Defence24 Days 2025: Orły Bezpieczeństwa wręczone

Autor. Defence24.pl
Podczas uroczystej Gali Defence24 Days 2025 wręczono Orły Bezpieczeństwa – nagrody, którymi wyróżniono osoby i instytucje wnoszące szczególny wkład w budowanie systemu bezpieczeństwa i obrony w Polsce.
Orły Bezpieczeństwa wręczono podczas uroczystej Gali towarzyszącej konferencji Defence24 Days 2025, odbywającej się w Warszawie w hotelu Hilton Warsaw City.
W trakcie tegorocznej edycji przyznano nagrodę w nowej kategorii Instytucja Roku.
Wyróżnieniem została uhonorowana Agencja Uzbrojenia, za szczególny wkład w proces wzmacniania Sił Zbrojnych RP i bezpieczeństwa narodowego Polski. Nagroda została wręczona na ręce Szefa Agencji Uzbrojenia, gen. bryg. Artura Kuptela przez redaktora naczelnego Defence24.pl Jędrzeja Grafa.

Autor. Defence24.pl
Agencja Uzbrojenia otrzymała Orła Bezpieczeństwa za koordynację i zaangażowanie w pracę nowej instytucji, która przełamała wieloletni impas w modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Agencja Uzbrojenia, pod kierownictwem gen. bryg. Artura Kuptela, skokowo przyspieszyła prowadzenie i wdrażanie programów pozyskiwania sprzętu wojskowego i uzbrojenia, pozwalając na generacyjną wymianę sprzętu wojskowego i wzmocnienie Sił Zbrojnych RP w sytuacji bezprecedensowego wzrostu zagrożenia dla Polski po pełnoskalowej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Tylko w 2024 roku Agencja Uzbrojenia podpisała ponad 120 o wartości ponad 140 mld zł, natomiast łączna wartość ponad 450 umów, którymi zarządza Agencja, przekracza 550 miliardów złotych, z czego znaczna część została skierowana do polskiego przemysłu. Realizacja przez zespół Agencji Uzbrojenia zamówień o tak dużej skali i stopniu skomplikowania, pomimo ogromnej presji, jest fundamentalnym elementem procesu wzmacniania zdolności Sił Zbrojnych RP.

Autor. Defence24.pl
Nagrody przyznano również dla polskiego przemysłu obronnego. W kategorii rozwój produktu wyróżniona została Grupa WB, za radiostację PERAD, statuetkę Orła Bezpieczeństwa dla Grupy WB wręczył podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek. Radiostacja PERAD to pierwszy polski system łączności osobistej z opracowanym w kraju modułem kryptograficznym, dostosowany i certyfikowany do przetwarzania informacji niejawnych. Radiostacja PERAD, opracowana w ramach programu Zintegrowanego Indywidualnego Systemu Walki Tytan jest definiowana programowo i pozwala na zapewnienie bezpiecznej, skrytej łączności także w warunkach operowania środków rozpoznania i walki radioelektronicznej przeciwnika. Radiostacja PERAD stanowi fundament systemu bezpiecznej, narodowej łączności na szczeblu pododdziału w Siłach Zbrojnych RP i może współdziałać z innymi rozwiązaniami wykorzystywanymi w Wojsku Polskim, takimi jak między innymi Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye oraz Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz.

Autor. Defence24.pl
W kategorii najbardziej innowacyjny produkt wyróżnienie otrzymała należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PIT-RADWAR S.A., za Radar wielofunkcyjny kierowania ogniem SAJNA. Nagrodę wręczył podsekretarz stanu w MAP Konrad Gołota. Stacja SAJNA przeznaczona jest do działania w Zintegrowanym Systemie Obrony Powietrznej Wisła/Narew, a jej głównym zadaniem jest pełnienie roli stacji wykrywania celów i kierowania ogniem dla Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej krótkiego zasięgu NAREW. Radar Sajna może wykrywać i śledzić samoloty, śmigłowce, bezzałogowce, różnego typu pociski rakietowe, artyleryjskie i moździerzowe, a instrumentalny zasięg wynosi 180 km. Stacja dysponuje anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA i jest konstrukcyjnie dostosowana do wykrywania celów niskolecących, a przy tym cechuje się wysoką mobilnością. Stacja SAJNA to jeden z filarów budowanego przez Polskę zintegrowanego systemu obrony powietrznej, oparty o krajowe zdolności.

