sprawdzany w warunkach polowych na łodziach RIB poruszających się z prędkością 50 węzłów (około 90 km/h).

Zestaw T7 waży tylko 348 g i może być noszony ma trzy sposoby: na pałąku zakładanym na głowę, na pałąku zakładanym na szyję oraz na hełmie/kasku. Zmiana tego sposobu jest bardzo prosta, nie zajmuje to więcej niż 2 minuty i nie potrzeba do tego żadnych narzędzi.

Moduły kontrolne

Wszystkie zestawy słuchawkowe są podłączane do modułów sterujących, które zapewniają im zasilanie, sterowanie oraz w których umieszczono cyfrowe układy obróbki dźwięku. Do wyboru proponowane są cztery rodzaje tych modułów. Każdy z nich posiada specjalny przycisk „Hear-Thru" – pozwalający na podgłoszenie lub dodatkowe obniżenie poziomu dźwięków otoczenia (o 10 dB) oraz (po dłuższym przytrzymaniu) na jego całkowite wyeliminowanie (przydatne w pojazdach i statkach powietrznych). Poziom transmisji z urządzeń łączności pozostaje bez zmian.

Zestawy słuchawkowe INVISIO T5 i INVISIO X5 podłączone do modułu sterującego INVISIO V20
Zestawy słuchawkowe INVISIO T5 i INVISIO X5 podłączone do modułu sterującego INVISIO V20
Autor. INVISIO

Oferowane przez INVISIO moduły kontrolne różnią się sposobem dostarczania zasilania do słuchawek, ilością podłączanych urządzeń łączności oraz liczbą przycisków „naciśnij i mów" PTT (Push To Talk), pozwalających włączać i wyłączać nadawanie. Do każdego typu modułu można połączyć dedykowanym przewodem dowolny rodzaj urządzenia łączności w tym: radiostacje, radiotelefony, smartfony oraz interkomy przystosowane do wykorzystania na platformach lądowych, morskich i powietrznych.

W ofercie INVISIO są obecnie:

  • INVISIO V10 - moduł kontrolny dla jednego urządzenia łączności (single-com) wyposażony w jeden duży przycisk PTT;
  • INVISIO V20 - moduł kontrolny dla jednego urządzenia łączności (single-com) wyposażony w dwa przyciski PTT (co pozwala na łączenie się z dwiema grupami odbiorców). Rozwiązanie to waży jedynie 99 gramów;
  • INVISIO V50 - moduł kontrolny y dla dwóch urządzeń łączności (dual-com) wyposażony w cztery przyciski PTT (zasilany z baterii AA);
  • INVISIO V60 - moduł sterujący dla trzech radiostacji (tri-com) wyposażony w cztery przyciski PTT.

Zasilanie modułów sterujących oraz zestawów słuchawkowych odbywa się najczęściej z akumulatora przyłączonej radiostacji poprzez przewód łączący go z modułem. Dzięki temu użytkownik nie musi się interesować dodatkowymi źródłami zasilania, absorbując się ich poziomem naładowania i okresowo szukając dla nich odpowiednich akumulatorów lub zasilaczy (robi to tylko w odniesieniu do wykorzystywanych urządzeń łączności). Tylko w przypadku modułu V50 zapewniono miejsce do montażu własnego akumulatora.

Zestaw słuchawkowy INVISIO T7 z modułem sterującym INVISIO V20
Zestaw słuchawkowy INVISIO T7 z modułem sterującym INVISIO V20
Autor. INVISIO

Moduły sterujące INVISIO mają przy tym unikalną zdolność do automatycznego wykrywania rodzaju podłączonego rządzenia łączności (czy jest to np. radiostacja, intercom czy też smartfon), działając: zarówno w trybie radiowym half duplex (w której przesyłanie i odbieranie informacji odbywa się naprzemiennie, co automatycznie powoduje spadek prędkości transmisji danych), jak i w trybie interkomu full duplex (gdy informacje są przesyłane w obu kierunkach jednocześnie).

Znajdujące się w modułach przyciski PTT mogą zostać zdublowane, dodatkowym, dedykowanym przyciskiem. Takie rozwiązanie stosuje się np. wtedy, gdy operator musi prowadzić łączność bez angażowania rąk. Firma INVISIO proponuje dwa takie, dedykowane przyciski PTT: montowane na palcu i sterowane przewodowo (M30 Finger Mounted PTT) oraz montowane na karabinie i sterowane bezprzewodowo (M80 Remote Wireless PTT). W tym celu wszystkie moduły są obecnie oferowane w wersji z zaimplementowanym modemem Bluetooth.

Systemy interkomowe

Jednym z najnowszych rozwiązań firmy INVISIO jest system interkomowy (Intercom system). Jest to tak naprawdę niewielki moduł (150 x 95 x 27 mm), ważący około 520 g, który pozwala na jednoczesne podłączenie do czterech radiostacji oraz pięciu użytkowników (liczbę tą można zwiększyć poprzez połączenie ze sobą kolejnych interkomów). Tworzy się w ten sposób wewnętrzny system komunikacji głosowej, pozwalający na porozumiewanie się nawet w najgłośniejszym otoczeniu (np. na szybkiej łodzi motorowej, śmigłowcu lub pojeździe).

Sposób użycia systemu interkomowego INVISIO bez podłączania się do platformy transportowej
Sposób użycia systemu interkomowego INVISIO bez podłączania się do platformy transportowej
Autor. INVISIO

Jest to rozwiązanie wysoko mobilne, które można na stałe dołączyć na platformie włączając się w jej sieć wewnętrzną (z możliwością komunikowania się z załogą) i system zasilania, ale można też działać zupełnie autonomicznie (bez wyjmowania go np. z plecaka). Cały układ jest wtedy zasilany akumulatorami jednej z czterech podłączonych radiostacji i może być przymocowany do jednego z plecaków za pomocą systemu MOLLE.

Zestawy słuchawkowe wraz z modułami sterującymi są podłączane do bloku interkomu specjalnymi przewodami poprzez mały moduł regulacji głośności (ważący 121 gram). Jest on tak skonstruowany, że ustawienie jednego z siedmiu możliwych poziomów dźwięku jest możliwe nawet w rękawiczce. Zastosowanie interkomu pozwala na odłączenie urządzeń łączności wykorzystywanych przez pojedynczych żołnierzy i korzystanie z radiostacji wspólnych (np. zamontowanych na platformie transportowej).

Sposób montażu systemu interkomowego INVISIO na lekkim pojeździe taktycznym
Sposób montażu systemu interkomowego INVISIO na lekkim pojeździe taktycznym
Autor. INVISIO

Rozwiązania zastosowane w urządzeniach proponowanych przez firmę INVISIO były wielokrotne testowane i sprawdzone się w działania. Nie można się więc dziwić, że zainteresowane nimi było ponad 50 państw i sprzedano już ponad 150000 urządzeń. Przykładowo zestaw słuchawkowy INVISIO X5 został wybrany przez amerykańskie wojska lądowe dla Taktycznego Systemu Łączności i Ochrony TCAPS (Tactical Communication and Protective System).

Z kolei USSOCOM (US Special Operations Command) wybrał moduł sterujący V60 wraz z dwustronnym zestawem słuchawkowym INVISIO X5 dla programu tworzącego pakiet lądowych akcesoriów łączności CASL (Communication Accessory Suite Land)

Artykuł został opracowany z pomocą firmy Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o., która jest wyłącznym przedstawicielem firmy INVISIO na Polskę.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. B1ob

    Sądząc po zdjęciu tytułowym - talibańscy komandosi.

Reklama