Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

GRUPA WB na egipskich targach EDEX 2021

Fot. GRUPA WB
Fot. GRUPA WB

GRUPA WB zaprezentowała różnorodne rozwiązania podczas drugiej edycji egipskich targów EDEX 2021 (Egypt Defence EXpo). Pokazano systemy FONET, TOPAZ, bezzałogowce FlyEye, amunicję krążącą Warmate w dwóch odmianach, radiostacje COMP@N i PERAD oraz propozycje modernizacji artylerii.

GRUPA WB aktywnie promuje swoje rozwiązania na rynkach międzynarodowych. Podkreśla przy tym swoje unikatowe na poziomie światowym kompetencje w dziedzinie integracji – systemów własnych i zewnętrznych.

W portfolio tego producenta znajdują się rozwiązania dla czołgów podstawowych, zestawów artyleryjskich lufowych i rakietowych, a także przeciwlotniczych, wozów dowodzenia, pojazdów bojowych i wsparcia logistycznego.

Polski podmiot specjalizuje się również w projektowaniu i modernizacji systemów artyleryjskich. Dotyczy to zarówno rozwiązań rodzimych, jak i proweniencji wschodniej i zachodniej. To pokłosie wieloletniego zaangażowania i doświadczeń uzyskanych w ramach współpracy z Siłami Zbrojnymi RP.

Czterodniowe targi EDEX 2021 odbywały się w przylegającej do Kairu miejscowości Al-Kahira al-Dżadida (Nowy Kair). Wzięło w nich udział 400 wystawców z 45 państw. Największą uwagę zwiedzających przyciągały system komunikacji pojazdowej FONET oraz zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ.

FONET jest znany i używany w pojazdach sił zbrojnych wielu państw regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Do popularności systemu przyczynia się jego licencyjna produkcja w kilku krajach, w tym Stanach Zjednoczonych.

TOPAZ został rozwinięty z zautomatyzowanego zestawu kierowania ogniem do pełnoprawnego systemu klasy C4I/BMS pozwalającego na szeroką skalę zarządzać polem walki. Także uzyskiwać informacje z bezzałogowców rozpoznawczych czy wymieniać się danymi z pododdziałami logistycznymi.

[GALERIA_20072]

Integracja i działanie systemów byłoby niemożliwe bez pełnego opanowania systemów łączności. GRUPA WB jest największym polskim producentem radiostacji taktycznych i innego sprzętu komunikacyjnego. W Egipcie pokazano najnowsze rozwiązania – radiostacje przenośne COMP@N i PERAD.

Podczas EDEX 2021 zaprezentowano też systemy bezzałogowe, z których najbardziej znanym rozwiązaniem jest FlyEye. To bezzałogowiec sprawdzony w warunkach bojowych, ale też codziennie używany do monitorowania terenu i sprawdzania, czy nie doszło do naruszenia granic Polski.

FlyEye jest stale rozwijany, aby jeszcze lepiej spełniał wymagania użytkowników. Obejmuje to nowe funkcje, jak na przykład montaż transpondera. To system o największych możliwościach w klasie bezzałogowców startujących z ręki, bez potrzeby użycia specjalistycznych wyrzutni. FlyEye może służyć do rozpoznania obrazowego, ale również pełnić rolę latającego retransmitera łączności i realizować innego typu zadania.

Na każdych targach ogromne zainteresowanie wzbudza również amunicja krążąca rodziny Warmate. GRUPA WB jest prekursorem rozwoju tych systemów uderzeniowych. Jako jeden z nielicznych podmiotów dysponuje amunicją krążącą rzeczywiście zdolną do operowania w roju z automatyczną separacją bezzałogowców.

W Egipcie pokazano zarówno amunicję krążącą Warmate startujacą z przenośnej wyrzutni, jak i model Warmate TL wystrzeliwany z wielorazowego użytku wyrzutni rurowej. Wyróżnikiem polskich systemów uderzeniowych jest wymienna głowica bojowa, dostosowywana do charakteru misji.

Warmate może tworzyć roje jednorodne i niejednorodne. Polska amunicja krążąca współdziała z bezzałogowcami rozpoznania sygnałowego lub obrazowego, tworząc przy tym system rozpoznawczo-uderzeniowy W2MPIR. Do naprowadzania na cel może służyć przenoszony przez każdego żołnierza osobisty system dowodzenia i obserwacji U-GATE.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. Jarocha

    By dokonać zmiany w myśleniu i zakupów w WP trzeba wymienić decydentów i pod sąd z nimi .Działania które uniemożliwiają zakupu nowoczesnych dronów zakrywa na ZDRADE!

  2. Pawełek

    Na żadnym portalu nie ma takiej cenzury jak na tym. Już łatwiej trollom z Petersburga umieścić tu post, niż krytykom tego rządu. Tak ze 20% moich postów przechodzi przez cenzurę, pod warunkiem, że jest ogólna i delikatna krytyka miłościwie nam panującym.

  3. Sailor

    Amunicja krążąca z WB powinna być zamawiana w ilościach hurtowych dla naszej armii. Nie wieen na co czekają nasi decydenci?

    1. huehue

      jak to co robią? robią analizę taktyczno-techniczną.

    2. LMed

      Na razie MON koncentruje się na inwestowaniu w cele dla amunicji krążącej (M1, Cougar, T72,..), na samej amunicji krążącej i tych dronach jakichś skoncentruje się w przyszłości ( jak jeszcze będzie trzeba).

    3. ACAN

      Nasi geniusze czekają aż państwowa firma za 5 może 7 lat skleci coś co parametrami będzie się zbliżać do tego co WB proponuje dziś no i oczywiście będzie to 10 razy drożej kosztowało (prace rozwojowe badania testy poprawki) . Wcale nie piszę tego żeby ponarzekać tylko niestety taka jest rzeczywistość. Najlepszy przykład to program Orlik.

  4. hxagon

    Tylko, że takie systemy nie są wprowadzane do WP , a państwowy moloch właśnie podpisuje aneks bo zawalił terminy na Orlika. Szkoda tak dobrych firm jak WB, czy PIAP na a użeranie się z betonem.

  5. Monkey

    Powodzenia WB. Na pohybel naszym olewaczom z MON. Wy jesteście sztandarem nowoczesności naszego przemysłu zbrojeniowego, a PGZ przykładem jego uwiądu (poza nielicznymi chlubnymi wyjatkami). Dacie radę, na przekór MON.

  6. KCieś

    czy to jest jedyny polski podmiot tam się promujący?

  7. mig15

    Powodzenia ! Trzymam kciuki za rozwój tej ekipy.

Reklama