Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dekret Putina: specjalne konsorcjum do budowy systemu dowodzenia

Fot. Rostec
Fot. Rostec

Cztery rosyjskie koncerny z branży zbrojeniowej zostały włączone do państwowego konsorcjum Rostech (Rostechnologii) na mocy rozporządzenia prezydenta Władimira Putina. 

Konsolidacja dotyczy korporacji "Vega", "Konstelacja", "Automatyka" i "Systemy Zarządzania" których głównym obszarem działania są wojskowe systemy dowodzenia i łączności oraz elektronika o zastosowaniach militarnych. 

Oficjalnie ruchy te mają na celu przyspieszenie prac nad Jednolitym Taktycznym Systemem Dowodzenia (JTSD) powstającym na zamówienie ministerstwa obrony. Jest to zintegrowany układ obejmujący pozycjonowanie i łączność satelitarną oraz radiową, systemy dowodzenia i zobrazowania pola walki rozwijany od 2000 roku przez koncern "Konstelacja" z Woroneża. 

System ten stanowi element modernizacji rosyjskich sił zbrojnych, która zakładała wyposażenie w niego do 2020 roku czterdziestu brygad rosyjskich wojsk lądowych. Wartość tej operacji oszacowano na 300 mln rubli. Tymczasem po przeprowadzeniu testów polowych wojsko wystosowało do producenta 105 zastrzeżeń i uwag dotyczących działania systemu JTSD. 

W lipcu 2012 roku prezydent Putin określił stan projektu jako "niespełniający w pełni wymagań ministerstwa obrony". Obecna decyzja ma prawdopodobnie nie tylko ułatwić zarządzanie firmami zaangażowanymi w prace nad tym systemem, ale też zwiększyć kontrolę nad potencjalną jakością i szybkością produkcji. 

Nie bez znaczenia jest też dalsza rozbudowa potencjału Rostechu, który stanowi państwowy "parasol" nad wieloma znanymi rosyjskimi markami z zakresu obronności i wysokich technologii. Są wśród nich tak znane firmy jak KaMAZ, biura konstrukcyjne Suchoja i MiGa, Russian Helicopters (oferujący maszyny produkcji Mila i Kamowa), czy stworzony w zeszłym roku Koncern Kałasznikowa. 

Reklama

Komentarze

    Reklama