Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DIMDEX 2022: Polskie bezzałogowce zdobędą Bliski Wschód?

Autor. Grupa WB

Grupa WB wzięła udział w wystawie i konferencji obronnej DIMDEX 2022, które odbyły się w Katarze. Trzydniowy salon wojskowy w stolicy tego państwa odwiedziło ponad 20 tysięcy osób. Pokazano systemy bezzałogowe FlyEye i różne modele amunicji krążącej Warmate.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Grupa WB poinformowała o swojej obecności podczas wystawy Doha International Maritime Defence Exhibition & Conference (DIMDEX). Prezentowane były tam systemy bezzałogowe, łączności, komunikacyjne i teleinformatyczne. Podała także, w ślad za utworzonymi spółkami joint venture w Gruzji i Indiach zostanie utworzona w najbliższym czasie kolejna, która będzie współpracowała z państwami na Bliskim Wschodzie.

Autor. Grupa WB

Podczas wystawy podpisano także umowę o współpracy między Grupą WB a Rheinmetall Barzan Advanced Technologies. Porozumienie obejmuje integrację polskich rozwiązań do lokalnych systemów dowodzenia i kierowania (C2), zarządzania polem walki (BMS) oraz pojazdów załogowych i bezzałogowych.

Reklama

Czytaj też

Grupa WB pokazała na wystawie DIMDEX amunicję krążącą Warmate w odmianach ze stałymi i składanymi skrzydłami. Druga startuje z wielorazowego użytku pojemnika transportowego-wyrzutni, może być też podwieszana pod systemami załogowymi lub bezzałogowymi. Sprawdzona w warunkach bojowych amunicja krążąca Warmate wyposażona jest w wymienną głowicę bojową, którą można dostosować do rodzaju wykonywanej misji.

Autor. Grupa WB

Opracowane przez Grupę WB systemy amunicji krążącej Warmate wyposażone w sztuczną inteligencję mogą formować rój. Oznacza to, że jeden użytkownik jest w stanie kontrolować do dziesięciu środków bojowych jednocześnie, również za pomocą osobistego systemu dowodzenia i obserwacji U-GATE.

Jak podkreślają przedstawiciele Grupy WB, duże zainteresowanie wzbudza także system bezzałogowy FlyEye. W jego skład wchodzą niewielkie bezzałogowce o napędzie elektrycznym, startujące z dowolnego miejsca bez potrzeby wykorzystania specjalistycznych wyrzutni. FlyEye wyposażony jest w wymienny moduł misyjny, w podstawowej wersji z zabudowaną głowicą obserwacyjną. FlyEye może prowadzić obserwację na dystansie do 50 km, przez ponad 2,5 godziny.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. MadMax

    Przemysł zbrojeniowy powinien być tajny i całkowicie państwowy.

    1. LMed

      No tak MadMax, jak hehe w USA

  2. wert

    ma być DOBRY!!! a forma własności jest nieistotna jeśli działa zgodnie z interesem państwa

  3. wert

    JEST!! Nareszcie jest: Pojedynczy dron ma masę 6 kg ( głowica bojowa 2 kg) prędkość do 130 km/h (przelotowa 70 km/h). Czas przebywania w powietrzu 40 min, zasięg 50 km. Autonomiczny układ sterowania jest niezależny od nawigacji satelitarnej czy łącza radiowego ze stanowiskiem kontrolnym. Głowica optoelektroniczna pozwala na samodzielne wykrywanie, rozpoznawanie, identyfikację i naprowadzenie na cel we wskazanym uprzednio rejonie. Dzięki temu jest odporny na działanie WRE. Pocisk w całości autonomiczny ‒ od momentu odpalenia operuje samodzielnie ‒ SI zaimplementowana podczas opracowywania układów nawigacji i sterowania jest zdolna do rozdzielenia celów tak, by każdy aparat atakował oddzielny cel. Całość złożona w zestaw 24 tubowy zamontowany na lekkim sam terenowym umożliwia zniszczenie kolumny transportowej czy stanowisk artylerii wroga. Tak proszę państwa WB z dumą przedstawia nowe Warmate TL2vSI. Brawo

    1. wert

      aaaa, tak. Wyspy Bergamuta

    2. Gnom

      Brawo, a masz pojęcie przez jaki czas bez korekty zewnętrznej trzyma precyzję nawigacja zliczeniowa? Gdybyś miał, głupot byś nie pisał, szczególnie przy tej wielkości statku powietrznego i jego jednorazowości..

  4. inżynier zbrojmistrz

    I wszyscy kupują a Macierewicz i Błaszczak nie zamierzają kupować u "prywaciarza", nieprawdaż??!! Zmarnowano 8 lat.których się nie odrobi. Trzeba szkolić,robić logistykę,wprowadzać udoskonalenia w przede wszystkim wdrażać masowo zgodnie z taktyką WL.

    1. ggnago

      A co z ILX 27 udziwig 300 kg to ile to rakiet p. panc. bez ryzyka dla ludzi . A wojna Ukraińska udowodniła że łatwo o ich strącenie. A ta firma ze Śląska co zaczynała od poprawiania dronów chińskich i lata temu pokazała drona niewykrywalnego optycznie z ziemi w paśmie widzialnym

    2. Hamak

      ILX27 to martwy projekt. Nie dociera???? Ile raxy mozna to walkowac????. Problemem ludzi z netu jak widze jest slepa wiara w to ze jak pokaza jakis prototyp u nas nawet zrobiony z waty cukrowej to juz zskladane jest ze to cud nad cudy najlepsze na swiecie i w galaktyce.

    3. Patrzący z ukosa

      Zmarnowano 30 lat a szczególnie ostatnie 15. Posprzedawano polskie fabryki (Świdnik), inne polikwidowano (WOLA), rozkradziono (Bumar). Ktoś ciężko pracuje nad osłabieniem polskich zdolności produkcyjnych. Nie tylko Błaszczak i Macierewicz.

  5. Patrzący z ukosa

    Skoro nie mogą podbić polskiego wojska to niech chociaż podbijają inne armie.

  6. DIM

    Z jednej strony - rozumiem eksport. Firma musi żyć i tworzyć dalej, nie może czekać bez końca na otrzeźwienie polskich decydentów. Z drugiej strony - kogoś jednak winię za obecną sytuację, Przypominającą eksport PZL P.24, jeszcze tuż przed samym wrześniem 1939.

    1. Hamak

      Nie. W zaden sposob nie przypomina historyku z netu. No moze jest troche podobna do afery zwiaxanej z zakuoem szabel w XVII wieku albo z zakupem kul kamiennych do dzial w Zamisciu w X eieku. Co ty na to????

  7. Polak Mały

    A jak tam Orliki z PGZ ? Nie reklamują? Nie sprzedają? Skurkiewicz powinien je promować a nie Baytakary.

    1. szalony Antek

      Żeby coś promować to trzeba się na tym znać.

    2. Piston

      Daj już spokój. Przecież wiesz dobrze że ze spółki prywatnej nie da się wydoić dużych pieniędzy a kolesie muszą dostać swoje

  8. Monkey

    Oby im sie udało cos sprzedać, bo toduma polskiego przemysłu zbrojeniowego. Do tego mają gwarantowane zamówienia od MON, więc z pewnościa przybędzie także pieniędzy na rozwój perspektywicznych konstrukcji.