Autor. Defence24.pl
W kategorii produkt wspierający ochronę i obronę granicy wyróżnienie otrzymała spółka TELBUD S.A., za oprogramowanie ARGUS PISM. System ten służy do wsparcia ochrony granic Polski z Rosją i Białorusią. System ARGUS PISM to w pełni polskie oprogramowanie, pozwalające na analizę i koordynację danych z tysięcy czujników różnych typów, z elementami sztucznej inteligencji. Wprowadzenie systemu ARGUS PISM pozwoliło na znaczące zwiększenie efektywności działań elementów Sił Zbrojnych RP i Straży Granicznej w zakresie zwalczania zagrożeń hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej. System ARGUS PISM pozostaje pod pełną krajową kontrolą i może być integrowany z nowymi funkcjonalnościami, w tym związanymi z wykrywaniem i przeciwdziałaniem wykorzystania wrogich bezzałogowych statków powietrznych. Zdolności systemu ARGUS PISM wpisują się w założenia Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód”.

Autor. Defence24.pl
W kategorii logistyka i wsparcie przyznano wyróżnienie dla spółki REKORD Hale Namiotowe, dostarczającej Siłom Zbrojnym RP modułowe hale namiotowe. Spółka Rekord Hale Namiotowe dostarcza Siłom Zbrojnym różne typy rozwiązań wspierających wojskową logistykę, w tym między innymi specjalistyczne hale namiotowe pozwalające na bezpieczne przechowywanie sprzętu w różnych lokalizacjach, jeszcze przed sfinalizowaniem budowy stałej infrastruktury. Hale namiotowe są również wykorzystywane w ramach rozbudowy jednostek wojskowych i ośrodków poligonowych, pozwalając na zdecydowane przyspieszenie procesu szkolenia w stosunku do budowy stałej infrastruktury. Rekord Hale Namiotowe działa w sposób elastyczny, odpowiadając na szybko zmieniające się potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Autor. Defence24.pl
Nagrodę specjalną za kształtowanie świadomości międzynarodowego bezpieczeństwa otrzymał prof. Andrew A. Michta, wyróżnienie wręczył prezes zarządu Defence24.pl Piotr Małecki. Prof. Andrew A. Michta od lat 90. XX wieku pozostaje zaangażowany w analizowanie i popularyzowanie tematyki relacji transatlantyckich, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, i zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej. Prof. Michta przez ponad dwie dekady prowadził działalność badawczą i analityczną w celu umożliwienia lepszego zrozumienia zagrożeń, z jakimi borykają się kraje wspólnoty transatlantyckiej w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji wśród kluczowych kręgów decyzyjnych i eksperckich po obu stronach Atlantyku. Prace prof. Michty uwzględniają zarówno militarno-polityczne, jak i gospodarcze oraz społeczne aspekty działań niezbędnych do budowania bezpieczeństwa Europy w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. W swojej bogatej karierze zajmował między innymi stanowiska dziekana koledżu studiów międzynarodowych i bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem im. George’a C. Marshalla w Garmisch w Niemczech i pierwszego dyrektora warszawskiego biura German Marshall Fund. Prof. Andrew A. Michta, obecnie jako starszy pracownik Scowcroft Center for Strategy and Security, Atlantic Council pozostaje mocno zaangażowany w umacnianie fundamentów relacji transatlantyckich, niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa i pokoju w Europie i USA.

Autor. Defence24.pl
W trakcie tegorocznej Gali Defence24 Days przyznano także Nagrodę Orła Służby Publicznej. Zdobywcą Nagrody Orzeł Służby Publicznej 2024 został komisarz Andrzej Żuławiński - 42-letni ojciec piątki dzieci, szczęśliwy mąż i z powołania policjant. W sierpniu 2023 roku, podczas urlopu nad morzem uratował życie dwóm osobom: chłopcu z niepełnosprawnością oraz jego ojcu. Został bohaterem i odmienił losy nieznanej mu rodziny ze Śląska. Nagroda Orzeł Służby Publicznej przyznawana jest w ramach wspólnej inicjatywy Defence24 Days oraz Fundacji Dorastaj z Nami. Orzeł Służby Publicznej to wyróżnienie przeznaczone dla żołnierza albo funkcjonariusza jednej ze służb publicznych w Polsce, który w czasie pełnienia służby albo już po jej odbyciu wykazał się ponadprzeciętną, bohaterską i odważną postawą w swoim działaniu na rzecz innych osób.
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie